Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Efektywność energetyczna – jeden ze sposobów na kryzys

Planując wydatki związane z budową domu wielu inwestorów w ramach oszczędności, bierze pod uwagę tylko wydatki ponoszone w czasie budowy. Niestety pozorne oszczędności jak np. niedostateczne ocieplenie budynku w efekcie powodują większe straty spowodowane ucieczką ciepła z budynku podczas jego eksploatacji.

Wspierane przez państwo, a oparte o rachunek ekonomiczny inicjatywy rządowe mogą w tym zakresie zdziałać bardzo wiele. Najdobitniej widać to na przykładzie niebywałego sukcesu programu wspierającego budownictwo energooszczędne u naszych zachodnich sąsiadów. Mowa o prowadzonym przez niemiecki państwowy bank rozwoju KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) programie niskooprocentowanych pożyczek i grantów na rozwiązania efektywne energetycznie i źródła energii odnawialnej. Program ten, poprzez efekt swoistej „kuli śniegowej”, okazał się wyjątkowo skuteczny w sytuacji spowolnienia w sektorze budownictwa.

Zobacz także: Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE

W zależności od zakresu przeprowadzonych prac, decydujący się na wzięcie udziału w programie inwestorzy mogą liczyć na niskooprocentowane pożyczki lub granty w wysokości dochodzącej do 75 000 euro. Zasady programu są proste:

 „Im bardziej efektywny energetycznie będzie twój budynek, tym większego wsparcia udzielamy” wyjaśnia Dirk Markfort z KfW. Dzięki programowi w roku 2011 w Niemczech zmodernizowano pod kątem efektywności energetycznej 200,000 starych budynków. Na lata 2012-2014 niemiecki rząd przewidział budżet rzędu 1.5 miliarda euro. Skąd ta pozorna rozrzutność?

Z badań przeprowadzonych przez Centrum Badawcze Jülich wynika, że pieniądze zainwestowane w rozwój budownictwa efektywnego energetycznie zwracają się kilkukrotnie. Dzięki stworzeniu (i ochronie istniejących) miejsc pracy dla pracowników sektora budowlanego, konsultantów w zakresie efektywności energetycznej i producentów materiałów budowlanych, „za jedno euro zainwestowane w promocję budowy nowych, wydajnych energetycznie budynków i renowacji istniejących budynków, w 2010 roku rząd zebrał od czterech do pięciu euro.” - jak można przeczytać w raporcie.

Zobacz także:  Dopłaty do budowy domów pasywnych – czy to się opłaca?

KfW wspiera zainteresowanych budową lub kupnem budynków efektywnych energetycznie poprzez zapewnienie niskooprocentowanych (obecnie na poziomie 1.26% rocznie) kredytów udzielanych na maksymalny okres 30 lat. Jeśli dany budynek osiągnie tzw. poziom efektywności KfW 40 (oznacza to roczne zużycie energii na poziomie 40% zużycia budynku referencyjnego), bank udziela wówczas dodatkowego grantu w wysokości 10 procent kwoty kredytu. W przypadku standardu na poziomie 55% dodatek ten wynosi 5% kwoty całości kredytu.

Jednym z przykładów termomodernizacji przeprowadzonej we współpracy z KfW jest zlokalizowany w Bottrop dom o powierzchni 269 m2. W pochodzący z roku 1958 budynek zainwestowano kwotę około 45,000 euro, którą przeznaczono na docieplenie fasady, wymianę okien i systemu grzewczego. Dach docieplony 15 lat temu pozostał w stanie nienaruszonym, więc nie było potrzeby jego wymiany. Dzięki dofinansowaniu z programu KfW termomodernizacja została przeprowadzona na skalę znacznie większą niż pierwotnie zakładała to właścicielka domu, Pani Eva Aurich.

Zobacz także:  Budować energooszczędnie – co to znaczy?

Zgodnie z obliczeniami Björna Gottemeiera, konsultanta ds. efektywności energetycznej, Pani Aurich może spodziewać się oszczędności na poziomie 13,100kWh, czyli 1,810 euro rocznie (43%). Spodziewane roczne koszty ogrzewania spadną z obecnego poziomu 4,240 euro do 2,430 euro. Przed przeprowadzeniem termomodernizacji, konsumpcja energii potrzebnej do ogrzania budynku wynosiła 130kWh/m2rok (34,900 kWh).

Pani Aurich spodziewa się redukcji zapotrzebowania do 81kWh/m2rok (37%). Björn Gottemeier zakłada, że całkowite zużycie energii w budynku (łącznie z ciepłą wodą i elektrycznością) spadnie w wyniku przeprowadzonej modernizacji z 63,100kWh do 34,000kWh. Roczne zużycie energii pierwotnej spadnie natomiast z 70,700 kWh (263 kWh/m2/rok) do 38,800 kWh (144 kWh/m2/rok). Niebagatelna jest też redukcja emisji CO2, którego zużycie ma spaść z 15,740kg rocznie (59kg/ m2) do 8,660 (32kg/m2), czyli o 45%.

W Polsce również podjęto już kroki wspomagające promocję i rozwój budownictwa efektywnego energetycznie. Uruchomiony w styczniu tego roku program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nastawiony na poprawę efektywności wykorzystania energii w nowo budowanych budynkach, promuje faktyczną energooszczędność uzyskaną poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania. Gwarantuje to niższe rachunki za ogrzewanie niezależnie od dostępnego w danym miejscu paliwa.

Aby osiągnąć wymagany standard, należy przede wszystkim zastosować dobrą izolację przegród zewnętrznych budynku. Równie ważna jest kwestia odzysku ciepła, np. poprzez zastosowanie wentylacji mechanicznej z wydajną rekuperacją. „Przygotowanie projektu spełniającego wszystkie wymagania programu wymaga dogłębnej analizy szeregu uwarunkowań, dotyczących m.in. usytuowania budynku na działce, wielkości okien czy samej konstrukcji. Firma ROCKWOOL aktywnie wspiera wdrażanie programu poprzez współpracę z projektantami w zakresie przygotowywania projektów typowych w standardzie NFOŚiGW – pomagając wykonać obliczenia i dobrać odpowiednie materiały izolacyjne. Dostępność w pracowniach projektów gotowych budynków już spełniających wymagania programu znacząco ułatwia dokonanie decyzji inwestorowi, jednocześnie promując budynki efektywne energetycznie.” – tłumaczy Piotr Pawlak z firmy ROCKWOOL.

Zobacz także:  Czy warto stosować energooszczędne technologie?

Na szczęście z roku na rok świadomość Polaków na temat rozsądnego planowania inwestycji z uwzględnieniem charakterystyki energetycznej budynków rośnie. Poza prostym rachunkiem ekonomicznym (w końcu kto by nie chciał płacić niższych rachunków?) i programem dopłat NFOŚiGW, swoją rolę w kształtowaniu tej świadomości odgrywają też kampanie społeczne, wśród nich „Szóste paliwo”. „Wierzymy, że efektywne energetycznie budownictwo to przyszłość, a także – z pozoru paradoksalnie - najlepsze rozwiązanie na czasy kryzysu”, mówi Piotr Pawlak.

W raportach wydanych w ramach pierwszego etapu kampanii „Szóste paliwo” znaleźć można mnóstwo danych pozwalających lepiej zrozumieć korzyści płynące z budownictwa efektywnego energetycznie. Rozpoczynający się właśnie drugi etap kampanii ma na celu przekucie teorii w praktykę i spowodowanie realnych zmian w zwyczajach panujących w rodzimym budownictwie. Proces ten ma przebiegać wielotorowo, w ramach równolegle funkcjonujących projektów. Wśród nich znajdują się działania skupiające się m.in. na studentach i uczniach, a więc przyszłych inżynierach (Young Experts Program), ale także dostarczające wiedzy i konkretnych, optymalnie dobranych rozwiązań z zakresu energooszczędności w ramach narzędzia ułatwiającego optymalizację energetyczną budynku – OptiHouse czy Standardu ROCKWOOL, czyli zestawu gotowych rozwiązań izolacyjnych przegród gwarantujących energooszczędność.

Jak pokazuje przykład niemiecki, na dobrych programach wsparcia budownictwa efektywnego energetycznie korzystają wszyscy: dotknięty kryzysem przemysł budowlany poprzez wzrost zamówień i zatrudnienia, inwestorzy cieszący się z długofalowych oszczędności dzięki obniżonym kosztom eksploatacji budynków, a także budżet państwa poprzez zwiększone wpływy z podatków. Pozostaje mieć nadzieję, że Polska będzie potrafiła wykorzystać niemiecką receptę w sposób równie efektywny.

Zobacz także:  Jakie korzyści można czerpać z energooszczędnego mieszkania?

Źródło: ROCKWOOL

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kto dziś kupuje mieszkania? Taniej nie będzie

    Jaki jest obecny profil nabywców nowych mieszkań? Jak dużo wśród kupujących jest inwestorów, a ile osób kupuje na potrzeby własne? Co jest największą motywacją do zakupu?

    Ile mieszkań kupują cudzoziemcy w Polsce?

    Cudzoziemcy kupili w Polsce 14359 mieszkań w 2022 roku wg danych MSWiA. W sumie lokale te miały aż 820 tysięcy m kw. To znaczy, że przeciętne mieszkanie kupione w 2022 roku przez cudzoziemca miało trochę ponad 57 m kw. 

    Opłata deszczowa będzie większym problemem?

    Krajowe media niedawno znów przypomniały sobie o opłacie deszczowej. Dlatego w ostatnim czasie pojawiły się nagłówki artykułów alarmujące, że wspomniana opłata w 2023 r. będzie „ściągana” z odsetkami i to za ostatnie pięć lat. Takie informacje nierzadko powodują konsternację u właścicieli większych działek. Wspomniane osoby mogą bowiem zastanawiać się, czy w ich przypadku opłata deszczowa znajduje zastosowanie. Inne ważne pytanie dotyczy tego, czy w ostatnim czasie przepisy odnośnie opłaty deszczowej uległy zmianie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili rozwiać wątpliwości osób prywatnych i przedsiębiorców dotyczące opłaty deszczowej. 

    Bezpieczny kredyt. Trzy banki zadeklarowały gotowość wprowadzenia tego produktu

    Trzy największe banki w Polsce zadeklarowały chęć i gotowość wprowadzenia do oferty rządowego programu „bezpieczny kredyt” – powiedział w poniedziałek 29 maja minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 3 lipca wprowadzamy produkt w życie – dodał.

    Kalendarz biodynamiczny w ogrodzie. Czym jest? Czy ma naukowe podstawy, czy się sprawdza?

    Co to jest kalendarz biodynamiczny? Czy wykonywanie czynności w ogrodzie (np. siew, pielęgnacja roślin, nawożenie, podlewanie, zbiór i inne) zgodnie z kalendarzem biodynamicznym ma sens i podstawy naukowe?

    Lawenda w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, odmiany. Roślina ozdobna, która leczy

    W każdym przydomowym ogrodzie powinno się znaleźć słoneczne miejsce na lawendę. Jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki i poświęcimy jej trochę czasu - odwdzięczy się oszałamiającą wonią i uroczymi kwiatami, które można nawet … zjeść. Lawenda, to nie tylko roślina ozdobna – to także zioło stosowane w ziołolecznictwie.

    Jak pielęgnować trawnik? 4 pory roku na trawniku

    Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

    Kompost i kompostownik w ogrodzie. Jak i z czego zrobić „czarne złoto ogrodników”?

    Czym jest kompost? Jak powstaje? Czy kompost i próchnica to to samo? Co można rzucać „na kompost” a czego nie? Jak długo trzeba czekać na własny kompost?

    Atrakcyjne warunki wykupu kilku tysięcy Mieszkań+

    Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.

    Mieszkania do wynajęcia. Unia walczy z najmem krótkookresowym „na czarno”

    Regulacje, które mają wprowadzić obowiązkową rejestrację właścicieli lokali przeznaczonych na tzw. wynajem krótkoterminowy są przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Ich celem jest uniemożliwienie właścicielom unikania płacenia podatku od czynszu.

    Jak zarobić na wynajmie mieszkania - za ile wynajmować?

    Ubiegły rok stał pod znakiem ekspozycji popytu. Stawki najmu w 16 największych miastach w Polsce wzrosły o 16 proc., biorąc pod uwagę analogiczny okres poprzedniego roku.

    Pierwszy kwartał z rekordową podażą magazynową

    Od początku 2023 r. do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Tym samym, zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw.

    Nowy kapitał napływający do Polski celuje w tańsze aktywa

    W całej Europie w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia i nadal wypada korzystnie na tle rynków europejskich.

    Jakie mieszkanie można kupić za Bezpieczny Kredyt 2%? Czy można połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego? Limity cen mieszkań

    Najprawdopodobniej w lipcu 2023 roku wystartuje rządowy program taniego kredytu dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jakie mieszkanie będzie można kupić w ramach tego programu? Czy można połączyć „Bezpieczny kredyt 2%” z wcześniej uruchomionym programem kredytów bez wkładu własnego? Jakie są limity cen mieszkań?

    Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

    Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?

    Wyniki budownictwa w kwietniu 2023

    Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w kwietniu 2023

    Dostępność mieszkań: w których miastach najłatwiej o nieruchomości?

    Zdaniem twórców Indeksu Zdrowych Miast ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych koreluje ze stanem zdrowia ludności. 

    O ile zdrożały w tym roku nowe mieszkania

    Postępująca inflacja ma wpływ na koszty budowy mieszkań. Ile średnio wzrosły w tym roku ceny nowych mieszkań w największych miastach w kraju? 

    Deweloperzy: Siedem grzechów głównych wstrzymuje rozwój budownictwa

    Brak działek pod zabudowę i wydłużające się procedury to jedne z głównym barier hamujących budownictwo mieszkaniowe – ocenił Polski Związek Firm Deweloperskich. Deweloperzy opublikowali raport „7 grzechów głównych wstrzymujących rozwój budownictwa mieszkaniowego”.

    Program „Pierwsze Mieszkanie” – jak przygotowują się deweloperzy?

    Zapowiedź nowego rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie” wywołała niemałe poruszenie. Na rynku nieruchomości zagościł optymizm. Dla młodych Polaków to szansa na realizację marzeń o własnym lokum. Program ma wystartować w lipcu, ale już dziś deweloperzy czynią pierwsze przygotowania. Czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

    Pożyczka hipoteczna – dla kogo i czy się opłaca?

    Co wiemy na temat pożyczki hipotecznej? Stosunkowo niewiele osób dokładanie zna ten produkt. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wyjaśniają, kiedy warto zdecydować się na pożyczkę hipoteczną, jakie są zasady jej udzielania i czy z kredytem hipotecznym wiąże ją tylko nazwa, czy zbieżności jest więcej. 

    Świadectwa charakterystyki energetycznej – centra handlowe mają nowe obowiązki

    Firmy, które nie przekażą świadectwa mogą się narazić na grzywny w wysokości 5.000 złotych

    Czy zabraknie mieszkań na „Bezpieczny Kredyt 2%”?

    Podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku rynek nieruchomości mierzył się z kryzysem, a firmy deweloperskie niejednokrotnie były zmuszone obniżać ceny, by pozyskać klientów. Od kilku tygodni nowe mieszkania wyprzedają się.

    Grzywny za brak świadectwa charakterystyki energetycznej. Ile? Dla kogo?

    28 kwietnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Dotychczas obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczył właścicieli nowo wybudowanych budynków i ich części przeznaczonych do sprzedaży lub wynajmu. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek ten obejmuje teraz wszystkie obiekty - również te, które powstały wcześniej.

    Podwyżka czynszu za mieszkanie. Kiedy najemca może pozwać wynajmującego o zbyt wysoki czynsz?

    Wynajmujesz mieszkanie i wynajmujący podniósł Ci czynsz? Sprawdź kiedy można i kiedy warto pozwać wynajmującego o zbyt wysoki czynsz.