REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Efektywność energetyczna – jeden ze sposobów na kryzys

Subskrybuj nas na Youtube
Dom energooszczędny. Fot. ROCKWOOL
Dom energooszczędny. Fot. ROCKWOOL
ROCKWOOL

REKLAMA

REKLAMA

Planując wydatki związane z budową domu wielu inwestorów w ramach oszczędności, bierze pod uwagę tylko wydatki ponoszone w czasie budowy. Niestety pozorne oszczędności jak np. niedostateczne ocieplenie budynku w efekcie powodują większe straty spowodowane ucieczką ciepła z budynku podczas jego eksploatacji.

Wspierane przez państwo, a oparte o rachunek ekonomiczny inicjatywy rządowe mogą w tym zakresie zdziałać bardzo wiele. Najdobitniej widać to na przykładzie niebywałego sukcesu programu wspierającego budownictwo energooszczędne u naszych zachodnich sąsiadów. Mowa o prowadzonym przez niemiecki państwowy bank rozwoju KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) programie niskooprocentowanych pożyczek i grantów na rozwiązania efektywne energetycznie i źródła energii odnawialnej. Program ten, poprzez efekt swoistej „kuli śniegowej”, okazał się wyjątkowo skuteczny w sytuacji spowolnienia w sektorze budownictwa.

REKLAMA

Zobacz także: Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE

W zależności od zakresu przeprowadzonych prac, decydujący się na wzięcie udziału w programie inwestorzy mogą liczyć na niskooprocentowane pożyczki lub granty w wysokości dochodzącej do 75 000 euro. Zasady programu są proste:

REKLAMA

 „Im bardziej efektywny energetycznie będzie twój budynek, tym większego wsparcia udzielamy” wyjaśnia Dirk Markfort z KfW. Dzięki programowi w roku 2011 w Niemczech zmodernizowano pod kątem efektywności energetycznej 200,000 starych budynków. Na lata 2012-2014 niemiecki rząd przewidział budżet rzędu 1.5 miliarda euro. Skąd ta pozorna rozrzutność?

Z badań przeprowadzonych przez Centrum Badawcze Jülich wynika, że pieniądze zainwestowane w rozwój budownictwa efektywnego energetycznie zwracają się kilkukrotnie. Dzięki stworzeniu (i ochronie istniejących) miejsc pracy dla pracowników sektora budowlanego, konsultantów w zakresie efektywności energetycznej i producentów materiałów budowlanych, „za jedno euro zainwestowane w promocję budowy nowych, wydajnych energetycznie budynków i renowacji istniejących budynków, w 2010 roku rząd zebrał od czterech do pięciu euro.” - jak można przeczytać w raporcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Dopłaty do budowy domów pasywnych – czy to się opłaca?

REKLAMA

KfW wspiera zainteresowanych budową lub kupnem budynków efektywnych energetycznie poprzez zapewnienie niskooprocentowanych (obecnie na poziomie 1.26% rocznie) kredytów udzielanych na maksymalny okres 30 lat. Jeśli dany budynek osiągnie tzw. poziom efektywności KfW 40 (oznacza to roczne zużycie energii na poziomie 40% zużycia budynku referencyjnego), bank udziela wówczas dodatkowego grantu w wysokości 10 procent kwoty kredytu. W przypadku standardu na poziomie 55% dodatek ten wynosi 5% kwoty całości kredytu.

Jednym z przykładów termomodernizacji przeprowadzonej we współpracy z KfW jest zlokalizowany w Bottrop dom o powierzchni 269 m2. W pochodzący z roku 1958 budynek zainwestowano kwotę około 45,000 euro, którą przeznaczono na docieplenie fasady, wymianę okien i systemu grzewczego. Dach docieplony 15 lat temu pozostał w stanie nienaruszonym, więc nie było potrzeby jego wymiany. Dzięki dofinansowaniu z programu KfW termomodernizacja została przeprowadzona na skalę znacznie większą niż pierwotnie zakładała to właścicielka domu, Pani Eva Aurich.

Zobacz także:  Budować energooszczędnie – co to znaczy?

Zgodnie z obliczeniami Björna Gottemeiera, konsultanta ds. efektywności energetycznej, Pani Aurich może spodziewać się oszczędności na poziomie 13,100kWh, czyli 1,810 euro rocznie (43%). Spodziewane roczne koszty ogrzewania spadną z obecnego poziomu 4,240 euro do 2,430 euro. Przed przeprowadzeniem termomodernizacji, konsumpcja energii potrzebnej do ogrzania budynku wynosiła 130kWh/m2rok (34,900 kWh).

Pani Aurich spodziewa się redukcji zapotrzebowania do 81kWh/m2rok (37%). Björn Gottemeier zakłada, że całkowite zużycie energii w budynku (łącznie z ciepłą wodą i elektrycznością) spadnie w wyniku przeprowadzonej modernizacji z 63,100kWh do 34,000kWh. Roczne zużycie energii pierwotnej spadnie natomiast z 70,700 kWh (263 kWh/m2/rok) do 38,800 kWh (144 kWh/m2/rok). Niebagatelna jest też redukcja emisji CO2, którego zużycie ma spaść z 15,740kg rocznie (59kg/ m2) do 8,660 (32kg/m2), czyli o 45%.

W Polsce również podjęto już kroki wspomagające promocję i rozwój budownictwa efektywnego energetycznie. Uruchomiony w styczniu tego roku program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nastawiony na poprawę efektywności wykorzystania energii w nowo budowanych budynkach, promuje faktyczną energooszczędność uzyskaną poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania. Gwarantuje to niższe rachunki za ogrzewanie niezależnie od dostępnego w danym miejscu paliwa.

Aby osiągnąć wymagany standard, należy przede wszystkim zastosować dobrą izolację przegród zewnętrznych budynku. Równie ważna jest kwestia odzysku ciepła, np. poprzez zastosowanie wentylacji mechanicznej z wydajną rekuperacją. „Przygotowanie projektu spełniającego wszystkie wymagania programu wymaga dogłębnej analizy szeregu uwarunkowań, dotyczących m.in. usytuowania budynku na działce, wielkości okien czy samej konstrukcji. Firma ROCKWOOL aktywnie wspiera wdrażanie programu poprzez współpracę z projektantami w zakresie przygotowywania projektów typowych w standardzie NFOŚiGW – pomagając wykonać obliczenia i dobrać odpowiednie materiały izolacyjne. Dostępność w pracowniach projektów gotowych budynków już spełniających wymagania programu znacząco ułatwia dokonanie decyzji inwestorowi, jednocześnie promując budynki efektywne energetycznie.” – tłumaczy Piotr Pawlak z firmy ROCKWOOL.

Zobacz także:  Czy warto stosować energooszczędne technologie?

Na szczęście z roku na rok świadomość Polaków na temat rozsądnego planowania inwestycji z uwzględnieniem charakterystyki energetycznej budynków rośnie. Poza prostym rachunkiem ekonomicznym (w końcu kto by nie chciał płacić niższych rachunków?) i programem dopłat NFOŚiGW, swoją rolę w kształtowaniu tej świadomości odgrywają też kampanie społeczne, wśród nich „Szóste paliwo”. „Wierzymy, że efektywne energetycznie budownictwo to przyszłość, a także – z pozoru paradoksalnie - najlepsze rozwiązanie na czasy kryzysu”, mówi Piotr Pawlak.

W raportach wydanych w ramach pierwszego etapu kampanii „Szóste paliwo” znaleźć można mnóstwo danych pozwalających lepiej zrozumieć korzyści płynące z budownictwa efektywnego energetycznie. Rozpoczynający się właśnie drugi etap kampanii ma na celu przekucie teorii w praktykę i spowodowanie realnych zmian w zwyczajach panujących w rodzimym budownictwie. Proces ten ma przebiegać wielotorowo, w ramach równolegle funkcjonujących projektów. Wśród nich znajdują się działania skupiające się m.in. na studentach i uczniach, a więc przyszłych inżynierach (Young Experts Program), ale także dostarczające wiedzy i konkretnych, optymalnie dobranych rozwiązań z zakresu energooszczędności w ramach narzędzia ułatwiającego optymalizację energetyczną budynku – OptiHouse czy Standardu ROCKWOOL, czyli zestawu gotowych rozwiązań izolacyjnych przegród gwarantujących energooszczędność.

Jak pokazuje przykład niemiecki, na dobrych programach wsparcia budownictwa efektywnego energetycznie korzystają wszyscy: dotknięty kryzysem przemysł budowlany poprzez wzrost zamówień i zatrudnienia, inwestorzy cieszący się z długofalowych oszczędności dzięki obniżonym kosztom eksploatacji budynków, a także budżet państwa poprzez zwiększone wpływy z podatków. Pozostaje mieć nadzieję, że Polska będzie potrafiła wykorzystać niemiecką receptę w sposób równie efektywny.

Zobacz także:  Jakie korzyści można czerpać z energooszczędnego mieszkania?

Źródło: ROCKWOOL

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA