REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wybieramy okno: do sypialni, salonu i pomieszczenia gospodarczego

sypialnia Fot. Fotolia
sypialnia Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Choć wszystkie okna w domu jednorodzinnym powinny komponować się ze sobą, nie muszą być takie same. Kryteriów wyboru okien jest wiele, są to m.in. funkcja jaką ma pełnić dane okno oraz potrzeby i preferencje mieszkańców.

Zróżnicowana wielkość i kształt okien często są podyktowane zamysłem architektonicznym i uwzględniają nie tylko estetykę budynku, ale i optymalne oświetlenie poszczególnych pokoi. Warto jednak pamiętać, że w tym zakresie możemy decydować się odmienne rozwiązania technologiczne. Dobierając parametry wkładów szybowych i profili, mamy rzeczywisty wpływ na izolację cieplną czy wentylację. Oto kilka wskazówek: jak wybierać okna ze względu na pomieszczenie, w którym się znajdą. 

REKLAMA

Zobacz także:  Zakup okien drewnianych – na co zwrócić uwagę?

Okna w salonie

Decydujące znaczenie przy wyborze stolarki ma to, jak często korzystamy z danego pomieszczenia oraz w jakim celu. W przypadku pokoi, w których domownicy przebywają po kilka godzin w ciągu dnia, konieczne będzie zastosowanie większych przeszkleń, które zapewnią im wystarczającą ilość naturalnego światła. W pomieszczeniach reprezentacyjnych, takich jak salon, jadalnia czy gabinet, nie tylko wykorzystuje się stolarkę o znacznych rozmiarach, ale wręcz szkli całe ściany. Nie należy zapominać jednak o wadach i zaletach takiego rozwiązania.

Zobacz także: Jak urządzić salon w klimacie podmiejskiej francuskiej rezydencji?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Duża powierzchnia przeszkleń może powodować nadmierne przegrzewanie się pomieszczenia latem oraz utratę ciepła zimą, dlatego warto wybierać okna o zwiększonej izolacyjności termicznej podpowiada Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNAAby skutecznie ograniczyć straty energii, stosowane są 3-szybowe wkłady, w których przestrzeń wypełniona jest gazem szlachetnym, wzmocnienia termiczne oraz wielokomorowe profile. Tego typu rozwiązania przekładają się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Jeśli mieszkasz na  parterze – pamiętaj, że wtedy okna są łatwiejsze do sforsowania przez złodzieja, dlatego tutaj znajdą szczególne zastosowanie szyby, rolety i okucia antywłamaniowe.


Okna w sypialni

W sypialniach spędzamy zwykle mniej czasu niż w pokojach dziennych, dlatego dużo rzadziej stosowane są tu okna o niestandardowych kształtach czy wymiarach. Znacznie większy nacisk kładzie się za to na ich właściwości techniczne. Wybór profili i szyb o odpowiednich parametrach pomoże zapewnić optymalne warunki w pomieszczeniu, a co za tym idzie, przełoży się na komfort naszego snu. Ciepłe okna - ze względu na niższe straty energii - polecane są do wszystkich pomieszczeń użytkowych. Poza niższymi rachunkami ułatwiają utrzymanie pożądanej temperatury i nie powodują odczuwania zimna, dzięki czemu bez przeszkód można postawić w ich pobliżu łóżko. Jeśli dom umiejscowiony jest blisko ruchliwej ulicy, istotny jest również wybór okien o wysokim współczynniku izolacyjności akustycznej. Dla zdrowego snu bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, co łatwo można uzyskać poprzez montaż nawiewników. Okna do pokoju dziecięcego powinny być wybierane analogicznie jak w przypadku sypialni dorosłych, ale dodatkową kwestią, o jaką należy szczególnie zadbać, jest bezpieczeństwo. Aby zapobiec przypadkowemu otwieraniu okna przez kilkulatka, należy zamontować specjalne klamki z kluczykiem. Warto rozważyć także zakup bezpiecznych szyb, które w razie stłuczenia rozbijają się na drobne kawałki, pozbawione ostrych krawędzi.

Zobacz także: Jaki styl wybrać do sypialni?


Okna w pomieszczeniach gospodarczych

W pomieszczeniach technicznych dużo większy nacisk niż na estetykę kładzie się na funkcjonalność i wygodę użytkowania okien. Doświetlenie naturalnym światłem garderoby, spiżarni czy kotłowni nie jest konieczne, jednak warto się na nie zdecydować ze względów praktycznych. Kluczowa w takiej przestrzeni jest odpowiednia wentylacja i możliwość przewietrzania, dlatego najczęściej stosuje się tu okna rozwierano-uchylne. W pomieszczeniach technicznych okna powinny być zamontowane wysoko oraz mieć podłużny kształt. Dzięki temu zyskuje się więcej przestrzeni, umieszczając meble i sprzęty przy ścianie. Niewielkie rozmiary stolarki mają wpływ na bezpieczeństwo, bowiem utrudniają złodziejowi wejście do budynku. W przypadku większych okien zawsze warto zdecydować się na okucia przeciwwyważeniowe i szyby antywłamaniowe, a w pomieszczeniach piwnicznych zamontować kraty. Jeśli nie wymaga tego koncepcja elewacji budynku: w spiżarni czy garderobie zwykle wystarczą nieduże okna, które nie powodują strat ciepła.

Zobacz także: Dodatkowe akcesoria do okna – praktyczne i funkcjonalne

Źródło: MS więcej niż OKNA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA