REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Środki ochrony drewna: oleje, lakiery, lakierobejce i emalie – co wybrać?

Drewno w domu. Fot. Altax
Drewno w domu. Fot. Altax
Altax

REKLAMA

REKLAMA

Czym zabezpieczyć drewno, aby jak najdłużej cieszyć się jego urokiem? Na dobrze zabezpieczonym drewnie nie pojawi się grzyb lub inne szkodniki. Zobacz przewodnik po środkach do ochrony i dekoracji drewna. Zobacz, który preparat wybrać do poszczególnych drewnianych elementów wewnątrz domu i mieszkania.

Zabezpieczenie więźby dachowej, drewnianych elementów ścian działowych i innych

Właściwe zabezpieczenie drewnianej konstrukcji, która przecież stanowi szkielet naszego domu  i decyduje o jego trwałości, jest kluczowe. Do elementów takich jak więźba dachowa, elementy ścian działowych, konstrukcji szkieletowych, należy użyć przeznaczonych specjalnie do drewna konstrukcyjnego  impregnatów technicznych.

REKLAMA

Wybierzmy taki, który w jak najszerszym zakresie zabezpiecza drewno przed biokorozją.

REKLAMA

- Tylko impregnat, który chroni jednocześnie przed pleśnią, grzybami domowymi oraz owadami, jest pełnowartościowy i daje pewność, że konstrukcja naszego domu nie zostanie osłabiona przez szkodniki mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. – Warto zwrócić uwagę na właściwości preparatu podczas zakupu, bo nie wszystkie dostępne na rynku impregnaty łączą w sobie wszystkie te trzy funkcje.

Warto wiedzieć, że  preparaty tego typu zwalczą pleśń i grzyby domowe również na drewnie już zarażonym. Mogą być nanoszone metodą natryskową, zanurzeniową lub za pomocą pędzla.

Jak wybrać właściwy preparat dekoracyjny?

Widoczne drewniane elementy domu, takie jak ściany, drzwi, meble, podłogi czy schody wystarczy pomalować preparatami dekoracyjnymi typu lakier, lakierobejca, olej lub emalia. Środki te barwią deskę na wybrany kolor i tworzą powłokę ochronną, która zabezpiecza drewno przed wilgocią oraz uszkodzeniami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Schody drewniane. Fot. Altax

Właściwości preparatów różnią się w zależności od powierzchni, do jakiej chcemy je zastosować. Dlatego starannie dobierzmy środek, sprawdzając jakie dokładnie ma właściwości oraz przeznaczenie.


Warto wybierać preparaty jak najmniej uniwersalne, o dokładnie sprecyzowanym zastosowaniuradzi Andrzej Wójcik. – Jak coś jest do wszystkiego, to często nie sprawdza się we wszystkich warunkach. Im produkt bardziej wyspecjalizowany, tym większa pewność, że skutecznie zabezpieczy naszą powierzchnię. Inny środek lepiej sprawdzi się na drewnianych meblach a inny na parkiecie czy drewnie na ścianie.

Właściwości  preparatów dekoracyjnych do wnętrz

Typ preparatu

Powłoka

Właściwości

Sposób nakładania

Olej do drewna

Najlepiej podkreśla naturalny charakter materiału, ponieważ nie tworzy na desce żadnej powłoki.

Najlepiej sprawdzi się w przypadku twardych gatunków drewna krajowego: dębu, jesionu, akacji i gatunków egzotycznych. Do stosowania na podłogach, schodach, meblach.

Głęboko wnika w strukturę drewna, dzięki czemu skutecznie chroni je przed wilgocią. Mało odporny na ścieranie, ale łatwy w nakładaniu i odnawianiu. Ubytki wystarczy uzupełnić preparatem za pomocą szmatki lub bawełnianego mopa.

Za pomocą szmatki lub bawełnianego mopa.

Powierzchnię nasączamy tak długo, jak drewno pije preparat. Nadmiar ścieramy.

Lakier do drewna

Nie wnika w głąb deski, tylko tworzy powłokę ochronną.

Zazwyczaj występuje w wersji bezbarwnej, ale można również spotkać preparaty koloryzujące.

Idealnie zabezpiecza wszystkie gatunki drewna. Tworzy twardą powłokę, odporną na ścieranie i zarysowania. Do stosowania na podłogach, schodach, drzwiach, ścianach i meblach.

Stosowany na podłodze, jest trudniejszy w odnawianiu – co kilka lat konieczne jest cyklinowanie całego parkietu i położenie nowej warstwy preparatu.

Do drzwi, drewna na ścianie i mebli można stosować produkty szybkoschnące, o nie drażniącym zapachu.

Za pomocą pędzla nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy.

Lakierobejca

Podkreśla naturalny rysunek drewna i nadaje powierzchni delikatny połysk.

Tworzy na drewnie powłokę, która zabezpiecza materiał przed zadrapaniami. Lakierobejca nie jest jednak na tyle twarda,  by stosować ją na podłogach czy schodach. Przeznaczona jest do elementów nie narażonych na intensywne ścieranie: boazerii, ścian, balustrad, drzwi oraz mebli.

Najlepiej wybrać lakierobejcę szybkoschnącą, dzięki której już po około godzinie można korzystać z malowanej powierzchni.

Za pomocą pędzla nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy.

Emalia

Tworzy typową, kryjącą powłokę malarską w wybranym kolorze.

Produkty te są bardzo trwałe i odporne na zarysowania. Zalecana do stosowania na elementach typu meble, drzwi, boazerie, balustrady.

W chwili obecnej są już dostępne emalie szybkoschnące i pozbawione drażniącego zapachu.

Za pomocą pędzla nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy.

Opracowanie: Altax


Meble drewniane. Fot. Altax

Ochrona przed biokorozją

REKLAMA

Jeżeli drewniane elementy wewnątrz domu narażone są na podwyższoną wilgotność, powinny być wstępnie zabezpieczone gruntującym impregnatem chroniącym przed biokorozją. Będzie to dotyczyło na przykład drewna w łazience, a także elementów drewnianych budynku usytuowanego w miejscu o dużej wilgotności powietrza lub w domu sezonowym, który nie jest ogrzewany zimą.

Preparaty gruntujące najczęściej spotkać można pod nazwą impregnat gruntujący lub baza gruntująca. Występujące na rynku środki będą różnić się składem. Spotkać można impregnaty na bazie wody lub benzyny. Obydwa rodzaje są tak samo skuteczne i można stosować je wewnątrz. Zalecane jest jednak aby te, w których nośnikiem jest benzyna, ze względu na opary, stosować raczej na zewnątrz, a jeśli w pomieszczeniach, to takich, które łatwo można przewietrzyć.

Drewno w domu. Fot. Altax

Różnice w składzie decydują o pewnych właściwościach preparatów. W przypadku konieczności zabezpieczenia zawilgoconego drewna np. więźby dachowej, należy użyć technicznych impregnatów wodnych, które zadziałają na zasadzie wymiany stężeń. Preparatem, który sprawdzi się w takich warunkach jest np. impregnat do drewna konstrukcyjnego Boramon C30. Z kolei produkty rozpuszczalnikowe lepiej sprawdzą się w impregnacji drewna starego, mocno wysuszonego, które często puchnie i pęka od stosowania preparatów wodorozcieńczalnych.

Źródło: Altax

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

REKLAMA

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA