REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Środki ochrony drewna: oleje, lakiery, lakierobejce i emalie – co wybrać?

Drewno w domu. Fot. Altax
Drewno w domu. Fot. Altax
Altax

REKLAMA

REKLAMA

Czym zabezpieczyć drewno, aby jak najdłużej cieszyć się jego urokiem? Na dobrze zabezpieczonym drewnie nie pojawi się grzyb lub inne szkodniki. Zobacz przewodnik po środkach do ochrony i dekoracji drewna. Zobacz, który preparat wybrać do poszczególnych drewnianych elementów wewnątrz domu i mieszkania.

Zabezpieczenie więźby dachowej, drewnianych elementów ścian działowych i innych

Właściwe zabezpieczenie drewnianej konstrukcji, która przecież stanowi szkielet naszego domu  i decyduje o jego trwałości, jest kluczowe. Do elementów takich jak więźba dachowa, elementy ścian działowych, konstrukcji szkieletowych, należy użyć przeznaczonych specjalnie do drewna konstrukcyjnego  impregnatów technicznych.

REKLAMA

Wybierzmy taki, który w jak najszerszym zakresie zabezpiecza drewno przed biokorozją.

REKLAMA

- Tylko impregnat, który chroni jednocześnie przed pleśnią, grzybami domowymi oraz owadami, jest pełnowartościowy i daje pewność, że konstrukcja naszego domu nie zostanie osłabiona przez szkodniki mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. – Warto zwrócić uwagę na właściwości preparatu podczas zakupu, bo nie wszystkie dostępne na rynku impregnaty łączą w sobie wszystkie te trzy funkcje.

Warto wiedzieć, że  preparaty tego typu zwalczą pleśń i grzyby domowe również na drewnie już zarażonym. Mogą być nanoszone metodą natryskową, zanurzeniową lub za pomocą pędzla.

Jak wybrać właściwy preparat dekoracyjny?

Widoczne drewniane elementy domu, takie jak ściany, drzwi, meble, podłogi czy schody wystarczy pomalować preparatami dekoracyjnymi typu lakier, lakierobejca, olej lub emalia. Środki te barwią deskę na wybrany kolor i tworzą powłokę ochronną, która zabezpiecza drewno przed wilgocią oraz uszkodzeniami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Schody drewniane. Fot. Altax

Właściwości preparatów różnią się w zależności od powierzchni, do jakiej chcemy je zastosować. Dlatego starannie dobierzmy środek, sprawdzając jakie dokładnie ma właściwości oraz przeznaczenie.


Warto wybierać preparaty jak najmniej uniwersalne, o dokładnie sprecyzowanym zastosowaniuradzi Andrzej Wójcik. – Jak coś jest do wszystkiego, to często nie sprawdza się we wszystkich warunkach. Im produkt bardziej wyspecjalizowany, tym większa pewność, że skutecznie zabezpieczy naszą powierzchnię. Inny środek lepiej sprawdzi się na drewnianych meblach a inny na parkiecie czy drewnie na ścianie.

Właściwości  preparatów dekoracyjnych do wnętrz

Typ preparatu

Powłoka

Właściwości

Sposób nakładania

Olej do drewna

Najlepiej podkreśla naturalny charakter materiału, ponieważ nie tworzy na desce żadnej powłoki.

Najlepiej sprawdzi się w przypadku twardych gatunków drewna krajowego: dębu, jesionu, akacji i gatunków egzotycznych. Do stosowania na podłogach, schodach, meblach.

Głęboko wnika w strukturę drewna, dzięki czemu skutecznie chroni je przed wilgocią. Mało odporny na ścieranie, ale łatwy w nakładaniu i odnawianiu. Ubytki wystarczy uzupełnić preparatem za pomocą szmatki lub bawełnianego mopa.

Za pomocą szmatki lub bawełnianego mopa.

Powierzchnię nasączamy tak długo, jak drewno pije preparat. Nadmiar ścieramy.

Lakier do drewna

Nie wnika w głąb deski, tylko tworzy powłokę ochronną.

Zazwyczaj występuje w wersji bezbarwnej, ale można również spotkać preparaty koloryzujące.

Idealnie zabezpiecza wszystkie gatunki drewna. Tworzy twardą powłokę, odporną na ścieranie i zarysowania. Do stosowania na podłogach, schodach, drzwiach, ścianach i meblach.

Stosowany na podłodze, jest trudniejszy w odnawianiu – co kilka lat konieczne jest cyklinowanie całego parkietu i położenie nowej warstwy preparatu.

Do drzwi, drewna na ścianie i mebli można stosować produkty szybkoschnące, o nie drażniącym zapachu.

Za pomocą pędzla nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy.

Lakierobejca

Podkreśla naturalny rysunek drewna i nadaje powierzchni delikatny połysk.

Tworzy na drewnie powłokę, która zabezpiecza materiał przed zadrapaniami. Lakierobejca nie jest jednak na tyle twarda,  by stosować ją na podłogach czy schodach. Przeznaczona jest do elementów nie narażonych na intensywne ścieranie: boazerii, ścian, balustrad, drzwi oraz mebli.

Najlepiej wybrać lakierobejcę szybkoschnącą, dzięki której już po około godzinie można korzystać z malowanej powierzchni.

Za pomocą pędzla nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy.

Emalia

Tworzy typową, kryjącą powłokę malarską w wybranym kolorze.

Produkty te są bardzo trwałe i odporne na zarysowania. Zalecana do stosowania na elementach typu meble, drzwi, boazerie, balustrady.

W chwili obecnej są już dostępne emalie szybkoschnące i pozbawione drażniącego zapachu.

Za pomocą pędzla nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy.

Opracowanie: Altax


Meble drewniane. Fot. Altax

Ochrona przed biokorozją

REKLAMA

Jeżeli drewniane elementy wewnątrz domu narażone są na podwyższoną wilgotność, powinny być wstępnie zabezpieczone gruntującym impregnatem chroniącym przed biokorozją. Będzie to dotyczyło na przykład drewna w łazience, a także elementów drewnianych budynku usytuowanego w miejscu o dużej wilgotności powietrza lub w domu sezonowym, który nie jest ogrzewany zimą.

Preparaty gruntujące najczęściej spotkać można pod nazwą impregnat gruntujący lub baza gruntująca. Występujące na rynku środki będą różnić się składem. Spotkać można impregnaty na bazie wody lub benzyny. Obydwa rodzaje są tak samo skuteczne i można stosować je wewnątrz. Zalecane jest jednak aby te, w których nośnikiem jest benzyna, ze względu na opary, stosować raczej na zewnątrz, a jeśli w pomieszczeniach, to takich, które łatwo można przewietrzyć.

Drewno w domu. Fot. Altax

Różnice w składzie decydują o pewnych właściwościach preparatów. W przypadku konieczności zabezpieczenia zawilgoconego drewna np. więźby dachowej, należy użyć technicznych impregnatów wodnych, które zadziałają na zasadzie wymiany stężeń. Preparatem, który sprawdzi się w takich warunkach jest np. impregnat do drewna konstrukcyjnego Boramon C30. Z kolei produkty rozpuszczalnikowe lepiej sprawdzą się w impregnacji drewna starego, mocno wysuszonego, które często puchnie i pęka od stosowania preparatów wodorozcieńczalnych.

Źródło: Altax

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

REKLAMA

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

REKLAMA

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

REKLAMA