REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Środki ochrony drewna: oleje, lakiery, lakierobejce i emalie – co wybrać?

Drewno w domu. Fot. Altax
Drewno w domu. Fot. Altax
Altax

REKLAMA

REKLAMA

Czym zabezpieczyć drewno, aby jak najdłużej cieszyć się jego urokiem? Na dobrze zabezpieczonym drewnie nie pojawi się grzyb lub inne szkodniki. Zobacz przewodnik po środkach do ochrony i dekoracji drewna. Zobacz, który preparat wybrać do poszczególnych drewnianych elementów wewnątrz domu i mieszkania.

Zabezpieczenie więźby dachowej, drewnianych elementów ścian działowych i innych

Właściwe zabezpieczenie drewnianej konstrukcji, która przecież stanowi szkielet naszego domu  i decyduje o jego trwałości, jest kluczowe. Do elementów takich jak więźba dachowa, elementy ścian działowych, konstrukcji szkieletowych, należy użyć przeznaczonych specjalnie do drewna konstrukcyjnego  impregnatów technicznych.

REKLAMA

Wybierzmy taki, który w jak najszerszym zakresie zabezpiecza drewno przed biokorozją.

REKLAMA

- Tylko impregnat, który chroni jednocześnie przed pleśnią, grzybami domowymi oraz owadami, jest pełnowartościowy i daje pewność, że konstrukcja naszego domu nie zostanie osłabiona przez szkodniki mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. – Warto zwrócić uwagę na właściwości preparatu podczas zakupu, bo nie wszystkie dostępne na rynku impregnaty łączą w sobie wszystkie te trzy funkcje.

Warto wiedzieć, że  preparaty tego typu zwalczą pleśń i grzyby domowe również na drewnie już zarażonym. Mogą być nanoszone metodą natryskową, zanurzeniową lub za pomocą pędzla.

Jak wybrać właściwy preparat dekoracyjny?

Widoczne drewniane elementy domu, takie jak ściany, drzwi, meble, podłogi czy schody wystarczy pomalować preparatami dekoracyjnymi typu lakier, lakierobejca, olej lub emalia. Środki te barwią deskę na wybrany kolor i tworzą powłokę ochronną, która zabezpiecza drewno przed wilgocią oraz uszkodzeniami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Schody drewniane. Fot. Altax

Właściwości preparatów różnią się w zależności od powierzchni, do jakiej chcemy je zastosować. Dlatego starannie dobierzmy środek, sprawdzając jakie dokładnie ma właściwości oraz przeznaczenie.


Warto wybierać preparaty jak najmniej uniwersalne, o dokładnie sprecyzowanym zastosowaniuradzi Andrzej Wójcik. – Jak coś jest do wszystkiego, to często nie sprawdza się we wszystkich warunkach. Im produkt bardziej wyspecjalizowany, tym większa pewność, że skutecznie zabezpieczy naszą powierzchnię. Inny środek lepiej sprawdzi się na drewnianych meblach a inny na parkiecie czy drewnie na ścianie.

Właściwości  preparatów dekoracyjnych do wnętrz

Typ preparatu

Powłoka

Właściwości

Sposób nakładania

Olej do drewna

Najlepiej podkreśla naturalny charakter materiału, ponieważ nie tworzy na desce żadnej powłoki.

Najlepiej sprawdzi się w przypadku twardych gatunków drewna krajowego: dębu, jesionu, akacji i gatunków egzotycznych. Do stosowania na podłogach, schodach, meblach.

Głęboko wnika w strukturę drewna, dzięki czemu skutecznie chroni je przed wilgocią. Mało odporny na ścieranie, ale łatwy w nakładaniu i odnawianiu. Ubytki wystarczy uzupełnić preparatem za pomocą szmatki lub bawełnianego mopa.

Za pomocą szmatki lub bawełnianego mopa.

Powierzchnię nasączamy tak długo, jak drewno pije preparat. Nadmiar ścieramy.

Lakier do drewna

Nie wnika w głąb deski, tylko tworzy powłokę ochronną.

Zazwyczaj występuje w wersji bezbarwnej, ale można również spotkać preparaty koloryzujące.

Idealnie zabezpiecza wszystkie gatunki drewna. Tworzy twardą powłokę, odporną na ścieranie i zarysowania. Do stosowania na podłogach, schodach, drzwiach, ścianach i meblach.

Stosowany na podłodze, jest trudniejszy w odnawianiu – co kilka lat konieczne jest cyklinowanie całego parkietu i położenie nowej warstwy preparatu.

Do drzwi, drewna na ścianie i mebli można stosować produkty szybkoschnące, o nie drażniącym zapachu.

Za pomocą pędzla nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy.

Lakierobejca

Podkreśla naturalny rysunek drewna i nadaje powierzchni delikatny połysk.

Tworzy na drewnie powłokę, która zabezpiecza materiał przed zadrapaniami. Lakierobejca nie jest jednak na tyle twarda,  by stosować ją na podłogach czy schodach. Przeznaczona jest do elementów nie narażonych na intensywne ścieranie: boazerii, ścian, balustrad, drzwi oraz mebli.

Najlepiej wybrać lakierobejcę szybkoschnącą, dzięki której już po około godzinie można korzystać z malowanej powierzchni.

Za pomocą pędzla nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy.

Emalia

Tworzy typową, kryjącą powłokę malarską w wybranym kolorze.

Produkty te są bardzo trwałe i odporne na zarysowania. Zalecana do stosowania na elementach typu meble, drzwi, boazerie, balustrady.

W chwili obecnej są już dostępne emalie szybkoschnące i pozbawione drażniącego zapachu.

Za pomocą pędzla nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy.

Opracowanie: Altax


Meble drewniane. Fot. Altax

Ochrona przed biokorozją

REKLAMA

Jeżeli drewniane elementy wewnątrz domu narażone są na podwyższoną wilgotność, powinny być wstępnie zabezpieczone gruntującym impregnatem chroniącym przed biokorozją. Będzie to dotyczyło na przykład drewna w łazience, a także elementów drewnianych budynku usytuowanego w miejscu o dużej wilgotności powietrza lub w domu sezonowym, który nie jest ogrzewany zimą.

Preparaty gruntujące najczęściej spotkać można pod nazwą impregnat gruntujący lub baza gruntująca. Występujące na rynku środki będą różnić się składem. Spotkać można impregnaty na bazie wody lub benzyny. Obydwa rodzaje są tak samo skuteczne i można stosować je wewnątrz. Zalecane jest jednak aby te, w których nośnikiem jest benzyna, ze względu na opary, stosować raczej na zewnątrz, a jeśli w pomieszczeniach, to takich, które łatwo można przewietrzyć.

Drewno w domu. Fot. Altax

Różnice w składzie decydują o pewnych właściwościach preparatów. W przypadku konieczności zabezpieczenia zawilgoconego drewna np. więźby dachowej, należy użyć technicznych impregnatów wodnych, które zadziałają na zasadzie wymiany stężeń. Preparatem, który sprawdzi się w takich warunkach jest np. impregnat do drewna konstrukcyjnego Boramon C30. Z kolei produkty rozpuszczalnikowe lepiej sprawdzą się w impregnacji drewna starego, mocno wysuszonego, które często puchnie i pęka od stosowania preparatów wodorozcieńczalnych.

Źródło: Altax

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA