Właściwości lakierów wodnych
REKLAMA
REKLAMA
Rozwój technologii sprawia, że coraz częściej zastanawiamy się nad środowiskiem, w którym żyjemy. Ograniczenie rozpuszczalników organicznych, surowców zawierających metale ciężkie i emitujące szkodliwe związki, sprawiło, że lakiery podłogowe nowej generacji zaczęły zawierać mniej szkodliwych składników. Lakiery wodne są bardziej przyjazne środowisku, a co za tym idzie, bardziej przyjazne dla Nas – ludzi.
REKLAMA
Wyróżniamy 3 rodzaje lakierów wodnych:
Akrylowe – tańsze, ale powłoka jest mniej odporna na ścieranie, aniżeli pozostałe rodzaje lakierów wodnych.
Poliuretanowe – droższe, ale bardzo odporne na ścieranie.
Poliuretanowo-akrylowe – cena i właściwości zależą od proporcji głównych składników.
Wykorzystywane w lakierach poliuretanowo-akrylowych uszlachetniacze, w przeciwieństwie do utwardzaczy, polepszają właściwości lakieru
Zobacz także: Jak malować drewno?
REKLAMA
Najnowsza generacja lakierów poliuretanowo-akrylowych to połączenie najkorzystniejszych składniki lakierów akrylowych i poliuretanowych w jeden. Lakiery poliuretanowo-akrylowe z większą ilością poliuretanu są twardsze. Lakiery poliuretanowo-akrylowe z dodatkiem utwardzaczy zwiększają odporność lakieru na ścieranie. Wiąże się to jednak ze zwiększeniem toksyczności tychże lakierów.
Lakiery wodne są odporne na wszystkie detergenty używane do czyszczenia powierzchni drewnianych. Ponadto, lakiery poliuretanowe rozcieńczone wodą cechują się wysoką nietoksycznością. Przeszkodą w ich stosowaniu może być bardzo wysoka cena. Najczęściej wykorzystuje się je w pokojach dziecięcych i sypialniach.
Charakterystyka lakieru wodnego
Duża wydajność.
Nie zmieniają koloru drewna.
Mogą być stosowane bez podkładu – jednak producenci polecają zastosowanie warstwy podkładowej, w celu polepszenia własności powłoki.
Bezzapachowe.
Krótki czas schnięcia – możliwość nałożenia kilku warstw w ciągu jednego dnia.
Cząsteczki w lakierze wodnym nie wnikają całkowicie w pory drewna. Woda częściowo odparowuje, a częściowo wnika w drewno. Szybkość odparowania zależy od temperatury pomieszczenia i podłogi. I tu należy uważać, gdyż zbyt wysoka temperatura, sprawia, że lakier za szybko schnie pozostawiając widoczne ślady nakładania warstw.
Pomieszczenie, w którym nakłada się lakier, powinno być dobrze wietrzone, w celu odprowadzania wilgoci na zewnątrz.
Jeżeli chodzi o zawartość rozpuszczalników w lakierze wodnym to często jest ich około 15%. W lakierach ekologicznych, wartość ta wynosi 5%.
Zobacz także: Jak dbać o podłogi drewniane?
REKLAMA
REKLAMA