REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Brama przesuwna – na co zwracać uwagę podczas jej zakupu?

Krzysztof Krysiński
Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.
Brama przesuwna. Fot. Betafence
Brama przesuwna. Fot. Betafence
Betafence

REKLAMA

REKLAMA

Kupując bramę przesuwną powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jak często będziemy ją otwierać, przy jakim budynku będziemy ją montować oraz dobrać sposób otwierania do jej masy. Zobacz poradnik.

Jak często będziemy otwierać bramę?

Na prywatnych posesjach bramę otwieramy od 1 do 6 razy dziennie, licząc zarówno jej otwarcie jak i zamknięcie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osiedli i wspólnot mieszkaniowych, gdzie częstotliwość otwierania bramy wynosi nawet 100 cykli. Kupując bramę przesuwną powinniśmy zwrócić na to uwagę. Jeśli kupujemy bramę do domu jednorodzinnego, wystarczy nam standardowa brama, do budynków wielorodzinnych, lepiej wybrać bramę o wytrzymalszej konstrukcji.

REKLAMA

Zobacz także: Murowanie klinkierowego ogrodzenia. Przewodnik, krok po kroku

Dobieramy szerokość bramy

Na szerokości wjazdu nie powinniśmy oszczędzać. Każdy przejazd przez bramę powinien być łatwy i bezpieczny. Przy standardowym wjeździe na posesję pod kątem prostym względem ulicy, zaleca się zakup i montaż bram o minimalnym świetle wjazdu  wynoszącym ok. 4 m (szerokość samochodu + 2 m). Oczywiście, im wjazd jest szerszy, tym jest wygodniejszy i bezpieczniejszy.

Brama przesuwna. Fot. Betafence

Wybierając bramę przesuwną do budynku przemysłowego, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę gabaryty pojazdów, które będą przez nią przejeżdżać. Takie pojazdy jak ciężarówki, autobusy mają dość ostry zakręt tylnej osi. Planując zakup bramy do budynku gospodarczego, powinniśmy o tym pamiętać.

Zobacz także: Wybieramy ogrodzenie – kamienne, drewniane czy klinkierowe?

Wybieramy miejsce na montaż bramy

Miejsce montażu bramy przesuwnej powinniśmy wybrać jeszcze przed jej zakupem. Powinniśmy określić kierunek otwierania bramy, a także sprawdzić czy mamy wystarczająco miejsca w prostej linii ogrodzenia, do jej otwarcia. Aby to obliczyć,  można skorzystać z prostego wzoru:  

Lmax = 7*światło wjazdu/3

Gdzie:

Lmax – maksymalna długość ogrodzenia

Możemy też poprosić producenta o przygotowanie projektu z dokładnymi wymiarami.

Brama przesuwna. Fot. Betafence

Należy pamiętać o tym, aby w miejscu, w którym będzie znajdować się brama i w obszarze, w którym będzie się przesuwać – nie znajdowała się furtka. Może to stwarzać problemy w komunikacji.

Zobacz także:  Bramy garażowe – rodzaje

Wypełnienie bramy – które będzie najlepsze?

To, jakie wypełnienie bramy wybierzemy zależy od kilku czynników. Duży wpływ na rodzaj wypełnienia bramy ma jej przeznaczenie oraz gust wybierającego. W przemyśle preferowane są bramy o profilu zamkniętym, są one bezpieczniejsze i wytrzymalsze, niż te o ażurowym prześwicie. Do domów jednorodzinnych najczęściej wybiera się lekkie bramy ażurowe.

Ochrona antykorozyjna

Jeśli chcemy, aby nasza brama była trwała i wytrzymała, a także miała atrakcyjny wygląd  zaleca się zakup bramy ocynkowanej ogniowo i pomalowanej proszkowo. To rozwiązanie najczęściej wybierane przez inwestorów. W przypadku bram przemysłowych ich wygląd nie jest taki istotny, liczy się przede wszystkim trwałość i wytrzymałość. To dlatego, w tym przypadku najczęściej wybiera się bramy ocynkowane ogniowo.   

Brama przesuwna. Fot. Betafence

Co wybrać: bramę ręczna, czy bramę automatyczną?

Jeśli planujemy zakup bramy, która będzie znajdować się przy budynku jednorodzinnym i nie będziemy jej zbyt często otwierać, a jej masa nie przekroczy 150 kg – możemy zdecydować się na zakup bramy ręcznej. W takim przypadku, bramę zamyka się kluczem patentowym na zamek hakowy. Jeśli bramy będziemy używać częściej niż 2–3 razy dziennie, lub też masa wybranej przez nas bramy przekracza 150 kg warto rozważyć zakup bramy automatycznej – z racji jej masy, taki sposób otwierania będzie bardziej korzystny. Montażu takiego rodzaju bramy nie należy wykonywać samodzielnie, najlepiej powierzyć to specjalistom, którzy w sposób profesjonalny poprowadzą instalację i ustawią bramę w odpowiedniej pozycji. Jeśli sami zrobimy to nieumiejętnie, może dojść do wypadku.

Zobacz także: Kupujemy kostkę brukową krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA