REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE

Ekologia w budownictwie. Fot. Materiały prasowe
Ekologia w budownictwie. Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Już za siedem lat na obszarze Unii Europejskiej będzie można stawiać jedynie budynki energooszczędne. Choć mamy jeszcze trochę czasu, to już teraz warto zgłębić temat rozwiązań, dzięki którym domowe instalacje będą bardziej przyjazne środowisku.

Coraz więcej osób uświadamia sobie, że bycie „eko” po prostu się opłaca, bo pozwala nie tylko dbać o środowisko, ale też o portfel. Dlatego coraz częściej po ekologiczne technologie sięgamy także w budownictwie. Inwestowanie w „zielone” rozwiązania szybko się bowiem zwraca, umożliwiając znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji.

REKLAMA

Stajemy się coraz bardziej ekologiczni

Zgodnie z obowiązującymi standardami w przeciętnym polskim domu w ciągu roku zużywamy średnio 120 kWh energii na ogrzanie metra kwadratowego. To znacznie więcej niż w krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie, gdzie średnia wynosi około 50 kWh na rok. Mamy więc sporo do nadrobienia. Tym bardziej, że zgodnie z unijną dyrektywą wszystkie budynki powstające na terenie UE po 31 grudnia 2020 r. będą musiały charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. Ten wymóg ma przyczynić się do realizacji długoterminowego celu, jakim jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i zwiększenie produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych przez wszystkie państwa członkowskie.

Zobacz także: Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?

Sposobów na to, jak obniżyć zużycie energii w budynku jest wiele, a wiedza Polaków na ten temat rośnie. Bardziej świadomie podchodzimy też do ekologii, co przekłada się na coraz większą popularność rozwiązań, które pozwalają zmniejszyć energochłonność budynku czy straty prądu. Przekonujemy się bowiem, że będąc „eko” jesteśmy nie tylko modni, ale też znacząco obniżamy comiesięczne rachunki za prąd. Do stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań zachęcają także preferencyjne kredyty. Do zmian motywować będą także dotacje na przyjazne środowisku budownictwo. Na ten cel będzie można uzyskać nawet 50 tys. złotych dofinansowania. Sięgnięcie po nowoczesne i zarazem energooszczędne technologie będzie więc łatwiejsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zielone technologie stają się coraz bardziej popularne

Większą oszczędność energii w budynku można osiągnąć na wiele sposobów. Na jej zużycie wpływ ma przede wszystkim sama bryła i konstrukcja budynku. Obniżeniu zużycia energii sprzyja także przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych, polegających na przykład na docieplaniu murów, wymianie okien i drzwi czy systemu grzewczego. Energooszczędne budownictwo charakteryzuje się także stosowaniem nowoczesnych systemów ogrzewania (na przykład tych wykorzystujących pompy ciepła) i pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych dzięki kolektorom słonecznym, ogniwom fotowoltaicznym czy przydomowym elektrowniom wiatrowym.

Zobacz także: Domy pasywne – czy są tańsze niż tradycyjne?

Na ekologię stawiają też producenci nowoczesnych technologii. Systemy inteligencji budynkowej pozwalają na zautomatyzowanie działania różnych urządzeń i instalacji oraz wyeliminowanie sytuacji, które narażają nas na straty energii. Na przykład jeśli w pomieszczeniu nikogo nie ma, oświetlenie jest automatycznie wyłączane. Podobnie w przypadku sprzętów, których nikt nie używa. Inteligentny dom nie dopuszcza także do sytuacji takich, jak na przykład jednoczesna praca ogrzewania i klimatyzacji czy ogrzewania pokoju przy otwartym oknie. To wszystko przekłada się na znaczne oszczędności – nawet do 30 proc. energii elektrycznej i do 23 proc. energii cieplnej.  System pozwala także na bieżąco monitorować zużycie energii. – W naszym systemie dane są zbierane i prezentowane w służącym do zarządzania nim interfejsie. Mają postać czytelnych wykresów, co ułatwia analizowanie zużycia prądu w dowolnym okresie. Dzięki temu w prosty sposób można wykryć na przykład, które elementy wyposażenia domu pobierają najwięcej energii lub mogą powodować niepotrzebne straty wyjaśnia Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro.

Zobacz także: Dofinansowanie do kredytu na budowę ekologicznego domu

Celem coraz bardziej restrykcyjnych przepisów jest, by w ciągu najbliższych lat ekologiczne normy stały się powszechnie obowiązującym w budownictwie standardem. Dotyczy to zarówno sektora mieszkaniowego, jak i budynków użyteczności publicznej, w których zastosowanie energooszczędnych rozwiązań również pozwala na znaczne oszczędności. Nic w tym dziwnego, bo – jak wskazują statystyki – w Unii Europejskiej sektor budowlany odpowiada obecnie za ponad 40 proc. łącznego zużycia energii.

Źródło: Fibar Group

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA