REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE

Ekologia w budownictwie. Fot. Materiały prasowe
Ekologia w budownictwie. Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Już za siedem lat na obszarze Unii Europejskiej będzie można stawiać jedynie budynki energooszczędne. Choć mamy jeszcze trochę czasu, to już teraz warto zgłębić temat rozwiązań, dzięki którym domowe instalacje będą bardziej przyjazne środowisku.

Coraz więcej osób uświadamia sobie, że bycie „eko” po prostu się opłaca, bo pozwala nie tylko dbać o środowisko, ale też o portfel. Dlatego coraz częściej po ekologiczne technologie sięgamy także w budownictwie. Inwestowanie w „zielone” rozwiązania szybko się bowiem zwraca, umożliwiając znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji.

REKLAMA

Stajemy się coraz bardziej ekologiczni

Zgodnie z obowiązującymi standardami w przeciętnym polskim domu w ciągu roku zużywamy średnio 120 kWh energii na ogrzanie metra kwadratowego. To znacznie więcej niż w krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie, gdzie średnia wynosi około 50 kWh na rok. Mamy więc sporo do nadrobienia. Tym bardziej, że zgodnie z unijną dyrektywą wszystkie budynki powstające na terenie UE po 31 grudnia 2020 r. będą musiały charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. Ten wymóg ma przyczynić się do realizacji długoterminowego celu, jakim jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i zwiększenie produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych przez wszystkie państwa członkowskie.

Zobacz także: Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?

Sposobów na to, jak obniżyć zużycie energii w budynku jest wiele, a wiedza Polaków na ten temat rośnie. Bardziej świadomie podchodzimy też do ekologii, co przekłada się na coraz większą popularność rozwiązań, które pozwalają zmniejszyć energochłonność budynku czy straty prądu. Przekonujemy się bowiem, że będąc „eko” jesteśmy nie tylko modni, ale też znacząco obniżamy comiesięczne rachunki za prąd. Do stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań zachęcają także preferencyjne kredyty. Do zmian motywować będą także dotacje na przyjazne środowisku budownictwo. Na ten cel będzie można uzyskać nawet 50 tys. złotych dofinansowania. Sięgnięcie po nowoczesne i zarazem energooszczędne technologie będzie więc łatwiejsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zielone technologie stają się coraz bardziej popularne

Większą oszczędność energii w budynku można osiągnąć na wiele sposobów. Na jej zużycie wpływ ma przede wszystkim sama bryła i konstrukcja budynku. Obniżeniu zużycia energii sprzyja także przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych, polegających na przykład na docieplaniu murów, wymianie okien i drzwi czy systemu grzewczego. Energooszczędne budownictwo charakteryzuje się także stosowaniem nowoczesnych systemów ogrzewania (na przykład tych wykorzystujących pompy ciepła) i pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych dzięki kolektorom słonecznym, ogniwom fotowoltaicznym czy przydomowym elektrowniom wiatrowym.

Zobacz także: Domy pasywne – czy są tańsze niż tradycyjne?

Na ekologię stawiają też producenci nowoczesnych technologii. Systemy inteligencji budynkowej pozwalają na zautomatyzowanie działania różnych urządzeń i instalacji oraz wyeliminowanie sytuacji, które narażają nas na straty energii. Na przykład jeśli w pomieszczeniu nikogo nie ma, oświetlenie jest automatycznie wyłączane. Podobnie w przypadku sprzętów, których nikt nie używa. Inteligentny dom nie dopuszcza także do sytuacji takich, jak na przykład jednoczesna praca ogrzewania i klimatyzacji czy ogrzewania pokoju przy otwartym oknie. To wszystko przekłada się na znaczne oszczędności – nawet do 30 proc. energii elektrycznej i do 23 proc. energii cieplnej.  System pozwala także na bieżąco monitorować zużycie energii. – W naszym systemie dane są zbierane i prezentowane w służącym do zarządzania nim interfejsie. Mają postać czytelnych wykresów, co ułatwia analizowanie zużycia prądu w dowolnym okresie. Dzięki temu w prosty sposób można wykryć na przykład, które elementy wyposażenia domu pobierają najwięcej energii lub mogą powodować niepotrzebne straty wyjaśnia Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro.

Zobacz także: Dofinansowanie do kredytu na budowę ekologicznego domu

Celem coraz bardziej restrykcyjnych przepisów jest, by w ciągu najbliższych lat ekologiczne normy stały się powszechnie obowiązującym w budownictwie standardem. Dotyczy to zarówno sektora mieszkaniowego, jak i budynków użyteczności publicznej, w których zastosowanie energooszczędnych rozwiązań również pozwala na znaczne oszczędności. Nic w tym dziwnego, bo – jak wskazują statystyki – w Unii Europejskiej sektor budowlany odpowiada obecnie za ponad 40 proc. łącznego zużycia energii.

Źródło: Fibar Group

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA