REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym jest najem zwrotny?

Najem zwrotny nie jest jeszcze w Polsce instytucją dobrze znaną i rozpowszechnioną. Na czym polega i jakie płyną z niego korzyści dla obu stron takiej umowy?

Czym jest najem w sektorze prywatnym?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na wynajem nieruchomości w sektorze prywatnym. Poniżej zostaną omówione najważniejsze kwestie dotyczące tego, czym jest sektor najmu prywatnego oraz powody, dla których ludzie decydują się na wynajem w sektorze prywatnym.

Na czym polega ulga mieszkaniowa?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązująca przed 1 stycznia 2007 r. uzależniała możliwość uzyskania ulgi mieszkaniowej od inwestycji w nieruchomości znajdujące się na terytorium Polski. Oznaczało to, że osoby, które dochód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczyły na zakup mieszkania na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z takiego zwolnienia skorzystać nie mogły.

Kto może być partycypantem i najemcą w TBS?

Głównym celem Towarzystw Budownictwa Społecznego jest budowa mieszkań i ich eksploatowanie na zasadach najmu. Towarzystwa otrzymują na ten cel preferencyjny kredyt. Jednak aby zostać najemcą trzeba spełnić określone przez ustawę oraz statut Towarzystwa warunki.

REKLAMA

Możliwość uzyskania ulgi mieszkaniowej

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązująca przed 1 stycznia 2007 r. uzależniała możliwość uzyskania ulgi mieszkaniowej od inwestycji w nieruchomości znajdujące się na terytorium Polski. Oznaczało to, że osoby, które dochód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczyły na zakup mieszkania na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z takiego zwolnienia skorzystać nie mogły.

Komu przysługuje ulga odsetkowa?

Jeżeli zaciągnąłeś do końca 2006 roku kredyt na sfinansowanie inwestycji związanej z budową domu lub zakupem mieszkania możesz skorzystać z ulgi odsetkowej.

Opodatkowanie najmu okazjonalnego

Od 1 stycznia 2010 r. najem okazjonalny został objęty podatkiem zryczałtowanym w wysokości 8,5%, bez względu na wysokość osiąganych przychodów. Zmieniła się nie tylko wysokość podatku, ale także inne warunki, na których osoba fizyczna może wynająć mieszkanie innej osobie.

Zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym

Czy podatnik z uwagi na podjęcie decyzji o przeznaczeniu mieszkania na wynajem i w konsekwencji podpisanie umowy dzierżawy, jest zobowiązany do wycofania wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane związane z wcześniejszymi pracami remontowymi w tym mieszkaniu?

REKLAMA

Prawa i obowiązki właścicieli lokali

Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej wspólnota mieszkaniowa odpowiada bez ograniczeń, natomiast właściciele poszczególnych lokali są odpowiedzialni tylko w częściach odpowiadających ich udziałom w nieruchomości.

Współwłaściciel zapłaci cały podatek

W odpowiedzi na interpelację poselską, Ministerstwo Finansów poinformowało, że w przypadku gdy jeden ze współwłaścicieli nieruchomości jest zwolniony z podatku od nieruchomości, cały podatek uiszcza drugi współwłaściciel, niekorzystający ze zwolnienia.

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej jest wolna od podatku

Osoby korzystające z premii gwarancyjnej i odsetek z książeczki mieszkaniowej są zwolnione z podatku.

Jak założyć księgę wieczystą dla mieszkania?

Księga wieczysta jest m.in. świadectwem naszej własności mieszkania. Jeżeli np. uzyskaliśmy odrębną własność lokalu w oparciu o wyrok sądowy- założeniem księgi powinniśmy zająć się sami.

Czym jest kasa mieszkaniowa?

Choć ulga dotycząca systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej już nie obowiązuje, Ci, którzy nabyli do niej prawo, mogą dalej odliczać ją od podatku. Należy jednak pamiętać, że przeznaczenie środków z kasy mieszkaniowej na cele inne niż mieszkaniowe, powoduje konieczność zwrotu odliczeń!

Jak zostać najemcą Towarzystwa Budownictwa Społecznego?

Aby zostać najemcą Towarzystwa Budownictwa Społecznego, należy spełnić dwa warunki. Uprawnienie to nie przysługuje, jeżeli potencjalny najemca posiada tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego w tym samym mieście oraz jeżeli suma dochodów przekracza ustalone maksimum.

Czym jest TBS?

Towarzystwo Budownictwa Społecznego, zwane w skrócie TBS działają na podstawie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Jest to specjalny podmiot powołany do tworzenia zasobu mieszkań przeznaczonych, w głównej mierze, dla osób niezamożnych.

Jak liczyć 12 miesięcy meldunku dla ulgi meldunkowej?

Ustawa o podatku dochodowych od osób fizycznych pozwala na uniknięcie podatku od sprzedaży nieruchomości m.in. po zameldowaniu w niej przez 12 miesięcy. Jak liczyć termin?

Jaki podatek od zamiany mieszkań?

Zamiana mieszkań (i innych nieruchomości) podobnie jak ich sprzedaż podlega opodatkowaniu… i to na tych samych zasadach co sprzedaż. Jedyną różnicą jest to, że podatek dochodowy płacą obie strony umowy.

Rada gminy może zwolnić od podatku od nieruchomości

W świetle obowiązujących przepisów rada gminy jest upoważniona, w drodze uchwały, do zwolnienia z podatku od nieruchomości określonych grup podatników. To uprawnienie wynika z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. W ten sposób samorządy zachęcają do inwestycji na danym obszarze.

Różny podatek od garażu

Wysokość podatku od nieruchomości w zakresie garażu różni się w zależności od tego, gdzie jest położony. Nie ma znaczenia, że garaż pełni tę samą funkcję.

Odwrócony kredyt hipoteczny

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Ta instytucja jest już znana w wielu krajach Unii Europejskiej i daje szansę starszym osobom na to, aby mogły łatwiej uzyskać środki finansowe na godne życie i tym samym uniezależnić się od pomocy rodziny lub państwa.

Koszty w postępowaniu wieczystoksięgowym

Prowadzenie księgi wieczystej dla danej nieruchomości i utrzymywanie jej treści w zgodności z aktualnym stanem faktycznym i prawnym zapewnia bezpieczeństwo w obrocie nieruchomościami i służy przede wszystkim właścicielom i innym osobom posiadającym jakikolwiek inny tytuł prawny do danego terenu.
Sąd Rejonowy – Wydział Ksiąg Wieczystych zakłada księgi wieczyste lub dokonuje wpisów w księgach już istniejących w zasadzie na wniosek właściciela lub innych osób mających w tym interes prawny (wpisy z urzędy należą do wyjątków).

Jak wygląda nabycie nieruchomości w Austrii?

Austria jest jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, które wprowadziło znaczne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Odmowa uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości może być spowodowana zagrożeniem interesu państwa.

Jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec, by nabyć nieruchomość?

Przez nabycie nieruchomości należy rozumieć nabycie prawa własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego. Zasadniczym warunkiem uzyskania zezwolenia przez cudzoziemca jest brak jakiegokolwiek sprzeciwu Ministra Obrony Narodowej.

Jak sporządzić wniosek o nabycie przez cudzoziemca udziałów w spółce – z siedzibą na terenie Polski?

Zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych wymaga – nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów lub akcji w spółce handlowej z siedzibą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej a także inna czynność prawna dotycząca udziałów lub akcji – jeśli spółka będąca właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanie się spółką komandytową.

Czy cudzoziemiec może wystąpić o ponowne wydanie zezwolenia?

Jeżeli cudzoziemiec w drodze decyzji administracyjnej nie uzyskał korzystnego rozstrzygnięcia sprawy – nie uzyskał zezwolenia na nabycie nieruchomości – może sporządzić wniosek o ponowne rozpatrzenie jego sprawy.

Kiedy cudzoziemiec jest zwolniony z uzyskania promesy?

Istnieje wiele wyjątków, na mocy których cudzoziemiec nie jest zobowiązany uzyskać zezwolenia na nabycie nieruchomości. Uregulowania te nie dotyczą jednak przypadku, jeżeli dana nieruchomość jest usytuowana w strefie nadgranicznej albo nabywana jest nieruchomość rolna – której powierzchnia nie przekracza 1 ha.

Czy cudzoziemiec może ubiegać się o promesę?

Jeżeli cudzoziemiec chce nabyć nieruchomość zobowiązany jest do uzyskania zezwolenia. Promesa wydawana jest w drodze decyzji administracyjnej przez ministra właściwego do spraw administracyjnych.

Kiedy może nastąpić wydanie lokalu

Sam fakt wydania lokalu jest związany przede wszystkim ze stanem technicznym lokalu mieszkalnego oraz wszelkimi wadami. W razie istnienia jakichkolwiek wad należy zgłosić je od razu przed formalnym obiorem lokalu, ponieważ po tym fakcie nie można żądać naprawienia ewentualnych wad.

Jak zabezpieczyć swoje prawa w umowie z deweloperem?

Gdy znajdziemy inwestycję w trakcie realizacji i chcemy w niej kupić mieszkanie, warto dobrze przeanalizować umowę z deweloperem. Musimy też pamiętać, że aby najlepiej się zabezpieczyć warto zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego i dokonać wpisu roszczeń do księgi wieczystej dla zabudowywanej nieruchomości.

Co zawiera umowa o wybudowanie lokalu mieszkalnego

Do powstania spółdzielczego prawa do lokalu potrzebne są dwie umowy. Do tych umów należą – umowa, na mocy której następuje stworzenie lokalu oraz umowa, na podstawie której powstają na lokalu prawa – które nabywa spółdzielca.

Jak sporządzić wniosek o pozwolenie na użytkowanie?

Aby móc przystąpić do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie dołącza się istotne informacje na temat danych technicznych tj. powierzchnia całkowita, zabudowy, użytkowa.

Czy należy zgłosić zamiar zmiany sposobu użytkowania?

Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Istotne jest to, aby w zgłoszeniu zamieścić informację o dotychczasowym sposobie użytkowania obiektu budowlanego.

Jakie postanowienia powinny zostać zawarte w umowie użyczenia lokalu mieszkalnego?

Na mocy umowy użyczenia – użyczający zobowiązuje się bezpłatnie użyczyć biorącemu - przez czas oznaczony lub nieoznaczony – przedmiot użyczenia (czyli każdą rzecz oznaczoną co do tożsamości albo co do gatunku nadająca się do używania).

Jakie elementy powinno zawierać oświadczenie o zrzeczeniu się użytkowania nieruchomości?

Oświadczenie o zrzeczeniu się użytkowania nieruchomości powinno zawierać istotne elementy niezbędne do prawidłowego dokonania tejże czynności. Sam fakt zrzeczenia się ograniczonego prawa rzeczowego tzn. użytkowania nieruchomości – oznacza wyzbycie się dokonania tejże czynności przez osobę do tego uprawnioną. Na skutek zrzeczenia się użytkowania nieruchomości – prawo to wygasa.

Zawieranie umów w obrocie nieruchomościami przez pełnomocnika

Pełnomocnictwo oznacza umocowanie do działania w cudzym imieniu oraz na jego rzecz. Istnieją różne rodzaje pełnomocnictw tj. pełnomocnictwo ogólne – upoważnienie do dokonywania wszystkich czynności prawnych; pełnomocnictwo szczegółowe – upoważnienie do określonych działań oraz pełnomocnictwo rodzajowe – upoważnienie do pewnych określonych czynności.

Czy kierownik budowy musi zgłosić oświadczenie o zakończeniu inwestycji?

Kierownik budowy nadzorujący nad całym przebiegiem procesu budowlanego jest obowiązany do złożenia oświadczenia właściwemu organowi o zakończeniu inwestycji. Jednakże do oświadczenia musi on dołączyć zaświadczenie o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.

W jakim celu sporządza się oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane?

Przed rozpoczęciem prac budowlanych, aby uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę, rozbudowę, rozbiórkę, nadbudowę, odbudowę obiektów budowlanych – należy złożyć liczne wymagane do tego dokumenty. Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane jest jednym z niezbędnym elementów do tego by uzyskać pozwolenie na budowę, rozbudowę, rozbiórkę, nadbudowę, odbudowę obiektów budowlanych.

Warunki konieczne do uzyskania pozwolenia na budowę

Jeżeli złożony wniosek przez inwestora o pozwolenie na budowę zawiera wszystkie dokumenty tj. projekt budowlany, decyzje, pozwolenia, uzgodnienia wymagane przepisami szczegółowymi oraz spełnia on wymagania określone przez przepisy prawa budowlanego – inwestor uzyska zarówno potwierdzenie projektu budowlanego, jaki i uzyska pozwolenia na budowę.

Niezbędne informacje przy sprzedaży nieruchomości

Właściciel, który zamierza sprzedać nieruchomość musi liczyć się z kosztami związanymi z jej sprzedażą. Do kosztów sprzedaży nieruchomości należą: koszty związane z pośrednictwem, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy, koszty sporządzenia aktu notarialnego, wpis do księgi wieczystej, inne dodatkowe opłaty.

Kto może kierować budową?

Pracami budowlanymi mogą kierować osoby posiadające właściwe uprawnienia budowlane. Na inwestorze spoczywa obowiązek pozyskania od kierownika budowy stosownego oświadczenia o przyjęciu przez niego obowiązków kierowania nad całym procesem budowlanym.

Jak prawidłowo sporządzić wniosek o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości

Jesteś posiadaczem nieruchomości od 30 lat na podstawie pisemnej umowy z właścicielem nieruchomości – bez zachowania wymaganej formy szczególnej aktu notarialnego. Czy na tej podstawie możesz złożyć wniosek o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości?

Jak prawidłowo sporządzić umowę przedwstępną sprzedaży prawa do nieruchomości?

Ważność istnienia umowy przedwstępnej zależy przede wszystkim od określenia kluczowych postanowień umowy przyrzeczonej, jak i terminu jej zawarcia. W obrocie nieruchomościami umowa przedwstępna spełnia istotną funkcję, gdyż na jej podstawie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości – umowy przyrzeczonej.

Czy umowa o zniesienie współwłasności powinna zostać sporządzona przed notariuszem?

Każdy ze współwłaścicieli ma prawo żądać zniesienia współwłasności. Jeżeli pomiędzy współwłaścicielami istnieje zgoda, co do zniesienia współwłasności nieruchomości – można dokonać tę czynność poprzez zwarcie umowy. Umowa ta może być zawarta w dowolnej formie, jednakże istnieje wyjątek – jeżeli przedmiotem zniesienia współwłasności jest nieruchomość. W tym przypadku należy zachować formę aktu notarialnego.

W jaki sposób należy sporządzić wniosek o nabycie nieruchomości przez cudzoziemca będącego osobą prawną

Jeżeli osoba prawna posiada siedzibę za granicą, zaś dokonuje czynności prawnej w zakresie swojego przedsiębiorstwa to zdolność jej podlega prawu państwa, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa. Fakt nabycia nieruchomości oznacza nabycie prawa własności nieruchomości albo prawa użytkowania wieczystego.

Na co należy zwrócić uwagę zawierając umowę o dokonanie wyceny nieruchomości

Umowa o dokonanie wyceny nieruchomości jest uregulowana w przepisach Kodeksu Cywilnego. Zarówno umowa o dokonanie wyceny nieruchomości, jak i sporządzenie operatu szacunkowego stanowi szczególny rodzaj umowy o dzieło.

Jak prawidłowo zawrzeć umowę o wykonanie operatu szacunkowego

W celu podjęcia dalszej współpracy osoba zamawiająca z rzeczoznawcą majątkowym może podpisać umowę o wykonanie aktualizacji operatu szacunkowego. Aktualizacja wyceny oznacza wykonywanie czynności rzeczoznawcy majątkowego w stosunku do operatu szacunkowego – przez tego samego rzeczoznawcę.

Jak należy sporządzić wniosek o nabycie nieruchomości przez cudzoziemca będącego osobą fizyczną?

Osobę fizyczną można uznać za cudzoziemca, jeżeli nie posiada ona polskiego obywatelstwa. Fakt nabycia nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca wymaga zezwolenia, które zostaje wydane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych w drodze decyzji administracyjnej.

Kluczowe postanowienia umowy deweloperskiej

Umowa deweloperska ma charakter umowy zobowiązującej. Oznacza to, iż właściciel gruntu podpisując umowę z osobą trzecią zobowiązuje się do wybudowania na tymże gruncie budynku mieszkalnego – a po zakończeniu budowy – do dokonania przeniesienia własności lokalu na rzecz strony umowy.

Jak sporządzić wniosek o pozwolenie na rozbiórkę

Sporządzenie samego wniosku o pozwolenie na rozbiórkę jest stosunkowo proste. Jednakże w przypadku rozbiórki czasochłonne jest zdobycie licznych dokumentów, które wnioskodawca musi dołączyć do wniosku.

Kiedy można rozpocząć prace budowlane

Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. W tym celu należy wypełnić wniosek o pozwolenie na prace budowlane, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Reguła ta dotyczy zarówno budowy, jak i rozbudowy, rozbiórki, nadbudowy, odbudowy budynków.

REKLAMA