Jak sprzedać mieszkanie nie płacąc podatku dochodowego?
REKLAMA
REKLAMA
WAŻNE: Poniższy artykuł dotyczy sprzedaży nieruchomości zakupionych przed 2009 rokiem. O opodatkowaniu sprzedaży nieruchomości nabytych w 2009 r. przeczytasz tutaj
REKLAMA
Stopień trudności : niski
Wymagane dokumenty: zaświadczenie o meldunku z urzędu gminy ( przy uldze meldunkowej)
Krok 1: sprawdzamy do jakiej ulgi jesteśmy uprawnieni
Jeżeli planujemy sprzedaż mieszkania, która nie jest związana z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą, możemy mieć do czynienia z dwoma sytuacjami, w zależności od tego kiedy uzyskaliśmy tytuł do nieruchomości (i jaka to nieruchomość).
Zobacz także: Jaką formę opodatkowania powinien wybrać podatnik wynajmujący pokoje gościnne?
Nieruchomości uzyskane przed 01.01.2007r.
Opodatkowane są na trochę innych zasadach niż obecnie. Aby nie zapłacić podatku (10% od przychodu!)
- podatnik nie może sprzedać nieruchomości w ciągu 5 lat od nabycia( licząc od końca roku kalendarzowego w którym ją nabyto/zbudowano),chyba że uzyskaną kwotę w ciągu 2 lat spożytkuje na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych (np. kupił inną nieruchomość, lub wybudował dom spłacił kredyt na zakup/budowę domu).
Jeśli pieniądze zostaną wydane na inne cele, należy będzie zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami.
Lub
- Nieruchomość pochodzi ze spadku, lub darowizny (nie obowiązują tu żadne terminy, można było sprzedać dom w tym samym dniu, w którym się go uzyskało i nie zapłacić podatku).
Zwolnienia podatkowe dotyczą wszystkich rodzajów nieruchomości (nie tylko mieszkaniowych).
Zwolnienia na starych zasadach obowiązują nadal wobec nieruchomości uzyskanych przed 01.01.2007r.
Zobacz także: Dlaczego podatnik powinien odróżnić koszty modernizacji od kosztów remontu?
ZAMIANA: Zamiana nieruchomości (oraz praw spółdzielczych) uzyskanych przed 01.01.2007r. jest zwolniona z podatku.
Nieruchomości uzyskane PO 01.01.2007r.
Aby uniknąć podatku dochodowego ( w wysokości 19% od dochodu)
- Przed sprzedaniem lokalu mieszkalnego(patrz ramka) należy być w nim zameldowanym na stałe przez 12 miesięcy licząc wstecz od daty sprzedaży.
(ulga meldunkowa)
Lub
- Sprzedać nieruchomość po 5 latach posiadania (licząc od końca roku kalendarzowego w którym ją nabyto/zbudowano) – dotyczy wszystkich rodzajów nieruchomości.
ZAMIANA: Zamiana nieruchomości (i praw spółdzielczych) uzyskanych po 01.01.2007r. jest opodatkowana.
Zobacz także: Podatnicy VAT – prowadzący działalność gospodarczą w ramach najmu
REKLAMA
UWAGA: nie ma też już „błyskawicznego” zwolnienia w przypadku nieruchomości otrzymanej w spadku/darowiźnie ! Nie można również zwolnić od podatku kwoty uzyskanej ze sprzedaży, a przeznaczonej na zakup innego lokalu mieszkalnego (stare ulgi nie obejmują tych nieruchomości)!
W 2009r. została zniesiona ulga meldunkowa. Prawo do wykorzystania będą miały jedynie osoby które nabyły (lub wybudowały) nieruchomość mieszkalną w okresie 01.01.2007 - 31.12.2008r.
Nieruchomości objęte ulgą meldunkową:
|
Ulgą nie są objęte grunty, na których jest posadowiony budynek, ani udział w nieruchomości wspólnej w przypadku odrębnej własności lokalu - kwoty uzyskane z ich sprzedaży są opodatkowane.
Zobacz także: Umowa najmu a podatek od nieruchomości
Krok 2: uważamy na podatek od spadków i darowizn
Korzystając ze zwolnień od podatku dochodowego - uważajmy jeżeli skorzystaliśmy ze specjalnego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn- dotyczącego lokali mieszkalnych. O ile bowiem nie zapłacimy podatku dochodowego, możemy utracić zwolnienie od podatku od spadków i darowizn.
Zobacz także: Podatek od darowizny na zakup mieszkania
Krok 3: meldujemy się
Jeżeli chcemy skorzystać z ulgi meldunkowej, musimy zameldować się w lokalu. I poczekać 12 miesięcy od daty zameldowania przed sprzedażą mieszkania (w międzyczasie możemy je np. wynająć).
Musimy się zameldować na stałe ! (nie wystarczy meldunek tymczasowy).
Zgodnie z ostatnią interpretacją Ministerstwa Finansów- okres 12 miesięcy liczy się od daty faktycznego zameldowania w danym lokalu - a nie od daty nabycia!
Zobacz także: Darowizna domu od teściów a obowiązek podatkowy
Jan Grzegorczyk, w dniu 04.05.2007 r., odziedziczył po rodzicach mieszkanie, w którym była zameldowany na stałe przez ostatnie 10 lat. Po 2 miesiącach, dostał intratną ofertę pracy w Wielkiej Brytanii, postanowił więc mieszkanie szybko sprzedać. Akt notarialny został sporządzony 15.08.200 7r., o sprzedaży powiadomił Urząd Skarbowy, w celu skorzystania z ulgi. Zgodnie z interpretacją MF- nie musi czekać 12 miesięcy od dnia uzyskania mieszkania- jest zwolniony z podatku dochodowego.
Przed sprzedażą powinniśmy wystąpić do urzędu gminy (miasta) o zaświadczenie o zameldowaniu.
Krok 4: sprzedaż nieruchomości
Aby skorzystać z ulgi trzeba… sprzedać nieruchomość. Wymaga to sporządzenia aktu notarialnego- czyli poniesienia dodatkowych kosztów. Ulga w podatku dochodowym nie zwalnia nas również od podatku od czynności cywilnoprawnych (2% wartości) - ale ten obciąża kupującego.
Zobacz także: Pomoc dziecku w zakupie mieszkania a podatek
Krok 5: powiadamiamy urząd skarbowy
Jeżeli chcemy :
- skorzystać z ulgi meldunkowej (nieruchomości uzyskane po 01.01.2007r
- musimy zawiadomić urząd skarbowy w terminie :
- do 30.04.2008r. w przypadku nieruchomości sprzedanych w 2007r.
- do 30.04.2009 r. w przypadku nieruchomości sprzedanych w 2008r.
- musimy zawiadomić urząd skarbowy w terminie :
- sprzedać nieruchomość przed upływem 5-u lat od jej uzyskania (przeznaczając w uzyskaną kwotę na cele mieszkaniowe ciągu dwóch lat od sprzedaży) –(nieruchomości uzyskane przed 01.01.2007)
- musimy zawiadomić urząd skarbowy w terminie 14 dni od daty sprzedaży.
Jeżeli nie powiadomimy urzędu w terminie utracimy zwolnienie !
Zobacz także: Pomoc w spłacie kredytu a podatki
Pismo kierujemy do urzędu właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Nie jest wymagane złożenie zawiadomienia na formularzu- ważne jest zachowanie formy pisemnej.
Wniosek powinien zawierać:
- oznaczenie Urzędu Skarbowego
- wskazanie naszych danych, oraz danych małżonka: w szczególności: imienia i nazwiska, adresu, numeru NIP.(Jeżeli nie posiadamy numeru NIP- musimy to wskazać, oraz podać dodatkowe dane identyfikujące: nr PESEL, nr i serię dowodu osobistego/paszportu, oraz imiona rodziców.
- oznaczenie pisma jako „oświadczenie o uprawnieniu do zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.”
- wskazanie w piśmie, iż „w związku ze sprzedażą w dniu ………. nieruchomości mieszkalnej (wskazanie typu- patrz ramka) położonej w …., za kwotę ………… , oświadczam, iż jestem uprawniony do zwolnienia od podatku dochodowego z tego tytułu, w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na dowód nieprzerwanego zameldowania przez 12 miesięcy przed sprzedażą ww. nieruchomości (prawa do nieruchomości) załączam zaświadczenie o zameldowaniu.”
- w przypadku drugiego rodzaju ulgi: oświadczamy o zobowiązaniu się do wykorzystania uzyskanej kwoty na …. (zakup mieszkania/domu, spłata kredytu mieszkaniowego, wkład mieszkaniowy itp. ) w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży.
Zobacz także: Podatek od nieruchomości w 2013 roku – obowiązani i stawki podatkowe
Sprzedając nieruchomość po 5 latach posiadania prawa do niej – nie musimy sprzedaży zgłaszać co urzędu skarbowego !
UWAGA: w przypadku skorzystania ze zwolnień:
- 5-o letniego posiadania nieruchomości
- ulgi meldunkowej
- sprzedaży nieruchomości przy wykorzystaniu funduszy na cele mieszkaniowe (dot. starych przepisów)
- sprzedaży nieruchomości odziedziczonej lub uzyskanej z darowizny przed 01.01.2007 r.:
Przychodu ze sprzedaży nie zgłaszamy do urzędu skarbowego w rozliczeniu rocznym.
Zobacz także: Podatek katastralny – potencjalne konsekwencje
Uwagi
- meldunek jest konieczny jedynie przy „uldze meldunkowej”
- przy korzystaniu z ulgi po 5 latach, konieczne jest nieprzerwana własność prawa (spółdzielczego), lub nieruchomości (nie musimy się meldować, możemy wynajmować nieruchomość).
- skrócenie okresu 5 lat (bez meldunku) jest możliwe tylko wobec nieruchomości nabytych/wybudowanych przez nas przed 01.01.2007 r.
- UWAGA: Ministerstwo Finansów przedłużyło termin na złożenie oświadczenia do 30.04.2008 r. (dla nieruchomości sprzedanych w 2007 r. i do 30.04.2009 r. dla nieruchomości sprzedanych w roku bieżącym.
REKLAMA
REKLAMA