Co zawiera umowa o wybudowanie lokalu mieszkalnego
REKLAMA
REKLAMA
Zapisz się na nasz newsletter
Istota umów niezbędnych do powstania spółdzielczego prawa
Zagadnienie dotyczące powstania spółdzielczego prawa ustawodawca uregulował w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z dnia 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.). Należy podkreślić, że powyższe przepisy zawarte w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych odnoszą się przede wszystkim do lokalu nieistniejącego, zaś dany lokal ma dopiero powstać. W celu ustanowienia spółdzielczego prawa należy zawrzeć dwie odrębne umowy. Pierwsza umowa dotyczy budowy lokalu mieszkalnego. Natomiast druga dotyczy stworzenia spółdzielczego prawa do lokalu.
REKLAMA
Powyższe uregulowania dotyczą trzech praw spółdzielczych: spółdzielcze prawi lokatorskie, spółdzielcze prawo własnościowe, prawo spółdzielczej własności.
Zobacz: Jak zawrzeć umowę przez pełnomocnika
Na czym polega cel umowy o budowę lokalu mieszkalnego
Na spółdzielni spoczywa wiele obowiązków związanych z budową lokalu mieszkalnego od momentu zawarcia umowy. Spółdzielnia mieszkaniowa jest przede wszystkim zobowiązana w pierwszej kolejności do wybudowania lokalu mieszkalnego na podstawie uzgodnień z członkiem spółdzielni. Kolejnym etapem jest ustanowienie w przyszłości na rzecz członka spółdzielni prawa spółdzielczego. Pomimo licznych obowiązków spoczywających na spółdzielni mieszkaniowej, członek spółdzielni także musi wywiązać się z wielu zobowiązań. Członek spółdzielni przede wszystkim musi uiścić uzgodnione w umowie wynagrodzenie, odebrać wykończony lokal, zawrzeć umowę ustanawiającą na jego rzecz prawo.
Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
Jakie elementy powinna zawierać umowa o budowę lokalu
Umowa o budowę lokalu powinna zawierać następujące elementy:
1. określenie wysokości kosztów budowy lokalu mieszkalnego,
2. określenie sposobów budowy lokalu mieszkalnego,
3. określenie sposobów wykończenia lokalu mieszkalnego,
4. określenie parametrów lokalu mieszkalnego (położenie, powierzchnia).
Zobacz: Wzory umów budowlanych
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z dnia 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.