Czy umowę o budowę lokalu można zaliczyć do umowy przedwstępnej?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa o budowę lokalu – to typ umowy przedwstępnej?
REKLAMA
Z wynikających obowiązków stron – zarówno spółdzielcy, jak i spółdzielni mieszkaniowej - umowy o wybudowanie lokalu jest typem umowy przedwstępnej. Oznacza to, iż umowa o budowę lokalu stanowi tylko umowę wstępna przed zawarciem innej umowy ostatecznej. Kolejną istotną cechą umowy przedwstępnej jest to, iż jest ona typem umowy zobowiązującej – co oznacza, że spółdzielnia mieszkaniowa jest zobowiązana do wybudowania przedmiotowego lokalu, czyli zawarcia w przyszłości drugie umowy – na mocy której powstano prawo na lokalu.
Zobacz również: Co musi zawierać umowa przedwstępna zamiany mieszkań?
Cechy umowy o budowę lokalu
Umowa o budowę lokalu jest nie tylko typem umowy przedwstępnej, czy też konsensualnej, ale także jest umową wzajemną, odpłatną, nazwaną oraz konsensualną. Umowa o budowę lokalu jest umową konsensualną, ponieważ zaczyna ona obowiązywać od momentu złożenia podpisów przez strony umowy.
Należy pamiętać o tym, że dla samego faktu istnienia umowy nie ma znaczenia to, czy wynagrodzenie zostało uiszczone, czy też nie.
Umowa o budowę lokalu jest uregulowana w przepisach ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych – dlatego też jest ona typem umowy nazwanej. Jest także rodzajem umowy wzajemnej – co oznacza, iż obowiązki stron umowy są „obiektywnie a nie subiektywnie” równe oraz wynagrodzenie jest odpowiednie w stosunku do prawa, jakie ma być stworzone, czyli wybudowanie lokalu mieszkalnego. Następnie jest ona umową odpłatną, co oznacza, iż członek spółdzielni jest zobowiązany do uiszczenia wynagrodzenia za wykonanie lokalu.
Zobacz również serwis: Umowy
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z dnia 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.