Jakie skutki mogą wyniknąć z zawarcia umowy o budowę lokalu?
REKLAMA
REKLAMA
Czy wpis do księgi wieczystej jest obligatoryjny?
REKLAMA
Forma aktu notarialnego w przypadku zawarcia umowy o budowę lokalu nie jest wymagana. Co jest równoznaczne z tym, iż wpis do księgi wieczystej także nie jest wymagany. Ponadto brak tego wpisu nie wpływa na ważność przedmiotowej umowy.
Należy także pamiętać o tym, że strony mają prawo do tego by zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego. Umowa zawarta w formie aktu notarialnego może być zgłoszona do księgi wieczystej.
Zobacz również: Czy umowę o budowę lokalu można zaliczyć do umowy przedwstępnej?
Kiedy członek spółdzielni może żądać zawarcia umowy ostatecznej?
Członek spółdzielni może żądać zawarcia umowy ostatecznej z chwilą zawarcia umowy o budowę lokalu w celu ustanowienia spółdzielczego prawa własnościowego lub prawa spółdzielczej własności lokalu. Oznacza to, że członek spółdzielni po wybudowaniu lokalu – w każdym przypadku – może żądać ustanowienia na jego rzecz spółdzielczego prawa własnościowego albo prawa spółdzielczej własności.
Zasady wydania lokalu
REKLAMA
Sposoby wydania lokalu uregulowane są przede wszystkim w regulaminie albo w statucie spółdzielni. W przypadku, kiedy spółdzielnia nie ustanowiła zasad wydania lokalu w dokumentach wewnętrznych spółdzielni – powinny zostać zawarte w umowie o budowę lokalu według takich samych zasad jak przy sporządzaniu protokołu zdawczo-zbiorczego.
Sam moment podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego wiąże się z wydaniem lokalu członkowi spółdzielni a następnie z ustaleniem rzeczywistego stanu technicznego lokalu a także z ustaleniem istnienia wad.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z dnia 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.