REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Informacje niezbędne do ustanowienia odrębnej własności lokalu

Jeżeli dysponujesz spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, a spółdzielnia odrzuca wniosek o ustanowienie odrębnej własności lokalu możesz owy wniosek złożyć do sądu rejonowego.
Jeżeli dysponujesz spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, a spółdzielnia odrzuca wniosek o ustanowienie odrębnej własności lokalu możesz owy wniosek złożyć do sądu rejonowego.

REKLAMA

REKLAMA

Pan Karol M. dysponuje spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, który nie jest obciążony długami z tytułu opłat czynszowych. Wystąpił on do Spółdzielni z wnioskiem o przeniesienie na jego rzecz własności nieruchomości. Jednakże Spółdzielnia odrzuciła jego wniosek. W jaki sposób Karol M. może ubiegać się o swoje prawa?

Czy można ubiegać się poprzez sporządzenie wniosku o ustanowienie odrębnej własności lokalu do sądu?

REKLAMA

Jeżeli dysponujesz spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, zaś Spółdzielnia odrzuca wniosek o ustanowienia odrębnej własności lokalu możesz owy wniosek złożyć do właściwego Sądu Rejonowego.

We wniosku należy wskazać, iż wnioskodawca dysponuje spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Nadto, iż przedmiotowy lokal nie jest obciążony długami z tytułu opłat czynszowych. Warto wspomnieć o bezczynności spółdzielni niniejszej sprawie, a także o stosowanych metodach zniechęcania członków w celu prowadzenia starań o dokonania ustanowienia odrębnej własności lokalu – co z pewnością narusza prawo oraz jest sprzeczne z interesem spółdzielni oraz ich członków.

Zobacz również: W jaki sposób napisać pozew w celu ustanowienia odrębnej własności lokalu?

Należy pamiętać o tym, iż prawomocne postanowienie sądu o ustanowieniu na rzecz osób uprawnionych odrębnej własności lokalu ma charakter konstytutywny. Natomiast odmiennie jak w przypadku postanowienia sądu w/w – wpis do księgi wieczystej będzie miał charakter deklaratoryjny.

Kto ponosi koszty postępowania?

Koszty postępowania, w tym zarówno koszty sądowe, jak i inne wydatki ponoszone w niniejszym postępowaniu tj. koszty sporządzenia opinii przez biegłego sądowego ponosi Spółdzielnia. Jeżeli Spółdzielnia nie pokryje opłat będzie musiała liczyć się z tym, iż zostaną one ściągnięte w trybie egzekucji.

Jakie załączniki należy dołączyć do wniosku o ustanowienia odrębnej własności lokalu?

Jeżeli zamierzamy złożyć do sądu wniosek o ustanowienia odrębnej własności lokalu to należy pamiętać, iż wraz z wnioskiem należy dołączyć następujące dokumenty, tj.: 

1) wniosek wraz załącznikami dla strony przeciwnej,

2) zaświadczenie ze Spółdzielni (data sporządzenia zaświadczenia),

3) protokół obrad Walnego Zgromadzenia (data sporządzenia protokołu),

4) dowód – przydział lokalu.

Zobacz również serwis: Odrębna własność lokali

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Zaoszczędzisz 20 złotych, stracisz 200 tysięcy. Takie są skutki wzrostu wartości domów i mieszkań i niezwaloryzowanej polisy

  Ubezpieczyciele alarmują: setki tysięcy właścicieli mieszkań i domów nie ma świadomości, że trzeba je doubezpieczyć – zaktualizować wartość, by polisy nadal spełniały swoją rolę. Konsekwencje są dramatyczne, szczególnie gdy dojdzie do poważnej szkody. Pożar domu ubezpieczonego jako wart 600 tys. zł może oznaczać stratę 200 tys. zł, gdy jego wartość wzrosłą do 800 tys. zł.

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  Ubezpieczenie mieszkania 2023 – wskazane dopłaty. Mieszkania drożeją i są niedoubezpieczone

  Wartość domów i lokali wyraźnie wzrosła w ostatnim czasie. Niestety, ich właściciele nie zawsze to uwzględniają przy zakupie polisy. Jak wskazują eksperci RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl skutkiem jest niedoubezpieczenie. 

  REKLAMA