REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Informacje niezbędne do ustanowienia odrębnej własności lokalu

Jeżeli dysponujesz spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, a spółdzielnia odrzuca wniosek o ustanowienie odrębnej własności lokalu możesz owy wniosek złożyć do sądu rejonowego.
Jeżeli dysponujesz spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, a spółdzielnia odrzuca wniosek o ustanowienie odrębnej własności lokalu możesz owy wniosek złożyć do sądu rejonowego.

REKLAMA

REKLAMA

Pan Karol M. dysponuje spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, który nie jest obciążony długami z tytułu opłat czynszowych. Wystąpił on do Spółdzielni z wnioskiem o przeniesienie na jego rzecz własności nieruchomości. Jednakże Spółdzielnia odrzuciła jego wniosek. W jaki sposób Karol M. może ubiegać się o swoje prawa?

Czy można ubiegać się poprzez sporządzenie wniosku o ustanowienie odrębnej własności lokalu do sądu?

REKLAMA

Jeżeli dysponujesz spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, zaś Spółdzielnia odrzuca wniosek o ustanowienia odrębnej własności lokalu możesz owy wniosek złożyć do właściwego Sądu Rejonowego.

We wniosku należy wskazać, iż wnioskodawca dysponuje spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Nadto, iż przedmiotowy lokal nie jest obciążony długami z tytułu opłat czynszowych. Warto wspomnieć o bezczynności spółdzielni niniejszej sprawie, a także o stosowanych metodach zniechęcania członków w celu prowadzenia starań o dokonania ustanowienia odrębnej własności lokalu – co z pewnością narusza prawo oraz jest sprzeczne z interesem spółdzielni oraz ich członków.

Zobacz również: W jaki sposób napisać pozew w celu ustanowienia odrębnej własności lokalu?

Należy pamiętać o tym, iż prawomocne postanowienie sądu o ustanowieniu na rzecz osób uprawnionych odrębnej własności lokalu ma charakter konstytutywny. Natomiast odmiennie jak w przypadku postanowienia sądu w/w – wpis do księgi wieczystej będzie miał charakter deklaratoryjny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto ponosi koszty postępowania?

Koszty postępowania, w tym zarówno koszty sądowe, jak i inne wydatki ponoszone w niniejszym postępowaniu tj. koszty sporządzenia opinii przez biegłego sądowego ponosi Spółdzielnia. Jeżeli Spółdzielnia nie pokryje opłat będzie musiała liczyć się z tym, iż zostaną one ściągnięte w trybie egzekucji.

Jakie załączniki należy dołączyć do wniosku o ustanowienia odrębnej własności lokalu?

Jeżeli zamierzamy złożyć do sądu wniosek o ustanowienia odrębnej własności lokalu to należy pamiętać, iż wraz z wnioskiem należy dołączyć następujące dokumenty, tj.: 

1) wniosek wraz załącznikami dla strony przeciwnej,

2) zaświadczenie ze Spółdzielni (data sporządzenia zaświadczenia),

3) protokół obrad Walnego Zgromadzenia (data sporządzenia protokołu),

4) dowód – przydział lokalu.

Zobacz również serwis: Odrębna własność lokali

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

REKLAMA

Schron lub miejsce doraźnego schronienia pod każdym nowym blokiem? Deweloperzy: ceny wzrosną o kilkaset złotych na 1 metrze kw.

Jest całkiem możliwe, że w tzw. ustawie schronowej (ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej), nad projektem której toczą się właśnie prace legislacyjne, zostanie wprowadzony obowiązek, że każda inwestycja wielorodzinna będzie musiała 
posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronieniach. W takim przypadku - zdaniem deweloperów - wzrost ceny metra kwadratowego nowych mieszkań będzie sięgać kilkuset złotych. Realizacja inwestycji budowlanej, którą w drodze decyzji administracyjnej trzeba będzie wyposażyć w schrony, będzie o 30 proc. droższe niż standardowego projektu. Tak wynika z szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych. To pomysł ministerstwa ds. polityki senioralnej. Budowę zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, trwają prace nad odpowiednim programem.

REKLAMA