REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Niezbędne informacje przy sprzedaży nieruchomości

Do kosztów sprzedaży nieruchomości należą: koszty związane z pośrednictwem, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy, taksa notarialna i wpis do księgi wieczystej.
Do kosztów sprzedaży nieruchomości należą: koszty związane z pośrednictwem, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy, taksa notarialna i wpis do księgi wieczystej.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Właściciel, który zamierza sprzedać nieruchomość musi liczyć się z kosztami związanymi z jej sprzedażą. Do kosztów sprzedaży nieruchomości należą: koszty związane z pośrednictwem, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy, koszty sporządzenia aktu notarialnego, wpis do księgi wieczystej, inne dodatkowe opłaty.

Ile wynosi opłata za wpis do księgi wieczystej?

REKLAMA

Należy pamiętać o tym, że nowy właściciel musi zostać wpisany do księgi wieczystej – opłata tego rodzaju niezależnie do wartości nieruchomości wynosi obecnie 200 zł i jest ona dokonywana u notariusza.

Z jakimi kosztami należy się liczyć za usługi pośrednictwa?

REKLAMA

Podpisując umowę o usługi pośrednictwa – pośrednik otrzymuje prowizję. Wysokość prowizji jest określona w umowie. Zazwyczaj zależy ona od wysokości ceny nieruchomości. Zazwyczaj jest to 3% ceny sprzedaży nieruchomości. Jednakże procent zawsze można negocjować.

Pani Katarzyna M. skorzystała z usług pośrednictwa i podpisała umowę. Cena mieszkania to 400 000 zł. Jeżeli pośrednik pobierze 3% od wartości nieruchomości to Katarzyna M. w dniu podpisania aktu notarialnego będzie musiała uiścić kwotę w wysokości 12 000 zł z tytułu umowy za usługi pośrednictwa. Usługi pośrednictwa 3% od kwoty 400 000 zł (wartość nieruchomości) = 12 000 zł

Zobacz również: Jak rozpoznać profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Jaką kwotę pobierze notariusz za sporządzenie aktu notarialnego?

Opłata za sporządzenie aktu notarialnego nazywa się taksą notarialną. Wysokość taksy notarialnej jest uzależniona od wysokości wartości przedmiotu czynności notarialnej. Ponadto do taksy notarialnej doliczany jest także podatek VAT wynoszący 22%.

Przykład obowiązujących wysokości taksy notarialnej – w zależności od wartości przedmiotu umowy – określone ustawą.
1. do kwoty 3 000 zł: 100 zł
2. od kwoty 3 000 zł do 10 000 zł: 100 zł + 3 % od nadwyżki powyżej 3 000 zł
3. od kwoty 10 000 zł do 30 000 zł: 310 zł + 2 % od nadwyżki powyżej 10 000zł
4. od kwoty 30 000 zł do 60 000 zł: 710 zł + 1 % od nadwyżki powyżej 60 000 zł
5. do kwoty 60 000 zł do 1 000 000 zł: 1010 zł + 0,25 % od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł

Zobacz również: Jakie transakcje związane z nieruchomościami są opodatkowane?

Podatek od czynności cywilnoprawnych a podatek dochodowy

Umowa sprzedaży nieruchomości jest opodatkowana zarówno podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jak i podatkiem dochodowym. Obowiązująca stawka podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 2 % od wartości. Natomiast stawka podatku dochodowego wynosi 19% od wartości dochodu sprzedaży nieruchomości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA