Komu przysługuje ulga odsetkowa?
REKLAMA
REKLAMA
Komu przysługuje
REKLAMA
Przepisy dotycząc ulgi odsetkowej już nie obowiązują. Jednak osoby, który do końca 2006 roku zaciągnęły kredyt na cele mieszkaniowe, nadal mogą z niej skorzystać. Polega ona na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu. Z tego prawa można korzystać nie dłużej niż do końca 2027 roku.
Odliczanie odsetek
REKLAMA
Odsetki od kredytu mogą zostać odliczone, jeżeli kredyt został przeznaczony na:
• budowę budynku mieszkalnego;
• wniesienie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku;
• zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej;
• nadbudowę lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
Nie możesz odliczyć odsetek od kredytu, jeżeli przeznaczyłeś go na inny cel niż mieszkaniowy (np. na zakup miejsca postojowego czy garażu). Ponadto, nie podlegają odliczeniu odsetki od kredytu przeznaczonego na nabycie gruntu czy prawa użytkowania wieczystego.
Odliczenie odsetek w ramach limitu
Wysokość kwoty, która stanowić będzie podstawę obliczenia przysługującej kwoty odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych nie może przekroczyć, w 2010 roku – 264 810 zł.Co ważne, jeżeli w czasie korzystania z ulgi odsetkowej jej limit zostanie podwyższony, nie możesz z tego skorzystać. Odsetki możesz odliczać w ramach limitu, który obowiązywał w tym roku, w którym pierwszy raz skorzystałeś z ulgi.
Jak się rozliczyć
Jeżeli korzystasz z ulgi odsetkowej po raz pierwszy, przy rozliczaniu się w Urzędzie Skarbowym musisz złożyć dodatkowo formularz PIT-2K. Składa się go tylko raz. Zawarte jest w nim oświadczenie o wysokości poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją.
Zobacz również serwis: Kredyty
Wypełniając go musisz podać:
• dane identyfikacyjne roku, w którym uzyskałeś kredyt mieszkaniowy,
• kwotę kredytu,
• rok rozpoczęcia i zakończenia inwestycji,
• łączną kwotę wydatków.
Razem z PIT-2K, składasz również PIT/D (załącznik, w którym wykazuje się odliczenia związane z inwestycjami mieszkaniowymi). PIT/D składasz co roku, aż do zakończenia korzystania z ulgi mieszkaniowej.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.