REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy sprzedając nieruchomość zapłacę VAT?

Adam Kret
Sądy administracyjne dają możliwość uniknięcia płatności VAT przy podziale nieruchomości.
Sądy administracyjne dają możliwość uniknięcia płatności VAT przy podziale nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Podzieliłeś dużą nieruchomość na kilka mniejszych? Chcesz je wszystkie sprzedać? Uważaj – urząd skarbowy może ci kazać zapłacić VAT- nawet jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej. Nie wszystko jednak stracone - Sądy Administracyjne uważają, że fiskus się myli.

Kiedy Urząd Skarbowy może się nami zainteresować ?

REKLAMA

Zainteresowanie Urzędu Skarbowego, może wzbudzić sukcesywne i częste sprzedawanie nieruchomości.

Pan Jan postanowił sprzedać dużą nieruchomość. Nie mogąc znaleźć kupca, postanowił podzielić ją na kilka innych i sprzedawać oddzielnie. Każdą nieruchomość sprzedał innemu kupcowi, który odprowadzał podatek od czynności cywilnoprawnych.

W powyższym przykładzie US może uznać, że sprzedaż nieruchomości jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT.

Skąd bierze się zainteresowanie US ?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy ustawy o VAT stwierdzają obowiązek podatkowy m.in. w sytuacji gdy: czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Urzędy skarbowe wychodzą więc z założenia, że osoba planująca sprzedawać sukcesywnie nieruchomości (nieważne w jakim celu i z jakiego źródła) już przy pierwszej czynności powinna zarejestrować się jako płatnik VAT i oddać 22% wartości sprzedanej nieruchomości tytułem podatku.

Co na to Sądy Administracyjne ?

W ciągu ubiegłego roku sądy zmieniły linię orzecznictwa. Przyznają obecnie rację podatnikom- sugerują, iż objęcie VAT nie jest automatyczne, nawet przy dużej częstotliwości sprzedaży. Każdy przypadek zaś należy rozpatrywać oddzielnie.

Przedstawiają także okoliczności, które wyłączają objęcie VAT:

  • Sprzedaż nie może być związana z prowadzoną działalnością gospodarczą !
  • Sprzedaż nieruchomości nie może mieć charakteru spekulacyjnego (kupujemy w celu dalszego zbycia- po wyższej cenie).
  • Sprzedaży podlegają nieruchomości należące do majątku prywatnego sprzedawcy (np. nieruchomości odziedziczone, nabyte w dużym odstępie czasu od sprzedaży). Sprzedaż powinna mieć charakter „wyprzedaży” majątku.
  • Sprzedaż nie może mieć charakteru stałej działalności obrotu nieruchomościami.
  • Sprzedaż ma na celu zaspokojenie osobistych potrzeb (np. ma być przeznaczona na remont mieszkania, zakup samochodu itp.)- nie powinna wspierać prowadzonej działalności gospodarczej.

Dlaczego to duży problem ?

Sprzedaż nieruchomości „na rachunek własny” objęta jest podatkiem od czynności cywilno-prawnych. Wynosi on 2% kwoty sprzedaży i ponoszony jest przez kupującego. Jeżeli jednak po fakcie Urząd Skarbowy uzna, iż sprzedaż powinna być objęta VAT- to sprzedający będzie musiał wyłożyć 22% wartości nieruchomości… których już może nie mieć.

Co robić gdy dostaniemy krzywdzącą decyzję Urzędu Skarbowego?

Od błędnej decyzji możemy (i powinniśmy) odwołać się do Dyrektora Izby Skarbowej. Jeżeli podtrzyma on niekorzystne rozwiązanie- otwiera to drogę do skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Przepisy podatku od towarów i usług są skomplikowane, sprawy związane ze sprzedażą nieruchomości mogą dotyczyć wysokich kwot- warto skorzystać z pomocy prawnika- profesjonalisty.


Podsumowanie

Jeżeli sprzedajesz własną nieruchomość, nie prowadząc działalności gospodarczej (zarówno faktycznie, jak i rejestrowanej) nie powinieneś płacić VAT. To samo tyczy się osób, które co prawda prowadzą działalność gospodarczą, ale w innym zakresie i sprzedają nieruchomości należące do ich prywatnego majątku, w sposób nie związany z działalnością.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA