Na co zwrócić uwagę podpisując umowę najmu?
REKLAMA
REKLAMA
Co może stanowić największy kłopot dla właściciela
REKLAMA
Największy kłopot może stanowić świadectwo energetyczne, jeżeli zażąda go najemca lokalu. W przypadku małych mieszkań w budynkach wielorodzinnych świadectwo energetyczne kosztuje średnio 360 zł. Natomiast w większych lokalach lub domach jest to koszt w granicach kilku tysięcy złotych.
Jaką sumę pieniężną jest zobowiązany zapłacić właściciel lokalu fiskusowi
Ważny jest fakt, iż niezależnie od tego, ile właściciel lokalu zarobi na wynajmie, będzie musiał zapłacić fiskusowi 8,5 procent podatku od najmu. Jest to dobra wiadomość dla wynajmujących, którzy dotychczas, zarabiając na wynajmie więcej niż 4 tys. euro rocznie, musieli zapłacić podatek od nadwyżki wynoszący aż 20 proc.
Czy właściciel może swobodnie podwyższać czynsz
Właściciel może podwyższyć czynsz wyłącznie zgodnie z warunkami określonymi w umowie.
Zobacz również: Wzór umowy wypowiedzenia najmu
Jakie ograniczenia niesie za sobą umowa w stosunku do najemcy
Ustawa wymaga od najemcy wskazania innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkiwać w sytuacji, kiedy zostanie zobowiązany do opróżnienia lokalu np. w przypadku wykonania egzekucji.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Do umowy konieczne jest także dołączenie oświadczenia - na zamieszkiwanie w lokalu najemcy - właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać najemca – w sytuacji rozwiązania umowy najmu okazjonalnego.
Podstawa prawna:
Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.