Formy prawne najmu okazjonalnego
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest najem okazjonalny
REKLAMA
Na podstawie wprowadzonych zmian w projekcie, które zostały przyjęte – najem okazjonalny lokalu mieszkalnego to: oddanie do używania lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Wynajmujący lokal odda do używania najemcy na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego.
Umowa o najem okazjonalny może być zawarta tylko na czas oznaczony, nie dłuższy jednak niż 10 lat, w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Jakie postanowienia powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego
W umowie najmu okazjonalnego obowiązkowo muszą być zwarte określone warunki. Brak istotnych postanowień w umowie – czynni ją nieważną od strony prawnej.
Istotne postanowienia umowy najmu okazjonalnego
Do obowiązkowych warunków, które muszą być zawarte w umowie najmu okazjonalnego należą:
REKLAMA
1. najemca lokalu mieszkalnego musi złożyć stosowne oświadczenie w formie aktu notarialnego o następującej treści: po rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego – najemca dobrowolnie opróżni lokal. W przypadku żądania egzekucji przez właściciela, najemca zobowiązany jest do wydania lokalu używanego na podstawie umowy o najem okazjonalny w terminie wskazanym przez właściciela. Żądanie właściciela powinno być sporządzone na piśmie i opatrzone urzędowo poświadczonym podpisem właściciela lokalu.
Jeżeli najemca po upływie terminu do opróżnienia lokalu – nie uczynił tego – właściciel składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu. Do wniosku właściciel dołącza także potwierdzenie zgłoszenia umowy najmu okazjonalnego naczelnikowi urzędu skarbowego.
2. w umowie należy wskazać inny lokal dla najemcy w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia mieszkania. Jednakże w razie utraty możliwości zamieszkiwania w lokalu wskazanym w umowie o najem okazjonalny – najemca jest zobowiązany w terminie 7 dni od dnia powzięcia wiadomości o tymże zdarzeniu wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkiwać w przypadku wykonania egzekucji. W tym celu właściciel innego lokalu wskazanego przez najemcę musi przedstawić oświadczenie, iż posiada tytuł prawny do lokalu oraz że wyraża zgodę na zamieszkiwanie najemcy w lokalu wskazanym w oświadczeniu.
Zobacz również serwis: Najem
Oświadczenie powyżej opisane powinno być sporządzone z notarialnie poświadczonymi podpisami. Jednakże w przypadku niedopełnienia powyższego obowiązku – właściciel lokali ma prawo wypowiedzieć umowę najmu na piśmie – z zachowaniem, co najmniej siedmiodniowego okresu wypowiedzenia.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Podstawa prawa:
Ustawa z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. nr 3, poz. 13).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.