REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowę najmu okazjonalnego zgłoś do urzędu skarbowego

REKLAMA

REKLAMA

Dokonanie zgłoszenia zawarcia umowy najmu okazjonalnego naczelnikowi urzędu skarbowego, umożliwi wynajmującemu mieszkanie prowadzenie eksmisji najemcy zgodnie z nową regulacją. Natomiast lokator zostanie objęty szczególną ochroną prawną.

Jakie korzyści przyniesie zgłoszenie umowy najmu dla właściciela

REKLAMA

1. Komornik nie będzie miał obowiązku wstrzymania się z dokonaniem czynności eksmisyjnych do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy najemca znajdzie takie pomieszczenie. Dawna regulacja ograniczała w tym zakresie dokonanie czynności związanych z opróżnieniem przez najemcę mieszkania.

2. Właściciel mieszkania, nie musi przestrzegać wielu ograniczeń utrudniających rozwiązanie lub wypowiedzenie zwykłego stosunku najmu.

W jakim terminie należy dokonać zgłoszenia

Zgłoszenie powinno nastąpić w terminie 14 dni od rozpoczęcia najmu, co nie musi być równoznaczne z dniem zawarcia samej umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najemca może zażądać od właściciela okazania potwierdzenia dokonania zgłoszenia, wynajmujący zaś ma obowiązek zadośćuczynić takiemu żądaniu.

Forma umowy najmu okazjonalnego

1. Umowa najmu okazjonalnego powinna być, pod rygorem nieważności, zawarta na piśmie, na czas oznaczony nieprzekraczający 10 lat.

2. Do umowy najmu okazjonalnego muszą zostać załączone określone dokumenty:
- oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu opróżnienia lokalu,
- oświadczenia właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać najemca w razie rozwiązania umowy najmu okazjonalnego, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie w nim najemcy.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Reasumując, należy podkreślić, iż nowelizacja w dużym stopniu może przyczynić do wzrostu zainteresowania najmem okazjonalnym po stronie wynajmujących z uwagi na fakt, iż niewątpliwie łatwiej będzie usunąć niepożądanego lokatora – bez wątpienia z korzyścią dla wynajmującego. Zmiany, które zostały zaproponowane w projekcie nowelizacji należy uznać, co do zasady, za słuszne z pewnych względów. Mianowicie wprowadzenie w życie nowych przepisów może wpłynąć także na uporządkowanie systemu rynku najmu lokali mieszkalnych. Zmiany dokonane w nowelizacji mogą także w pewnym stopniu poruszyć rynek najmu nieruchomości prywatnych. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Wynajmujący mieszkanie uzyskają gwarancję – w formie notarialnej, dzięki której, będą mogli uniknąć pewnych zawiłości związanych także ze sprawami postępowania sądowego kończącego się orzeczeniem o eksmisji. Unikną także obowiązku zapewnienia lokalu socjalnego, zamiennego czy pomieszczenia tymczasowego – co stanowi ogromne utrudnienie dla wynajmującego mieszkanie. 

Zobacz: Wzór umowy najmu lokalu mieszkalnego

Podstawa prawna:

Ustawa z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 3, poz. 13).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

REKLAMA