REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kwiaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Łosie rogi (płaskla łosioroga)

Roślina ta jest epifitem. Pochodzi z Nowej Gwinei i Australii. Wytwarza dwa rodzaje liści. Liście górne, płodne są szarozielone i widlaste, przypominają poroże łosia. Od spodu pokryte są gwiazdkowatymi włoskami absorbującymi. Dolne liście są tarczowate, zielone za młodu, później brunatne, przylegają do pnia drzewa i tworzące zbiorniki. Jest to niezwykła roślina do dekoracji wnętrz, szklarni lub werandy. Możemy ją hodować zarówno na kawałku kory, jak i w doniczce.

Jak uprawiać w domu żywe kamienie?

Żywe kamienie (Lithops) żyją na suchych, piaszczystych terenach Afryki Południowej, a ich podobieństwo do otoczenia sprawia, że ciężko je rozpoznać. Do tego rodzaju należy kilkadziesiąt gatunków, które charakteryzują się głównie odmiennymi wzorami.

Jak dbać o rośliny doniczkowe?


Niedobór światła, suche i ciepłe powietrze, duże wahania wilgotności podłoża i powietrza mogą powodować, że rośliny rosną wolno, gubią liście, a nawet zamierają. Niekiedy mimo usilnych zabiegów, które poprawiają te warunki, nie widać efektów. Może to być spowodowane jeszcze jednym czynnikiem, o którym często zapominamy. Warto zwrócić uwagę na czystość roślin.

Piękne pnącze w domu – glorioza (Gloriosa)

Glorioza (Gloriosa) należy do rodziny liliowatych. W naturalnym środowisku występuje w Afryce i Azji i kształtem przypomina storczyka. Jej głównym walorem dekoracyjnym są kwiaty, dlatego też jest również uprawiana jako kwiat cięty. Najbardziej znanym gatunkiem jest Gloriosa rothschildiana, która kusi swą intensywną czerwienią i falistym brzegiem kwiatów. Pnącze dorasta do 2 m wysokości.

REKLAMA

Zwisające kwiaty doniczkowe


Pojemniki z wiszącymi kwiatami stanowią piękną dekorację nie tylko w domu, ale również na balkonie lub tarasie. To alternatywa dla tych, którzy nie mają zbyt dużo miejsca w mieszkaniu lub nie mogą sobie pozwolić na stworzenie na balkonie mini ogrodu. Oto kilka przykładów roślin, którymi można upiększyć nasze otoczenie.

Kalatea (Calathea) - uprawa i pielęgnacja

Katalea (Calathea) zwana Strzeszynem pochodzi z Brazylii. Wymaga tropikalnego klimatu, dlatego nie jest łatwą rośliną do uprawy. Charakterystyczne, wzorzyste liście sprawiają, że może być ona atrakcją samą w sobie lub też stanowić oryginalne tło dla innych roślin.

Alokazja – roślina o wyjątkowo pięknych liściach

Alokazja (Alocasia) reprezentowana jest przez kilkadziesiąt gatunków dziko rosnących w tropikalnych rejonach Azji. Są to kłączowe rośliny o okazałych, tarczowatych, strzałkowatych liściach. Niektóre gatunki alokacji sadzi się jako cieniste rabaty, ale tylko w rejonach, gdzie nie ma mrozu. Inne znajdują zastosowanie jako rośliny doniczkowe do dekoracji wnętrz. Jednym z nich jest Alokazja Sandera, która tworzy ciemnozielone liście o długości 30–40 cm z wyraźnym, białym żyłkowaniem i falistym jasnym brzegiem.

Maranta (Maranta)


Maranta (Maranta) jest niewielką rośliną, która w stanie naturalnym występuje w tropikach Brazylii. Posiada piękne, różnobarwne liście. Roślina osiąga średnio 20–30 cm wysokości. Ma okrągłe, aksamitne liście z wyraźnie zaznaczonymi nerwami głównymi. Kwiaty drobne, białawo-fioletowe podobne do lobelii, ukazują się po 3–4 sztuki na długich łodyżkach. Najczęściej uprawiany gatunek to Maranta leuconeura.

REKLAMA

Kapturnica (Sarracenia)

Kapturnica występuje głównie w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jej naturalnym środowiskiem są stale podtapiane mokradła, bagna, tereny trawiaste, brzegi zbiorników wodnych i strumieni. Kapturnice rosną na kwaśnych glebach. Preferują miejsca z dużą ilością mocnego, bezpośredniego słońca. Są to rośliny wieloletnie, które wabią owady jasnym ubarwieniem dzbanków i wydzielanym nektarem.

Echmea wstęgowata (Aechmea)

Echmea wstęgowata należy do licznej rodziny ananasowatych Bromeliaceae. W domowych warunkach echmeę można hodować w doniczce lub – przy dobrym zaopatrzeniu w wodę – przytwierdzić do kawałka kory jako dekoracja wisząca. Echmea wstęgowata kwitnie zazwyczaj w okresie od lipca do grudnia.

Diffenbachia (Diffenbachia)


Diffenbachia jest jedną z najpiękniejszych roślin o ozdobnych liściach. Pochodzi z Brazylii. Cechą charakterystyczną diffenbachii są duże, szerokie liście o różnobarwnym rysunku. Sok z jej łodyg i liści zawiera strychninę, niebezpieczną truciznę, dlatego gdy w domu są małe dzieci lepiej zaniechać uprawy diffenbachii. Najczęściej hodowanymi gatunkami są Difenbachia seguine oraz Dieffenbachia amoena.

Rhipsalis (Rhipsalis cassutha)

Rhipsalis (Rhipsalis cassutha, inaczej patyczak, to roślina należąca do sukulentów z rodziny kaktusowatych. W naturalnym środowisku występuje w Ameryce i w części Wysp Kanaryjskich. Roślina ta należy do epifitów i porasta rozwidlenia gałęzi drzew. Pędy rhipsalisa zwisają w dużych kiściach i osiągają nawet do 9 m długości. Są nagie, wałeczkowate o średnicy 3 mm, miejscami pokryte okółkowo ułożonymi korzeniami powietrznymi. Młode pędy wyrastają z wierzchołków pędów starszych w parach lub całymi pękami.

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) – jak uprawiać go w doniczce?

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W naturalnym środowisku żyje w krajach położonych w rejonie Morza Śródziemnego. W naszym klimacie dobrze rozwija się w ogrodzie, ale polecany jest także do uprawy w pojemnikach w domu.

Eszynantus marmurkowy (Aeschynanthus marmoratus)


Eszynantus marmurkowy (Aeschynanthus marmoratus) pochodzi z Azji. Jest epifitem, którego naturalnym środowiskiem są konary tropikalnych drzew. Ma zwisające pędy, na których są piękne, soczyste, zielone i błyszczące liście. Od strony spodniej mają ciekawe fioletowo-bordowe zabarwienie, które dodaje roślinie atrakcyjności. Eszynantus kwitnie bardzo rzadko. Kwiaty wyglądają jak trąbki wystające z pochewek. Z trąbek dodatkowo wystają pręciki. Pochewki są brązowe, a kwiaty zazwyczaj pomarańczowo-oliwkowe.

Bananowiec (Musa) – jak wyhodować go w domu?


Bananowiec (Musa) pochodzi z południowo – wschodniej Azji. Okazy hodowane w domu osiągają wysokość do 2 metrów i mają bardziej dekoracyjne liście od dzikich gatunków. Prawidłowo pielęgnowana roślina może odwdzięczyć się małymi bananami. Nie są wprawdzie tak smaczne jak te dojrzewające w tropikach, ale także jadalne. Owocują dorosłe, starsze okazy. Bananowiec, wbrew obiegowym opiniom, jest rośliną dość prosta w uprawie, wymaga jednak dość dużej ilości miejsca.

Chryzalidokarpus błyszczący (Chrysalidocarpus lutescens)

Areka żółtawa (Chrysalidocarpus lutescens), zwana złotowcem, pochodzi z Madagaskaru. Ma żółtozielone, pierzaste liście. W naturalnym środowisku osiąga nawet kilka do kilkudziesięciu metrów. W warunkach domowych areka żółtawa dorasta do 2 m wysokości. Rośnie powoli. Jest rośliną odporną i może przeżyć w mieszkaniu wiele lat. Palma ta usuwa z otoczenia substancje toksyczne i doskonale nawilża powietrze.

Bieluń (Datura L.) – doskonała roślina na taras

Bieluń (Datura L.), zwany daturą, to roślina pokroju krzaczastego lub drzewiastego. Pochodzi z krajów Ameryki Południowej. Największą ozdobą rośliny są duże, lejkowate kwiaty, pojedyncze, pełne, kształtu trąbkowego. Kwiaty w godzinach wieczornych bardzo często wytwarzają intensywny zapach. Bieluń nadaje się na tarasy, balkony. Może być również wystawiany do ogrodu.

Jakie miejsca nie służą kwiatom?


Rośliny mają różne wymagania. Są jednak takie miejsca w domu czy biurze, które mogą sprawiać problemy ich opiekunom. Nagła zmiana temperatury, silne lub za słabe nasłonecznienie, suche powietrze – to wszystko szkodzi roślinom doniczkowym.

Kolumnea (Columnea)

Kolumnea pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i Środkowej. Wytwarza długie, zwisające pędy z ciemnozielonymi liśćmi. Jednak najbardziej efektowna jest, kiedy cała pokryje się szkarłatnoczerwonymi kwiatami. Kwitnie głównie na przełomie zimy i wiosny, ale w zależności od warunków, które się jej wytworzy, kwiaty mogą pojawić się też w innych porach roku. Osiąga długość 100–120 cm i rozłożystość 35–100 cm. Kolumnea często mylona jest z eschynantusem.

Palma koralowa (Chamaedorea)

Palma koralowa nazywana jest też po spolszczeniu chamedorą. Jej naturalnym siedliskiem jest Ameryka Południowa i Środkowa. Najpopularniejszym w Polsce gatunkiem jest Chamaedorea elegans – chamedora wyniosła. Palma koralowa rośnie dość powoli. Wcześnie zakwita. Kwiatostany mają kształt zwisających wiech. Zależnie od odmiany osiąga wysokość 100–300 cm i rozłożystość 50–200 cm. Jest rośliną długowieczną. W mieszkaniu może rosnąć co najmniej 5–6 lat. Palma koralowa jest łatwa w uprawie. Tworzy żółte lub pomarańczowe kwiatostany.

Katleja (Cattleya)

Katleja pochodzi z rodziny storczykowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Południowej jako epifit (rośnie w koronach drzew). Hodowana ze względu na duże (do 25 cm), piękne, czasem pachnące kwiaty. Liście ma duże i grube. Osiąga wysokość 30–45 cm i rozłożystość 20–30 cm. Jest jednym z łatwiejszych storczyków w uprawie.

Skrytokwiat (Cryptanthus)

Skrytokwiat jest najmniejszy z ananasowatych. Pochodzi ze wschodniej Brazylii. W zależności od gatunku skrytokwiat rośnie w podszyciu wilgotnych lasów lub w pełnym słońcu na skałach. Uprawiana ze względu na ciekawe kształty i kolory liści, które płasko układają się w rozetę. Są na brzegach pofalowane i kolczaste. Kwitnienie jest mało efektowne. Roślina osiąga wysokość 10–35 cm i rozłożystość 25–60 cm. Ze względu na swoją rozetowatą budowę i ciekawe wybarwienie często w języku angielskim nazywa się je „earth stars”.

Kalatea (Calathea)

Kalatea w Polsce nazywana jest też ostrzeszynem. Wyróżniamy około trzysta gatunków, które pochodzą z Ameryki Południowej, Środkowej oraz Karaibów. Ceniona ze względu na atrakcyjne, wielokolorowe liście. Kalatee mają owalny, lancetowaty kształt, czasem są karbowane na brzegach. Charakteryzują się plamami, pręgami w odcieniach beżu, niektóre odmiany posiadają bordowy, fioletowy lub czerwony spód liści. Roślina wytwarza niepozorne białe kwiaty. Osiąga wysokość od 50 do 300 cm i rozłożystość od 30 do 100 cm.

Kaladium (Caladium)

Kaladium inaczej nazywany jest obraźnicą. Pochodzi z lasów deszczowych Ameryki. Hodowany jest ze względu na bardzo dekoracyjne liście o intensywnej barwie, najczęściej różowej, białej i czerwonej. Osiąga wysokość 40 cm i taką samą rozłożystość. Kaladium jest wymagający i trudny w hodowli.

Grubosz (Crassula)

Najczęściej uprawiane gatunki grubosza pochodzą z południowej Afryki. Grubosz to sukulent, co oznacza, że gromadzi wodę w mięsistych liściach i łodygach. W taki sposób przystosowuje się do trudnych warunków, którym musi sprostać, rosnąc dziko. Osiąga wysokość 15–400 cm (do takich rozmiarów w warunkach naturalnych dorasta grubosz drzewiasty (Crassula arborescens) i rozłożystość 15–100 cm. Rośnie wolno. Najczęściej hodowanym gatunkiem jest grubosz jajowaty, nazywany też drzewkiem szczęścia. Roślina dość łatwa w uprawie.

Cissus (Cissus)


Cissus pochodzi z roślin winoroślowatych. Rośnie dziko w południowej Azji i południowej Afryce. Pędy osiągają długość 200–600 cm, a roślina wszerz rozrasta się do 70–300 cm. Przyrasta około metra rocznie. Odmiany hodowane w domu mają najczęściej postać pnącą, wśród rosnących dziko są też wykształcające wysoką, sztywną łodygę. W polskich mieszkaniach najczęściej spotykany cissus rombolistny (Cissus rhombifolia). Wytwarza on zielone, niepozorne kwiaty. Jest to roślina dość łatwa w uprawie.

Ceropegia (Ceropegia)

Ceropegia, ze względu na oryginalny kształt kwiatów, nazywana jest lampionem chińskim. Rośnie dziko w południowej Afryce i tropikalnych częściach Azji i Australii. Najpopularniejszą odmianą jest Ceropegia Wooda. Ma długie, zwisające i delikatne łodygi. Na nich parami wyrastają liście o sercowatym kroju. Roślina osiąga długość do 2 metrów i rozłożystość do 40 cm. Jest dość łatwa w uprawie i odporna na choroby.

Bilbergia (Billbergia)

Bilbergia pochodzi z rodziny ananasowatych. Występuje naturalnie w tropikalnych lasach Ameryki Południowej i Środkowej. Jest hodowana szczególnie ze względu na efektowne kwiaty, które zwisają i rozwijają się z jasnoróżowych pąków. Bilbergia tworzy również przykwiaty, czyli liście w bezpośrednim kontakcie kwiatu, które przebarwiają się na jego kolor. Pozostałe liście są wąskie, szarozielone, podobne do traw i ułożone w rozetę. Roślina osiąga wysokość 50–100 cm i rozłożystość 25–50 cm. Jest jedną z najbardziej wytrzymałych roślin domowych.

Asplenium (Asplenium)

Asplenium (Asplenium), zwany też zanokcicą, to paprotnik, którego cechą charakterystyczną są niepodzielone liście. Zwykle są błyszczące, jasnozielone, żebrowane z ciemnym nerwem pośrodku. Asplenium (Asplenium) naturalnie występuje w lasach tropikalnych Azji, Afryki i Australii jako roślina epifityczna – rosnąca w koronach drzew. Nie kwitnie. Osiąga wysokość 50–120 cm i rozłożystość 60–200 cm. Jest dość łatwa w uprawie.

Asparagus (Asparagus)

Asparagus – bylina, podkrzew lub krzew. Naturalnie występuje głównie w strefie klimatu podzwrotnikowego. Najbardziej znanym spośród około trzystu gatunków jest asparagus lekarski, który rośnie dziko w Polsce. Wszystkie z asparagusów charakteryzują się delikatną budową i drobnymi igłami lub liśćmi. Nie kwitną. Roślina osiąga wysokość 80–200 cm i rozłożystość 100–200 cm. Asparagus jest stosunkowo łatwy w uprawie.

Aporokaktus (Aporocactus)


Aporokaktus pochodzi z Meksyku i naturalnie występuje na gałęziach drzew i półkach skalnych. Jest wyjątkowym kaktusem, ponieważ charakteryzuje się cienkimi i zwisającymi łodygami. Mogą one osiągnąć długość do około 70 cm. Nazywany jest też z tego powodu kaktusem wężowym. Z jego pędów wyrastają korzenie powietrzne. Aporokaktus osiąga rozłożystość do pół metra. Od późnej wiosny do wczesnego lata wytwarza duże, jasnoróżowe kwiaty. Łatwy w uprawie, dobry dla początkujących hodowców.

Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie zimą?


Zima w ostatnich latach jest wyjątkowo kapryśna. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i o tej porze roku nasz ogród wyglądał na piękny i zadbany – wystarczy posadzić odpowiednie gatunki roślin.

Poznaj swoich wrogów


Szkodniki dość często uszkadzają nasze rośliny. Najczęściej atakują one dane organy lub prowadzą do zniszczenia całej rośliny. Poprzez wysysanie soków, zjadanie liści czy też drążenie tuneli w pędach lub korzeniach, szkodniki żerujące na naszych roślinach mogą doprowadzić do nieodwracalnych skutków. Jak ustrzec przed chorobami nasze kwiaty i inne rośliny? Jakie są najpopularniejsze szkodniki żerujące na kwiatach doniczkowych? Zobacz jak je rozpoznać.

Jak pielęgnować bluszcz pospolity?

Bluszcz pospolity to roślina, która bardzo szybko rośnie i może osiągnąć do 20 metrów długości. Bluszcz jest zimotrwały, nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji i ma dekoracyjne liście. Roślina ta jest szybko rosnącym pnączem, która wytwarza wzdłuż pędów i gałązek korzenie powietrzne, czepiające się każdej powierzchni.

Jak dbać o Rebucje (Rebutia)?

Rebucja(Rebutia) należy do najczęściej kwitnących kaktusów. Jest łatwa w uprawie. Już po kilku latach wiosną i w lecie pokrywa się dużą ilością kwiatów. Pędy rebucji są kuliste lub walcowate i pokryte cierniami. Rośliny ta bardzo szybko wypuszcza odrosty, które łatwo podzielić.

Hydroponika – uprawa roślin bez ziemi

Hydroponika to uprawa roślin polegająca na tym, że korzenie znajdują się w naczyniu wewnętrznym z tworzywa sztucznego, wypełnionym obojętnym podłożem (np. keramzytem). Naczynie wewnętrzne, wraz ze wskaźnikiem pokazującym optymalny poziom wody, znajduje się w naczyniu zewnętrznym, które wypełnione jest wodą z dodatkiem składników pokarmowych.Rośliny uprawiane metodą hydroponiki znajdują zastosowanie w biurach, centrach handlowych, restauracja, bankach, a także w domach i mieszkaniach.

Epifilum (Epiphyllum)

Epifilum pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej. Są to epifity, czyli rośliny u których łodyga do złudzenia upodobniła się do liścia. Epifilum ma wspaniałe, ubarwione kwiaty, umieszczone po bokach segmentów łodygowych, które otwierają się albo w dzień, albo w nocy.

Oplątwa (Tillandsia) – egzotyczna roślina w domu


W naturalnym środowisku oplątwa (Tillandsia) żyje jako epifit na gałęziach i w konarach drzew. Niezbędną wodę i składniki odżywcze pobiera z powietrza. Taki sposób życia umożliwia hodowlę tej rośliny bez użycia doniczek i ziemi. Oplątwa najczęściej hodowana jest na kawałkach kory drzewa korkowego, na korzeniach lub w muszlach.

Kawa arabska (Coffea arabica)

Kawa arabska (coffea arabica) jest rzadko spotykana w naszych warunkach domowych, choć należy do roślin łatwych w uprawie. W naturalnych warunkach występuje w Afryce, Ameryce Południowej i w Azji, gdzie przeznaczona jest głównie do uprawy ziarna. Ono zaś służy nam do przygotowywania aromatycznego napoju zawierającego pobudzającą kofeinę.

Lawenda – uprawa i zastosowanie


Lawenda pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. W zależności od gatunku jest to roślina dwuletnia, bylina lub wieloletni krzew. Osiąga ona wysokość od 25 do 50 cm. W naszych rejonach najbardziej popularna jest lawenda wąskolistna, którą z powodzeniem możemy uprawiać w doniczce. Charakteryzuje się równowąskimi, srebrzysto – zielonymi, owłosionymi liśćmi. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Jednakże nasiona warto wysiać już w kwietniu.

Storczyki – co zrobić, aby zakwitły na nowo?

Storczyki są niezwykle wytrzymałymi roślinami i wiele z nich znakomicie nadaje się do uprawy w domu. Hodujemy je ze względu na ich piękne i różnobarwne kwiaty. Do najłatwiejszych w uprawie należą odmiany Phalaenopsis oraz Dendrobium. Podstawą sukcesu jest indywidualne podejście do danej rośliny i stworzenie jej odpowiednich warunków do wzrostu i kwitnienia.

Jak hodować begonię królewską (Begonia rex)?

Begonia rex to roślina ciepłolubna i wymagająca wysokiej wilgotności powietrza oraz dobrej (najlepiej próchniczej) gleby. Możemy wydzielić trzy rodzaje begonii: kłączową, bulwiastą i begonię o włóknistych korzeniach.

Cantedeskia – elegancka królowa Afryki

Cantedeskia (Zantedeschia) często mylona jest z kaliami. Jej kwiaty, charakteryzujące się niezwykłą trwałością, przypominają kształtem trąbkę. Naturalnym środowiskiem cantedeskii są subtropikalne moczary i obszary, które wysychają podczas suszy. Aby uprawiać ją w domu, powinniśmy zapewnić jej podobne warunki. Dzięki zachowanemu środowisku może ona zrzucić liście, a kłącze, które znajduje się w ziemi, może przejść w okres spoczynku. Okres spoczynku przypada na lato, ale w zależności od pory kwitnienia może nastąpić także jesienią i zimą. W mieszkaniu najczęściej hodowana jest Zantedeschia aethiopica.

Jaką magnolię wybrać do małego ogrodu?


Gdy zakwitają są najpiękniejszą wiosenną ozdobą ogrodów. Jeśli zapewnimy magnoliom odpowiednie warunki nie będą sprawiały wiele kłopotu. Spośród bardzo wielu odmian możemy wybrać odmiany, które będą odpowiednie do wielkości ogrodu i panujących w nim warunków.

Jak wyhodować drzewko w warunkach domowych?

Chińskie powiedzenie mówi, że „wyhodować bonsai jest trudniej, niż wychować dziecko”. Drzewko takie wkomponowane w miniaturowy krajobraz, było obiektem medytacji buddyjskich mnichów.

Jak dbać o skrzydłokwiat?


Spathiphyllum w naturalnym środowisku rośnie na obszarach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Jego nazwa łączy się z kształtem kwiatostanu. Charakteryzuje się grubymi, mięsistymi, zielonymi liśćmi oraz długim, pędem kwiatowym zakończonym kolbą nasienną, otoczoną białą lub kremową pochwą. Warto mieć go w mieszkaniu, ponieważ oczyszcza on powietrze z toksycznych substancji.

Co dolega mojej roślinie?

Zdarza się, że mimo troskliwej i starannej pielęgnacji roślina nie chce rosnąć. Wiotczeje, pokrywa się plamami i traci swój piękny wygląd, a my nie wiemy jak jej pomóc. Warto znać pewne zasady pielęgnacji roślin w danej sytuacji. Im szybciej zareagujemy i zadziałamy, tym łatwiej rozwiążemy dany problem.

Jak zrobić w domu własną rozsadę?

Wiele osób w lutym i marcu wysiewa do doniczek nasiona roślin, które wiosną mogą upiększyć ogród, balkon lub taras. Dzięki rozsadzie można uprawiać rośliny jednoroczne. Kwitną one długo, często do pierwszych przymrozków i zwykle są łatwe w uprawie. Warto więc poświęcić czas i wyhodować własne kwiaty na parapecie.

Kwiaty doniczkowe dla każdego


Mogłoby się wydawać, że wybór roślin do mieszkania jest sprawą bardzo prostą. Denerwujemy się, kiedy roślina, mimo naszych starań i pielęgnacji, z niewiadomych powodów choruje. Ale jest na to rada. Dla początkujących i zapracowanych ogrodników, warto wybierać rośliny mało wymagające, które są odporne na słabe warunki środowiska, w którym żyją. Jednocześnie rośliny te są niezwykle dekoracyjne i sprawiają, że nasz dom czy mieszkanie staje się bardziej przytulne. Istnieją rośliny, które nie podlewane nawet przez kilka tygodni bez problemu przetrwają. Nie wymagają systematycznego nawożenia, ani częstego podlewania.

Jak pielęgnować kliwie (Clivia) przez cały rok?

Kliwia (Clivia) zachwyca swoją urodą od wielu lat. Pochodzi z południowej Afryki i obejmuje trzy gatunki: Clivia miniata – kliwia pomarańczowa, Clivia nobilis – kliwia szlachetna, która zachwyca swoimi kwiatami w kolorze łososiowym, oraz Clivia gardenii – o żółto – pomarańczowych kwiatach.

REKLAMA