Poznaj swoich wrogów
REKLAMA
REKLAMA
Do najpopularniejszych należą:
REKLAMA
1. Wciornastki – gnieżdżą się w koronach roślin i powodują występowanie plam w płatkach kwiatowych. Najczęściej występują na palmach oraz kwiatach kwitnących np. cyklamenach.
REKLAMA
2. Mączlik szklarniowy – pasożyt ten najlepiej rozwija się w ciepłym, suchym miejscu. Dorosłe osobniki składają jaja na spodniej stronie liścia, wydzielając lepką ciecz. Osobniki te żywią się sokiem roślin i powodują występowanie na liściach czarnego nalotu. Najlepiej go zwalczać stosują takie preparaty jak: Admiral 100 EC, Telstar 100 EC oraz Nomolt 150 S.C.
3. Mszyce – to dość popularny szkodnik, który w ciągu jednej nocy potrafi opanować większą część rośliny. Wyrządza szkody nakłuwając tkankę liści i wysysa z rośliny sok. Pędy zaatakowane przez mszyce kurczą się. Natomiast liście zwijają. Objawami, które pozwalają na rozpoznanie tego owada to lepka rosa oraz czarne plamy. Zwalczać możemy go roztworem z mydła lub stosując co 7 dni, przez 3 tygodnie, opryski.
4. Wełnowce – pierwszymi oznakami występowania tego szkodnika jest pojawienie się na roślinie białych kłębków przypominających watę. Najczęściej przyczepione są do spodniej strony liścia, wzdłuż węzłów. Wełnowce mogą występować też wtedy, kiedy roślina z niewyjaśnionych przyczyn marnieje. W tym przypadku powinniśmy wyjąć ją z doniczki i obejrzeć jej korzenie, ponieważ może być zaatakowana przez wełnowca korzeniowego. Przy niewielkim porażeniu może je usuwać pędzelkiem lub szmatką nasączoną denaturatem. Przy silnym porażeniu zaleca się używanie środków owadobójczych. W przypadku wełnowca korzeniowego zalecane jest zanurzenie bryły korzeniowej w wodzie ze środkami owadobójczymi. Kurację tą powtarzamy 2–3 razy w odstępach co 10–14 dni.
Zobacz także: Choroby roślin i ich zwalczanie
REKLAMA
5. Ziemiórki – atakują korzenie, szyjkę korzeniową i grube, mięsiste łodygi. Najbardziej niebezpieczne są larwy, które lubią ciepło, wilgoć i ziemię torfową. Najlepiej zwalczać je opryskami. Zabieg ten powtarza się 2–3 razy co 7 do 10 dni.
6. Przędziorki – pasożyt ten pojawia się, kiedy powietrze w domu jest zbyt suche. Szkodnik ten powoduje, że porażone pokrywają się żółtymi plamami, zwijają się, więdną, brązowieją. Czasami na spodniej części liścia widać delikatną pajęczynkę. Podwyższenie wilgotności powietrza i częste zraszanie rośliny może doprowadzić do zmniejszenia występowania naszego wroga. Dopiero środki chemiczne, stosowane przez miesiąc w odstępach co 7 do 10 dni, zapobiegają pojawieniu się tych szkodników.
7. Tarczniki – to małe, kremowo–żółte osobniki, które wydzielają lepką ciecz. Objawami ich występowania jest karłowacenie i obumieranie danej rośliny. Zwalczanie polega na zeskrobaniu pasożyta z rośliny. Miejsce, w którym występowały warto opryskać środkami owadobójczymi.
Zobacz także: Co dolega mojej roślinie?
REKLAMA
REKLAMA