Asparagus (Asparagus)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Jasne, ze światłem rozproszonym. Nadmierne nasłonecznienie spowoduje wypłowienie rośliny. Wymaga temperatury średniej lub wyższej przez cały rok. Umieszczona na stojaku lub wiszącej donicy wytwarza długie zwisające łodygi i jest najbardziej efektowna. Latem asparagusa można wystawić na taras lub balkon, należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu go przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Dla kontrastu warto ustawić go z roślinami kwitnącymi.
Podlewanie
REKLAMA
Latem obficie podlewać 2–3 razy w tygodniu. Zimą nawadniamy rzadziej, nie można jednak dopuścić do przesuszenia korzeni. Asparagusy lubią zraszanie nawet zimą.
Przesadzanie
Przesadzać co roku na wiosnę. Odpowiednia będzie uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych, lub próchniczno-gliniasta o odczynie obojętnym. Przed wsadzaniem rośliny do nowego miejsca należy obejrzeć jej bryłę korzeniową i odciąć chore fragmenty. Doniczka nie powinna być zbyt duża.
Zobacz także: Aeonium (Aeonium)
Nawożenie
Nawozimy płynnym nawozem wieloskładnikowym co tydzień, od wiosny do jesieni.
Rozmnażanie
Najłatwiejszym sposobem rozmnożenia asparagusa jest jego wysianie od października do lutego. Dobrze jest przedtem namoczyć nasiona w ciepłej wodzie przez dwa dni. Można też podzielić dorosłą roślinę.
Zobacz także: Jaki krzew żywopłotowy wybrać?
Pielęgnacja
REKLAMA
Przy zbyt suchym, ciepłym i zastałym powietrzu roślinę mogą atakować czerwce i wełnowce. Asparagus bardzo źle znosi chemiczne środki ochrony roślin. W razie zaatakowania przez szkodniki należy ściąć wszystkie pędy – w niedługim czasie powinny pojawić się nowe.
Asparagus często wykorzystywany jest do strojenia bukietów kwiatowych. Asparagus lekarski może być hodowany nawet w ogrodzie ze względu na odporność na mrozy. Młode pędy nadają się do spożycia.
REKLAMA
REKLAMA