Jak pielęgnować bluszcz pospolity?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Bluszcz pospolity hodowany w domu potrzebuje podpór z prętów bambusowych lub drabinki. Bujną, krzaczastą formę zapewni mu regularne przycinanie wierzchołków. Jeżeli roślina za bardzo urośnie możemy ją radykalnie ściąć, nie czyniąc jej przy tym żadnej szkody.
Pielęgnacja bluszczu wiosną i w lecie
Na wiosnę co dwa lub trzy lata bluszcz przesadzamy do doniczki z niezbyt kwaśną ziemią kwiatową. Jest to roślina stosunkowo wytrzymała i przez pewien czas toleruje niekorzystne warunki wynikające z niedostatecznej pielęgnacji. Bluszcze najlepiej czuje się w temperaturze 15–18oC. W lecie roślinę zraszamy wodą co najmniej dwa razy w tygodniu. Odmiany bluszczu polspolitego o ozdobnych pstrych liściach wymagają dobrze oświetlonego stanowiska. Brak światła może doprowadzić do przebarwienia się liści na jednolity, zielony kolor.
Pielęgnacja bluszczu jesienią i w zimie
Zimowa pielęgnacja bluszczu niewiele różni się od wiosennej czy letniej. Bluszcz dobrze znosi niskie temperatury do 10oC. W tym okresie lubi jasne, słoneczne miejsce i umiarkowane podlewanie. Jeżeli bluszcz znajduje się w ogrzewanym pomieszczeniu, powinniśmy go od czasu do czasu zraszać wodą.
Zobacz także: Zimozielone pnącza ogrodowe
Suche powietrze oraz nadmiar promieni słonecznych może spowodować więdnięcie liści. Aby temu zapobiec, bluszcz należy regularnie podlewać i nawozić.
Jak rozmnażać bluszcz?
Bluszcz rozmnaża się za pomocą odkładów powietrznych i przez sadzonki pędowe. W lecie od rośliny matecznej odcinamy 10 centymetrowej długości sadzonki wierzchołkowe. Tak przygotowane egzemplarze wkładamy do doniczek z ziemią, sporządzoną z równych części torfu i piasku. Doniczki przykrywamy folią i ustawiamy w miejscu, gdzie jest stała wilgotność podłoża i temperatura 15oC. Po dwóch tygodniach sadzonki powinny się ukorzenić. Nowe rośliny przesadzamy dopiero wtedy, gdy korzenie zaczynają się wydostawać z doniczek przez otwór odpływowy. Tak powstałe egzemplarze pielęgnujemy dalej, jak dorosłe rośliny.
Zobacz także: Jakie rośliny można sadzić w cienistych miejscach?
Gorące, suche powietrze sprzyja rozwojowi przędziorka chmielowca. Jeżeli trafimy na jego ślady żerowania, powinniśmy opryskać roślinę insektycydem zawierającym malation.
Zobacz także: Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie
Zobacz także: Filodendrony – dużo kwiatów mało pracy
Zobacz także: Kwiaty na stanowisko półcieniste
Zobacz także: Jakie pnącza posadzić na balkonie?
Zobacz także: Hortensja ogrodowa - (Hydrangea macrophylla)
Zobacz także: 10 zasad sadzenia cebul kwiatowych w donicach
Zobacz także: Jak wyhodować drzewko w warunkach domowych?
Zobacz także: Trawy ozdobne w donicach na balkonie i na tarasie
REKLAMA
REKLAMA