REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak nie dać się oszukać deweloperowi?


Firmy deweloperskie nastawione są przede wszystkim na zysk. Nieczytelne zapisy umów mogą wpędzić niejednego kupca w kłopoty. Co zrobić, żeby nie dać się oszukać?

Jak sprzedać nieruchomowść bez korzystania z pomocy pośrednika?


Pomoc pośrednika przy sprzedaży nieruchomości, będzie nas kosztowała nie mniej niż kilkanaście tysięcy złotych. Mieszkanie można sprzedać samodzielnie. Zakończy się to sukcesem, tylko jeśli odpowiednio przygotujemy się do roli agenta nieruchomości.

Na czym polega istota pośrednictwa w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega przede wszystkim na zawodowym dokonaniu przez pośrednika czynności, na podstawie których dojdzie do zbycia albo nabycia własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, do zbycia albo nabycia prawa do nieruchomości, do zbycia albo nabycia spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, do dzierżawy nieruchomości, najmu nieruchomości,nabycia prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Warunki zawarte w umowie pośrednictwa najmu nieruchomości typu wyłącznego

W umowie pośrednictwa najmu nieruchomości typu wyłącznego należy szczegółowo określić przedmiot najmu, położenie nieruchomości wraz ze wskazaniem rodzaju nieruchomości w celu jej wynajęcia. Tego typu informacje mogą zostać dołączone do umowy w postaci załączników.

REKLAMA

Postanowienia zawarte w umowie pośrednictwa dzierżawy nieruchomości

W umowie pośrednictwa dzierżawy nieruchomości należy określić rodzaj nieruchomości przeznaczonej do wydzierżawienia wraz z podaniem szczegółowych parametrów (położenie, cena, wielkość).

Obowiązki pośrednika w zakresie sprzedaży nieruchomości typu wyłącznego

W umowie pośrednictwa sprzedaży nieruchomości typu wyłącznego należy określić szczegółowo postanowienia dotyczące obowiązków Pośrednika, ponieważ na tej podstawie strony umowy będą mogły dochodzić roszczeń wynikających z niniejszej umowy.

Jakie elementy powinny być zawarte w świadectwie licencji zawodowej pośrednika


Wiedza o tym, jakie elementy powinny zostać zawarte w świadectwie licencji zawodowej pośrednika jest istotna, gdyż na tej podstawie można zweryfikować jego prawdziwość oraz stwierdzić, czy faktycznie mamy do czynienia z pośrednikiem posiadającym uprawnienia do wykonywania czynności w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Warunki wypowiedzenia zawarte w umowie pośrednictwa typu otwartego

Rynek pośrednictwa nieruchomości rozwija się bardzo intensywnie. Fakt ten wiąże się z większym zapotrzebowaniem na profesjonalną obsługę klientów w tymże zakresie. Nieruchomość coraz częściej jest przedmiotem transakcji na rynku pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Wszelkie sporządzane umowy w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nabrały znaczenia, gdyż zapewniają one bezpieczeństwo dla klienta.

REKLAMA

Jak powinny zostać oznaczone strony w umowie pośrednictwa typu otwartego

Istotną pośrednictwa jest zarówno doprowadzenie ostatecznie do zawarcia transakcji w zakresie nabycia lub zbycia nieruchomości, jak i zabezpieczenie w tymże stosunku interesów klienta z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.

Jak należy sporządzić umowę pośrednictwa sprzedaży nieruchomości typu wyłącznego

W umowie pośrednictwa sprzedaży nieruchomości typu wyłącznego należy zawrzeć postanowienia dotyczące klauzuli wyłączności na rzecz pośrednika. Oznacza to, że tylko pośrednik posiada prawo do pośredniczenia w obrocie daną nieruchomością, a zamawiający nie może tejże czynności zlecić innemu pośrednikowi.

Istota umowy pośrednictwa zakupu nieruchomości typu otwartego

Umowa pośrednictwa zakupu nieruchomości typu otwartego jest umową – która zawiera postanowienia tzn. bez zastrzeżenia wyłączności. Oznacza to, iż zamawiający zwiera umowę pośrednictwa – której przedmiotem jest jedna nieruchomość – z pośrednikami (z więcej niż jednym pośrednikiem). Zamawiający jest zobowiązany do uiszczenia wynagrodzenia za dokonanie czynności w zakresie pośrednictwa każdemu pośrednikowi, z którym zawarł umowę w tymże zakresie.

Warunki zapłaty kary umownej w umowie pośrednictwa typu otwartego

W umowie pośrednictwa należy szczegółowo określić warunki zapłaty kary umownej z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania przez pośrednika czynności zmierzających do zawarcia umowy nabycia lub zbycia nieruchomości. W przypadku nie określenia przez strony w umowie regulacji dotyczącej kary umownej – strony posiadają uprawnienie do dochodzenia swoich roszczeń na podstawie przepisów zawartych w Kodeksie Cywilnym.

Zasady wyliczania wynagrodzenia w umowie pośrednictwa typu otwartego

W umowie pośrednictwa należy określić szczegółowo wysokość, termin i sposób zapłaty wynagrodzenia. Jeżeli w umowie nie zostało określone wynagrodzenie – to w tym momencie przysługuje wynagrodzenie zwyczajowo przyjęte w danym stosunku umownym.

Co powinna zawierać treść umowy pośrednictwa typu otwartego

Na podstawie umowy pośrednictwa typu otwartego zamawiający może zewrzeć umowę pośrednictwa – której przedmiotem jest dana nieruchomość – w tym samym czasie z więcej niż jednym pośrednikiem. Natomiast zamawiający jest zobowiązany do uiszczenia wynagrodzenia za dokonanie poszczególnych czynności w zakresie pośrednictwa każdemu pośrednikowi, z którym zawarł uprzednio umowę.

Postanowienia dotyczące kaucji w umowie najmu lokalu

Kaucja zabezpieczające stanowi dla podmiotu wynajmującego gwarancję prawidłowego korzystania z lokalu przez najemcę. Umowa najmu lokalu mieszkalnego zostanie zawarta dopiero w momencie uiszczenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej.

Warunki wynagrodzenia w umowie najmu lokalu

W umowie najmu lokalu mieszkalnego należy przede wszystkim określić wysokość, sposób zapłaty oraz termin dokonania zapłaty czynszu. Tego typu postanowienia są istotne, gdyż na tej podstawie strony mają jasno określone obowiązki wynikające z umowy.

W jaki sposób należy sporządzić umowę najmu lokalu mieszkalnego

W umowie najmu lokalu mieszkalnego należy szczegółowo określić strony umowy, prawa i obowiązki zarówno najemcy, jak i wynajmującego, warunki wydania lokalu, warunki zapłaty kaucji zabezpieczającej, warunki otrzymania wynagrodzenia, postanowienia końcowe. Tego typu postanowienia mają na celu zagwarantować stronom możliwość dochodzenia roszczeń w wyniku ewentualnie powstałych sporów określonych w umowie.

W jaki sposób należy oznaczyć strony w umowie odpłatnego użytkowania

Umowa odpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego jest typem umowy dwustronnej, gdyż w wskazane są w niej dwa podmioty ustanawiający użytkowanie oraz użytkownik.

W jaki sposób należy oznaczyć strony umowy użyczenia lokalu użytkowego

Prawidłowe oznaczenie stron w umowie użyczenia lokalu użytkowego ma istotne znaczenie, ponieważ błędne ich określenie może prowadzić do powstania wątpliwości - czy podmiot z którym zawarliśmy umowę z istnieje. W umowy użyczenia lokalu użytkowego występują dwie strony, tj. podmiot „użyczający” oraz podmiot „biorący w użyczenie”.

Prawa i obowiązki stron umowy odpłatnego użytkowania lokalu

W umowie odpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego istotne jest to, aby zawrzeć postanowienia dotyczące prawa i obowiązki stron umowy, gdyż na podstawie tychże uregulowań strony będą uprawnione do domagania się swoich praw – w przypadku powstania sporów.

Oświadczenia ustanawiającego użytkowanie w umowie odpłatnego użytkowania

W umowie odpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego istotne jest to, aby zawrzeć postanowienia dotyczące oświadczeń podmiotu ustanawiającego użytkowanie, gdyż
na podstawie tychże uregulowań strony będą uprawnione do domagania się swoich praw – w przypadku powstania sporów.

Jak prawidłowo określić strony umowy najmu lokalu mieszkalnego

Oznaczenie prawidłowo stron w umowie najmu lokalu ma istotne znaczenie, gdyż błędne ich określenie może przyczynić się do powstania sporów dotyczących tego, czy zawarliśmy umowę z istniejącym podmiotem. A ponadto, tylko od istniejącego podmiotu oraz na podstawie zawartej umowy najmu lokalu mieszkalnego - strony będą miały możliwość domagania się swoich praw.

Prawa i obowiązki stron umowy nieodpłatnego korzystania z lokalu mieszkalnego

W umowie nieodpłatnego korzystania z lokalu mieszkalnego należy szczegółowo określić prawa i obowiązki zarówno podmiotu ustanawiającego użytkowanie, jak i użytkownika. Tego typu postanowienia mają zapewnić stronom możliwość dochodzenia roszczeń w wyniku sporów wynikających z treści umowy.

Odpowiedzialność z tytułu rękojmi w umowie dzierżawy lokalu

Odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady powstaje z mocy prawa. Oznacza to, że do powstania ich nie są wymagane żadne dodatkowe czynności stron umowy dzierżawy lokalu mieszkalnego.

Jakie prawa i obowiązki stron wynikają z umowy najmu lokalu mieszkalnego

W umowie najmu lokalu mieszkalnego należy szczegółowo określić prawa i obowiązki zarówno najemcy, jak i wynajmującego. Tego typu uregulowania mają na celu zagwarantować stronom możliwość dochodzenia roszczeń w wyniku ewentualnie powstałych sporów określonych w umowie.

Budowa domu – samodzielnie czy z deweloperem?


Każdy z nas w pewnym okresie swojego życia zapragnie mieć dom. Z dala od zgiełku miasta, w ciszy, spokoju. Jeżeli zdecydujemy się na taki krok, warto zadać sobie pytanie, czy chcemy wybudować go sami, czy ma nam w tym pomóc deweloper?

Fundamentalne zmiany w zakresie zastawu

20 lutego 2011 roku weszła w życie ustawa nowelizacyjna o księgach wieczystych i hipotece wprowadzająca fundamentalne zmiany w zakresie zastawu.

Zmiany w zakresie hipoteki przymusowej

 Dnia 20 lutego 2011 roku na mocy ustawy nowelizującej weszły w życie zmiany w katalogu praw, które są przedmiotem hipoteki przymusowej.

Zmiany w rozporządzaniu opróżnionym miejscem hipotecznym

Ustawodawca wprowadził w ustawie nowelizacyjnej szereg zmian w zakresie rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. W ramach tychże zmian – jeżeli nastąpi wygaśnięcie hipoteki – właściciel nieruchomości może w granicach wygasłej hipoteki rozporządzać opróżnionym miejscem hipotecznym.

Rozporządzanie opróżnionym miejscem po zmianach

Od 20 lutego 2011 roku - na mocy ustawy nowelizacyjnej - każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości przysługują uprawnienia do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym.

Problemy z działką? Czy możemy liczyć na odszkodowanie?


Gdy dokonamy już wszystkich spraw związanych z kupnem działki pod budowę domu i nasze marzenie dotyczące posiadania własnej nieruchomości zacznie się spełniać, może okazać się, że zostaliśmy oszukani, a na naszej działce nie można nic wybudować. Co robić? Czy należy nam się odszkodowanie?

Oświadczenia wynajmującego zawarte w umowie najmu lokalu mieszkalnego


W umowie najmu lokalu mieszkalnego należy określić szczegółowo oświadczenia wynajmującego, gdyż stanowią one gwarancję prawidłowego korzystania z lokalu mieszkalnego przez najemcę. Na postawie tychże uregulowań najemca będzie miał możliwość dochodzić swoich uprawnień, w przypadku ewentualnie powstałych sporów.

Hipoteka umowna zastąpiła hipotekę kaucyjną i zwykłą

Od dnia 20 lutego 2011 weszła w życie radykalna zmiana w wyniku, której obowiązuje tylko jeden rodzaj hipoteki umownej. Regulacja ta ma na celu ułatwić stosowanie instytucji hipoteki.

Zobowiązania stron z tytułu umowy najmu lokalu mieszkalnego

Przy zawarciu umowy wynajmujący zobowiązany jest poinformować najemcę o wszystkich istotnych kwestiach związanych z lokalem mieszkalnym. Ponadto, najemca zawierając umowę najmu zobowiązany jest uiścić kaucję zabezpieczającą, która stanowi dla wynajmującego gwarancję prawidłowego korzystania.

Zmiany umożliwiające zmniejszenie sumy hipotecznej

Na mocy znowelizowanego art. 68 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, właściciel obciążonej nieruchomości może żądać zmniejszenia sumy hipotecznej – jeżeli zabezpieczenie hipoteczne będzie nadmierne.

Czy hipoteka może zabezpieczać kilka nieruchomości?

Dnia 20 lutego 2011 roku weszła w życie ustawa nowelizacyjna, która zmieniła obecnie panującą zasadę: „hipoteka zabezpiecza jedną wierzytelność” na „hipoteka może zabezpieczyć kilka wierzytelności”. Zmiana ta jest korzystniejsza, gdyż w obecnym stanie prawnym – w celu zabezpieczenia hipoteką kilku wierzytelności należy każdą z nich opatrzyć odrębną hipoteką – co wiąże się z opłatami za wszystkie wypisy sądowe.

Nowe zmiany w przedmiocie hipoteki

Katalog praw, które są przedmiotem hipoteki uległ zmianie na skutek przemian zawartych w ustawie z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece. Poniżej zostaną przedstawione wszelkie zmiany w tymże zakresie.

Jak należy prawidłowo określić obowiązki użyczającego?

Z chwilą zawarcia umowy użyczenia lokalu użytkowego – użyczający zobowiązany jest wydać lokal użytkowy, a podmiot biorący w używanie – obowiązany jest przedmiotowy lokal użytkowy odebrać.

Jakie obowiązki spoczywają na podmiocie biorącym w użyczenie?

Obowiązki podmiotu biorącego w użyczenie lokal użytkowy powinny zostać szczegółowo określone w umowie użyczenia lokalu użytkowego, gdyż na mocy tychże uregulowań strony będą uprawnione do dochodzenia swoich praw – w przypadku powstania sporów.

Uprawnienia administratora hipoteki po zmianach

Już 20 lutego 2011 roku zostały wprowadzone zmiany – na podstawie, których administrator hipoteki uzyskał nowe prawa i obowiązki.

Przeniesienie wierzytelności hipotecznej po zmianach

Wśród licznych zmian wprowadzonych w ustawie nowelizującej należy wspomnieć również o instytucji „przeniesienie wierzytelności hipotecznej”. Zmiana ta obejmuje sytuację, w której na nabywcę przechodzi hipoteka w razie przelewu wierzytelności hipotecznej.

Istota umowy użyczenia lokalu użytkowego

Umowa użyczenia lokalu użytkowego jest typem umowy realnej, gdyż umowa ta powstaje w momencie wydania przedmiotowego lokalu biorącemu w używanie. Z chwilą zawarcia umowy użyczenia lokalu użytkowego – użyczający zobowiązany jest wydać lokal użytkowy, a podmiot biorący w używanie – obowiązany jest przedmiotowy lokal użytkowy odebrać.

Istota umowy odpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego

Umowa ta jest kształtowana na podstawie zasady swobody umów. Oznacza to, iż strony tejże umowy mogą swobodnie kształtować treść tejże umowy, przy czym jej treść powinna być zgodna z obowiązującymi przepisami prawa oraz zasadami współżycia społecznego.

Istota umowy nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego

Istotną cechą umowy nieodpłatnego użytkowania jest fakt, iż umowa ta należy do kategorii zarówno umowy nazwanej, jak i umowy dwustronnej. Umowa ta powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

Rewolucyjne zmiany w hipotece

 W życie weszła nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece - zmieniająca znacząco zasady rządzące tym ograniczonym prawem rzeczowym.

Jak założyć biuro lub gabinet lekarski w lokalu?

Jeżeli dysponujemy lokalem mieszkalnym i planujemy w nim założyć biuro, gabinet lekarski czy inną działalność gospodarczą, warto pamiętać, że w wielu przypadkach wymaga to dokonania odpowiednich zgłoszeń, ustaleń i zgód. W wielu przypadkach nie obędzie się bez architekta i przeprowadzenia odpowiednich modyfikacji w lokalu.

Jak bronić się przed podwyżką czynszu?

Jeżeli spółdzielnia planuje podwyżkę czynszów, musi nas o tym powiadomić z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. W przypadku opłat niezależnych od spółdzielni wyprzedzenie wynosi 14 dni. Przysługuje nam prawo zaskarżenia podwyżki do sądu. Spółdzielnia nie może też arbitralnie ustalić wyższych stawek czynszu od lokali użytkowych. Tymczasem bardzo często spółdzielnie ustalają nawet trzykrotnie wyższe opłaty za lokale użytkowe niż za lokale mieszkalne.

Za co płaci najemca a za co właściciel?

Najemca lokalu powinien wiedzieć, że wynajmujący ma obowiązek utrzymywania nieruchomości w stanie zdatnym do użytku przez cały czas trwania najmu. W związku z tym powinien pokryć koszty wszelkich napraw koniecznych. Z kolei na najemcę nałożony został obowiązek ponoszenia drobnych nakładów połączonych ze zwykłym używaniem nieruchomości.

Jak można kontrolować działalność zarządu?

Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu z właścicieli lokali. Jeśli członek zarządu lub zarządca odmówi nam udostępnienia dokumentów wspólnoty, można go pociągnąć do odpowiedzialności karnej, gdyż nie ma on prawa do wyłącznego rozporządzania dokumentacją wspólnoty.

Kiedy TBS może wypowiedzieć najem?

Towarzystwa Budownictwa Społecznego wynajmują po preferencyjnych cenach lokale mieszkalne. Aby uzyskać niższy czynsz (a niejednokrotnie mieszkanie w ogóle) – należy się wykazać odpowiednim poziomem dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. – oszustwo w tym zakresie może skończyć się wypowiedzeniem najmu ze skutkiem natychmiastowym

REKLAMA