Uprawnienia najemcy zawarte w umowie najmu rzeczy
REKLAMA
REKLAMA
Jakie uprawnienia najemcy powinny zostać zawarte w umowie najmu rzeczy
REKLAMA
Poniżej zostały przedstawione istotne elementy dotyczące uprawnień najemcy, które powinny zostać zawarte w umowie najmu rzeczy.
1. Najemca może wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni termin do wykonania napraw wówczas, gdy podczas trwania najmu rzecz wymaga napraw, które obciążają wynajmującego, a bez których rzecz nie jest przydatna do umówionego użytku. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego.
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
2. Najemca może żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad – jeśli rzecz najęta ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku.
REKLAMA
3. Najemca posiada uprawnienie do tego, aby rzecz najętą oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania (jest to możliwe za zgodą wynajmującego). W razie oddania rzeczy osobie trzeciej zarówno najemca, jak i osoba trzecia są odpowiedzialni względem wynajmującego za to, że rzecz najęta będzie używana zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu. Warto także wspomnieć o tym, iż owy stosunek wynikający z zawartej przez najemcę umowy o bezpłatne używanie lub podnajem rozwiązuje się najpóźniej z chwilą zakończenia stosunku najmu.
4. Wówczas, gdy czas trwania najmu nie jest określony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
5. Jeśli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego.
Zobacz także serwis: Finanse
6. Wynajmującego przysługują roszczenia przeciwko najemcy o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy, jak również roszczenia najemcy przeciwko wynajmującemu o zwrot nakładów na rzecz albo o zwrot nadpłaconego czynszu przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.
Podstawa Prawna:
- Art. 662- 679 Kodeks Cywilny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.