Prawa wynajmującego zawarte w umowie najmu rzeczy

REKLAMA
REKLAMA
Elementarne prawa przysługujące wynajmującemu z tytułu najmu rzeczy
REKLAMA
Określenie w umowie najmu praw podmiotu wynajmującego ma istotne znaczenie, wówczas gdy pomiędzy wynajmującym a najemcą powstają spory podczas trwania umowy rzeczy. Poniżej zostaną przedstawione uprawnienia wynajmującego wynikające z umowy najmu rzeczy.
Zobacz także: Umowy w nieruchomościach
1. Wówczas, gdy rzecz najęta uległa zniszczeniu z powodu okoliczności, za które wynajmujący odpowiedzialności nie ponosi, wynajmujący nie ma obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego.
REKLAMA
2. W przypadku, kiedy najemca używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową lub z przeznaczeniem rzeczy i mimo upomnienia nie przestaje jej używać w taki sposób albo gdy rzecz zaniedbuje do tego stopnia, że zostaje ona narażona na utratę lub uszkodzenie wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.
3. W celu dokonania zabezpieczenia czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok, przysługuje wynajmującemu ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu, chyba że rzeczy te nie podlegają zajęciu.
4. Wynajmującemu przysługuje ustawowe prawo zastawu, które wygasa, gdy rzeczy obciążone zastawem zostaną z przedmiotu najmu usunięte. Wynajmujący może również się sprzeciwić usunięciu rzeczy obciążonych zastawem i zatrzymać je na własne niebezpieczeństwo, dopóki zaległy czynsz nie będzie zapłacony lub zabezpieczony. Wówczas, gdy rzeczy obciążone zastawem zostaną usunięte na mocy zarządzenia organu państwowego, wynajmujący zachowuje ustawowe prawo zastawu, jeżeli przed upływem trzech dni zgłosi je organowi, który zarządził usunięcie.
5. Wynajmującemu przysługuje uprawnienie do dokonania wypowiedzenia najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia - jeśli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności.
6. Wówczas, gdy czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
7. Wynajmującemu przysługuje roszczenie przeciwko najemcy o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy, jak również roszczenia najemcy przeciwko wynajmującemu o zwrot nakładów na rzecz albo o zwrot nadpłaconego czynszu przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.
Podstawa Prawna:
- Art. 659- 679 Kodeks Cywilny.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA