Czy warto opodatkować najem ryczałtem?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedzialność stron umowy najmu z tytułu opłat licznikowych
REKLAMA
Należy wspomnieć o tym, iż ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z poźn. zm.). reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz przez osoby duchowne.
Zobacz także: Dom i działka
REKLAMA
W związku z powyższym, należy podkreślić, że w ramach umowy najmu najemca zobowiązał się uiszczać opłaty licznikowe z tytułu połączeń stacjonarnych, mediów, energii elektrycznej, wywóz śmieci, ogrzewanie, co stanowi miesięcznie 500 zł – czy od tej kwoty należy odprowadzić ryczałt?
Wysokość czynszu uiszczana przez najemcę na rzecz wynajmującego stanowi przychód podatkowy, jednakże pod warunkiem, iż otrzymany przez wynajmującego czynsz będzie w jego dyspozycji. Natomiast – jeśli z umowy wynika, iż najemca jest zobowiązany do ponoszenia opłat za media, energię elektryczną to w skład przychodu osiąganego z tytułu najmu przez wynajmującego nie będą wchodziły wszelkie opłaty ponoszone przez najemcę z przedmiotu najmu.
W wyniku otrzymania czynszu z tytułu najmu oraz należności z tytułu opłat licznikowych podatnik zobowiązany jest do opodatkowania przychodu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Zobacz także serwis: Umowy w nieruchomościach
Podstawa Prawna
- Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z poźn. zm.).
- Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 listopada 2009 r. (nr IPPBI/415-625/09-7/JB).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.