Opodatkowanie najmu prywatnego a najmu w ramach działalności gospodarczej
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek podatkowy z tytułu najmu
REKLAMA
Odmiennie niż w przypadku najmu prywatnego w formie ryczałtowej – przychody z najmu w ramach działalności gospodarczej są rozliczane w inny sposób. Na wstępie należy dokonać
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
1. Najem prywatny
W ramach najmu prywatnego – jeżeli najemca opóźnia się z wypłatą czynszu – podatnik nie ma obowiązku uiszczać podatku za dwa nie zapłacone miesiące. Dopiero po uzyskaniu od najemcy pieniędzy podatnik zobowiązany jest odprowadzić podatek do 20 dnia następnego miesiąca. Podatek zryczałtowany należy zarówno obliczyć, jak i uiścić we właściwym urzędzie skarbowym do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczył. Podatnicy odprowadzający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie mają obowiązku składania podczas roku podatkowego deklaracji. Po zakończeniu roku podatkowego podatnicy zobowiązani są wykazać wysokość przez siebie uzyskanych przychodów na odpowiednim formularzu PIT-28.
Podatek w formie ryczałtowej od uzyskanych przychodów ewidencjonowanych wynika z zeznania. Ryczałt jest podatkiem należnym za dany rok podatkowy.
2. Najem w ramach działalności gospodarczej
Natomiast w przypadku opodatkowania najmu w ramach działalności gospodarczej – przychody uzyskane z najmu to przychody należne, a nie faktycznie otrzymane. Oznacza to, iż najemca może wynajmującemu nie dokonać zapłaty czynszu, a pomimo to podatnik należny czynsz wynikający z umowy najmu powinien opodatkować.
Zobacz także serwis: Rynek nieruchomości
Podstawa Prawna:
- ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.