Jak należy ustalić przychód w formie ryczałtowej?
REKLAMA
REKLAMA
W jaki sposób należy ustalić termin uiszczenia podatku
REKLAMA
W powyżej opisanej sytuacji Pani Marta Kowalska nie ma obowiązku uiszczać podatku za dwa nie zapłacone miesiące. Dopiero po uzyskaniu od najemcy pieniędzy (najemca uiszcza zaległą kwotę do dnia 19 lipca) podatnik zobowiązany jest odprowadzić podatek do 20 dnia następnego miesiąca (w podanym przypadku – do 20 dnia sierpnia). Kwotę podatku w tej sytuacji należy obliczyć według stawki 8,5 proc. od 2000 (2 x 1000).
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
REKLAMA
Podstawowa stosowana zasada w systemie podatkowym wskazuje na to, iż podatek zryczałtowany należy zarówno obliczyć, jak i uiścić we właściwym urzędzie skarbowym do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczył.
Podatnicy odprowadzający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie mają obowiązku składania podczas roku podatkowego deklaracji. Natomiast mają oni obowiązek uiszczać ryczałt na powyżej wskazanych zasadach. Po zakończeniu roku podatkowego podatnicy zobowiązani są wykazać wysokość przez siebie uzyskanych przychodów na odpowiednim formularzu PIT-28. Podatek w formie ryczałtowej od uzyskanych przychodów ewidencjonowanych wynika z zeznania. Ryczałt jest podatkiem należnym za dany rok podatkowy.
Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka
Podstawa Prawna:
- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.