Opodatkowanie najmu prywatnego
REKLAMA
REKLAMA
Wybór odpowiedniej formy opodatkowania
REKLAMA
Postępowanie w zakresie wyboru stosownej formy opodatkowania zależy przede wszystkim od tego, czy rozpoczynamy dopiero usługi najmu lub kontynuujemy już prowadzoną działalność gospodarczą. Podatnik, który zamierza świadczyć usługi najmu powinien po zawarciu umowy z najemcą wybrać stosowną formę opodatkowania, tj. formę opodatkowania ryczałtową lub formę opodatkowania na zasadach ogólnych. Warto, aby podatnicy świadczący usługi najmu prywatnego skorzystali z opodatkowania w formie ryczałtu w wysokości 8,5 proc. Po dokonaniu wyboru formy opodatkowania – muszą o tym fakcie zawiadomić właściwy miejscowo urząd skarbowy.
Zobacz serwis: Dom i Prawo
Tego typu zgłoszenie jest istotne, gdyż podatnik, który nie dokona zgłoszenia wyboru formy opodatkowania będzie musiał odprowadzać podatek według obowiązującej skali podatkowej (opodatkowanie na zasadach ogólnych) – co może okazać się mniej korzystne.
Najem jako źródło przychodów
W ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) najem zalicza się do źródeł przychodów. Zatem wynajem składników majątkowych niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowi niezależne od działalności gospodarczej źródło przychodów. Z związku z powyższym, wynajem owych składników majątkowych przez daną osobę fizyczną nie przyczynia się do konieczności zarejestrowania pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zobacz także serwis: Umowy w nieruchomościach
Podstawa prawna:
- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.