Co należy rozumieć przez umowę najmu rzeczy
REKLAMA
REKLAMA
Umowa najmu rzeczy
REKLAMA
Zgodnie z art. 659 ust. 1 Kodeksu cywilnego – przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.
Zobacz także: Dom i działka
W jaki sposób należy używać rzecz w ramach umowy najmu rzeczy
Na mocy art. 666 Kodeksu cywilnego - Najemca powinien przez czas trwania najmu używać rzeczy najętej w sposób w umowie określony, a gdy umowa nie określa sposobu używania - w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy. Jeżeli w czasie trwania najmu okaże się potrzeba napraw, które obciążają wynajmującego, najemca powinien zawiadomić go o tym niezwłocznie.
Zbycie a zwrot przedmiotu najmu rzeczy
Istnieje znacząca różnica pomiędzy zbyciem a zwrotem przedmiotu najmu rzeczy. Zagadnienie odnoszące się do zwrotu rzeczy, które zostało uregulowane w art. 675 ust. 1 Kodeksu cywilnego – dotyczy tego, iż po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie nie pogorszonym; jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania. Wówczas, gdy najemca oddał innej osobie rzecz do bezpłatnego używania lub w podnajem, obowiązek powyższy ciąży także na tymże podmiocie. W takim przypadku domniemywa się, iż rzecz była wydana najemcy w stanie dobrym i przydatnym do umówionego użytku. Odmienne są regulacje odnoszące się do faktu zbycia przedmiotu najmu, gdyż w razie dokonania zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy; może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. Powyżej opisane uprawnienie do wypowiedzenia najmu nie przysługuje nabywcy, jeżeli umowa najmu była zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy wydana (Art. 678 Kodeks cywilny).
Zobacz także serwis: Finanse
Podstawa Prawna:
Art. 659 Kodeks cywilny
Art. 666 Kodeks cywilny
Art. 675 Kodeks cywilny
Art. 678 Kodeks cywilny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.