REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulgi w podatku dla "zielonych" budynków

Zwolnienia z podatku od nieruchomości "zielonych" budynków. Co najmniej przez rok katowickie budynki z zielonymi dachami, fasadami lub tzw. ogrodami wertykalnymi będą całkowicie lub częściowo zwolnione z podatku od nieruchomości - zakłada przygotowany przez Urząd Miasta projekt. Samorząd chce premiować tych, którzy przyczyniają się do zazieleniania miasta.

Wzrost cen nieruchomości to wyraz optymizmu co do przyszłości gospodarki

Wzrost cen nieruchomości to wyraz optymizmu Polaków co do przyszłości polskiej gospodarki - ocenił Leszek Skiba prezes Pekao SA. Dodał, że dla utrzymania stabilności gospodarczej ważne jest zachowanie złotego i niewstępowanie do strefy euro.

Szybki wzrost cen domów jednorodzinnych

Domy jednorodzinne. Szybki wzrost cen mieszkań podbija ceny za domy jednorodzinne. Podbija je nie tylko popyt i inflacja, ale też nasze coraz wyższe oczekiwania dotyczące zastosowanych rozwiązań, takich jak panele czy pompy wodne.

Powierzchnie biurowe - jakie trendy obowiązują?

Powierzchnia biurowa. Z powodu pandemii pracodawcy będą musieli zaoferować pracownikom rozwiązania zachęcające ich do przychodzenia do biur - uważają eksperci CBRE. Ich zdaniem biuro powinno m.in. oferować komfortową przestrzeń do pracy, zapewniać miejsce do relaksu i obniżać poziom stresu.

REKLAMA

Home staging przy sprzedaży nieruchomości. Czy to się opłaca?

Home staging to wizualne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży bądź do wynajmu. Jego celem jest atrakcyjne zaaranżowanie wnętrza, podkreślenie jego unikalnego charakteru aby wzbudzić zainteresowanie jak największej liczby poszukujących dany rodzaj nieruchomości. W wyniku działań home stagingu powinno się uzyskać szybszą sprzedaż lub wynajem nieruchomości za możliwie najwyższą cenę. Dzieje się tak dlatego, że ludzie “kupują oczami” i niestety wiele osób nie potrafi sobie pewnych rzeczy wyobrazić. Muszą je zobaczyć. Dlatego stosowanie technik home stagingu pozwoli zmienić wygląd nieruchomości z "do mieszkania" na "do sprzedania". Nieruchomość przygotowana do sprzedaży lub wynajmu staje się miejsca przyjaznego dla aktualnych lub wcześniejszych mieszkańców produktem atrakcyjnym dla nabywców.

Kredyty mieszkaniowe (lipiec 2021 r.) - zdolność kredytowa, oprocentowanie

Kredyty mieszkaniowe. Lipiec 2021 r. przyniósł nowe regulacje rynku kredytów mieszkaniowych (hipotecznych). W efekcie banki chcą na zakup mieszkań pożyczać niższe kwoty. Różnica wielka nie jest, ale pomaga zadłużać się z większą dozą roztropności. Wszyscy przecież sugerują, że kiedyś w końcu kredyty zdrożeją.

Rynek najmu mieszkań - kto odpowiada za problemy inwestorów?

Rynek wynajmu mieszkań w Polsce - dla studentów oraz osób przyjeżdżających do Polski w celach zarobkowych - po ogromnym zastoju związanym z pandemią, zaczyna się ożywiać. Dla inwestorów na rynku nieruchomości oznacza to powrót do większych zysków.

Mój Prąd 2021 - wniosek

Mój Prąd 2021 - wniosek. Od 1 lipca 2021 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach rządowego programu „Mój Prąd” na lata 2021-2023 (Część 1). Dofinansowaniu podlega zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW, służących na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

REKLAMA

Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych - Mój Prąd 3.0

Mój Prąd 3.0. Od 1 lipca do 22 grudnia 2021 roku (lub do wyczerpania przekazanej na ten cel kwoty) trwa nabór wniosków w trzeciej edycji rządowego programu „Mój Prąd”. Dofinansowaniu podlega jedynie zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych – o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW, służących na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych. Kwota tego dofinansowania będzie mniejsza, niż w latach ubiegłych – wyniesie ona 3 tys. złotych, a łączna kwota przekazana na poczet programu to 534 mln złotych. Okres kwalifikowalności poniesionych kosztów wyznaczono od 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2023 r. Nie podlegają dofinansowaniu projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

Polski rynek mieszkaniowy znów atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów

Rynek najmu nieruchomości. Po korekcie z końca I kw. w ośmiu z dziesięciu największych polskich miast nastąpiły wzrosty średnich oczekiwań wynajmujących. Jednak ceny ofertowe wciąż są znacznie niższe niż przed rokiem i dwoma laty.

Społeczne Agencje Najmu (SAN) - co warto wiedzieć?

Społeczne Agencje Najmu (SAN). Od 23 lipca 2021 r. wchodzą w życie przepisy, które pozwolą na tworzenie społecznych agencji najmu. W jakiej formie może działać SAN? Jakie warunki musi spełniać SAN, aby prowadzić działalność? Jakie umowy będą zawierane w ramach działań SAN?

Jak pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli?

Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

Mieszkanie obciążone dożywotnią służebnością a podatki

Mieszkanie obciążone dożywotnią służebnością . Podatnik kupił mieszkanie, ale zmuszony był je sprzedać, i to po cenie znacznie niższej niż rynkowa. Powodem zaniżenia ceny transakcji była ciążąca na nieruchomości dożywotnia służebność mieszkania, przez którą, pomimo upływu lat, nie mógł z niej korzystać. Fiskus stwierdził, że w przepisach podatkowych nie ma mowy o tym, aby wada prawna nieruchomości należała do katalogu okoliczności, które mogą wpływać na zaniżenie podstawy opodatkowania. Ochronę przed takim działaniem podatnik uzyskał w sądzie, który przypomniał fiskusowi, że „…zgodnie z uwarunkowaniami konstytucyjnymi nie wolno niejasnych uregulowań podatkowych interpretować na niekorzyść podatników…” (wyrok WSA w Gdańsku z 2 marca 2021 r., sygn. akt I SA/Gd 1099/20).

Ryzyko kredytowe - kiedy wzrosną stopy NBP?

Ryzyko kredytowe a stopy NBP. Ryzyko związane ze wzrostem stóp procentowych NBP obecnie jest duże. Jak banki powinny informować kredytobiorców o takim ryzyku?

Ile trzeba czekać na pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę. Jedną z największych przeszkód w budowie mieszkań są narastające opóźnienia w wydawaniu pozwoleń na budowę. Jak długo firmy muszą czekać na decyzje w poszczególnych miastach? Co uniemożliwia terminowe wydawanie decyzji?

Warszawa. Nie będzie ogródków gastronomicznych "za grosz"

W Warszawie nie będzie ogródków gastronomicznych "za grosz". Nadal za zajęcie pasa drogowego na ogródek przy gastronomi będzie obowiązywać ulga 75 proc., czyli taka, jaką Rada Warszawy wprowadziła podczas pandemii.

Ułatwienia w pozyskiwaniu gruntów leśnych pod inwestycje energetyczne

Grunty leśne pod inwestycje energetyczne. Rząd w trzecim kwartale chce przyjąć projekt ustawy, która ma rozwiązać problem pozyskiwania gruntów leśnych m.in. pod inwestycje energetyczne bądź zw. z elektromobilnością - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

Polski Ład. Bon mieszkaniowy i gwarancje spłaty kredytów hipotecznych

Bon mieszkaniowy i gwarancje spłaty kredytów hipotecznych. MRPiT ukończyło prace nad dwoma projektami ustaw, które są częścią Polskiego Ładu: o bonie mieszkaniowym i gwarancjach spłaty kredytów hipotecznych oraz o domu do 70 mkw. bez formalności. Ruszyła też pełna cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego i CEEB. „Rozwiązanie problemów mieszkaniowych Polaków to priorytet mojego resortu” – mówił wicepremier Jarosław Gowin na konferencji prasowej w Sejmie, w której udział wzięła także wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Czy podczas remontu warto zainwestować w smart home?

Smart home. W czasie wakacji sporo osób decyduje się na remont domu lub mieszkania. To dobra okazja nie tylko do odświeżenia ścian, ale także implementacji inteligentnych rozwiązań, które mogą zwiększyć komfort czy oszczędzić pieniądze.

Rosnące ceny materiałów wpływają na wyniki deweloperów

Ceny materiałów budowlanych. Presja ze strony cen materiałów może utrzymać się co najmniej do końca roku, a rosnące z tego tytułu koszty mogą być widoczne już w przyszłorocznych wynikach deweloperów - oceniają analitycy. Na razie firmom udaje się przerzucać wzrost cen na klienta końcowego, jednak poziom, przy którym przestaną oni akceptować wyższe cenniki jest coraz bliżej.

Budowa zbiornika wodnego do 5000 m kw. - bez pozwolenia

Budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni przekraczającej 1000 m kw. i nieprzekraczającej 5000 m kw. i głębokości do 3 m, położonych w całości na gruntach rolnych, byłaby wykonywana na podstawie zgłoszenia budowy - zakłada projekt nowelizacji Prawa budowlanego.

Nowe przepisy o dodatkach mieszkaniowych

Dodatki mieszkaniowe. Z początkiem lipca 2021 roku weszły w życie przepisy o dodatkach mieszkaniowych na nowych zasadach. Przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii regulacje mają usprawnić system dodatków mieszkaniowych oraz wyeliminować wątpliwości interpretacyjne. Jakie zmiany wprowadził ustawodawca w dodatkach mieszkaniowych?

Polacy kupują mieszkania za gotówkę

Zakup mieszkania. W I kwartale 70 proc. mieszkań w największych miastach zostało zakupionych za gotówkę. To oznacza, że na ten cel zamożni Polacy w I kwartale wydali 5,9 mld zł – napisano w analizie HRE Investments.

Dariusz Węglicki: Dlaczego w Polsce brakuje inwestorów pakietowych? [PODCAST]

W Polsce brakuje instytucji REIT, czyli: Real Estate Investment Trust. Tak, aby osoby, które mają mniej pieniędzy mogły zainwestować w sposób, który budzi zaufanie - mówi Dariusz Węglicki. Zapraszamy do słuchania najnowszego odcinka podcastu.

Jak bezpiecznie sprzedać nieruchomość?

Sprzedaż mieszkania na własną rękę bądź za pośrednictwem biura nieruchomości wiąże się ze sporym ryzykiem, wysokimi kosztami, a przede wszystkim utratą sporej ilości czasu. Eksperci wskazują, że rozwiązaniem znacznie tańszym i bezpieczniejszym może być sprzedaż nieruchomości wyspecjalizowanej firmie. W Stanach Zjednoczonych jest to już bardzo popularna usługa, w Polsce natomiast niewiele osób wie o takiej możliwości.

Rośnie zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi

Kredyty mieszkaniowe. O 55,9% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe – tak wynika z odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Co wpływa na utrzymujące się zainteresowanie nieruchomościami?

Ceny mieszkań w europejskich miastach

Ceny mieszkań w europejskich miastach. Brak równowagi między popytem a podażą w większości europejskich miast powoduje, że ceny mieszkań rosną szybciej niż dochody. W efekcie wielu młodych ludzi jest zmuszonych wynajmować mieszkania dłużej niż poprzednie pokolenia – wynika z opublikowanego raportu firmy Colliers.

Polacy coraz częściej rozważają najem mieszkań

Najem mieszkań. Polacy coraz częściej wybierają najem, bo uważają, że ceny mieszkań są za wysokie, a ponadto cenią sobie elastyczność i wygodę, jaką oferuje najem. Tak wynika z przeprowadzonych badań.

Inwestowanie w nieruchomości za granicą - czy to się opłaca?

Inwestowanie w nieruchomości za granicą. O tym, że inwestowanie w nieruchomości jest opłacalnym zajęciem nie trzeba nikogo przekonywać. W Polsce inwestuje się w grunty, flipy i mieszkania do wynajęcia. Pozostaje pytanie, czy inwestowanie w nieruchomości za granicą i kupowanie ich w celach wypoczynkowych ma sens, a jeśli tak – jak to zrobić, aby czerpać zyski?

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG) od 1 lipca 2022 r.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG) zabezpieczy pełny zwrot środków wpłaconych przez klientów w przypadku upadłości dewelopera lub banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy, a także odstąpienia przez klienta od umowy deweloperskiej. Autorem i instytucją pilotującą nowe prawo był Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a obsługę DFG zapewni Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Patodeweloperka częstym zjawiskiem - co na to przepisy?

Patodeweloperka obecnie jest częstym zjawiskiem. Czy deweloperzy stosują się do ograniczeń przewidzianych przez aktualnie obowiązujące przepisy?

Ustawa licznikowa od 2 lipca 2021 r.

Ustawa licznikowa weszła w życie 2 lipca 2021 r. Nowe przepisy dadzą odbiorcom możliwość korzystania z funkcji inteligentnych liczników zdalnego odczytu - podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jakie korzyści wynikają z tych zmian dla odbiorców energii elektrycznej?

Czy warto inwestować w grunty pod zabudowę?

Ceny gruntów pod zabudowę w 2020 r. wzrosły o około20 proc. Przy dobrej strategii inwestowania w ziemię zyski mogą być kilkakrotnie wyższe. Jak z sukcesem inwestować w grunty?

Obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków od 1 lipca 2021 r.

Obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) od 1 lipca 2021 r. Właściciele i zarządcy obiektów, które posiadają źródło o mocy do 1 MW będą mieli na wysłanie dokumentu 12 miesięcy – w przypadku budynków już istniejących, a 14 dni – w przypadku nowo powstałych obiektów.

Hipoteczny boom. Kupujemy coraz więcej mieszkań

Kredyty hipoteczne. Deweloperzy w obliczu zastanej sytuacji ekonomiczno-politycznej będą zmuszeni podnieść ceny mieszkań. Na obecny i przyszły stan faktyczny wpływ wywrze Polski Ład, Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, a przede wszystkim narastający popyt na kredyty hipoteczne.

Kiedy deweloper ma prawo do pełnego odliczenia VAT?

Odliczenie VAT. Deweloper sprzedaje lokale mieszkalne wyodrębnione w budynkach wielomieszkaniowych, wybudowanych na gruntach należących do osób trzecich. Przy prowadzeniu tej działalności ponosi wydatki niezbędne do zawarcia transakcji sprzedaży, które skutkują też korzyścią dla osób trzecich, np. na reklamę nieruchomości, a więc częściowo i reklamę nienależących do dewelopera gruntów. Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnął, czy przedsiębiorca ma możliwość pełnego odliczenia VAT z tytułu tych wydatków, czy też nie.

Firmy budowlane robią zapasy materiałów

Firmy budowlane robią zapasy materiałów; przyczyną jest rosnąca inflacja. Im szybciej zamówią towary, tym taniej je dostaną. Nie zawsze mogą jednak od razu za materiały zapłacić. Dlatego coraz częściej w rozliczenie z dostawcą włączają dodatkowy podmiot. Taki model finansowania to faktoring odwrotny, inaczej zakupowy.

Wniosek o uproszczoną legalizację (PB-15) od 1 lipca 2021 r.

Uproszczone postępowanie legalizacyjne. Wniosek o uproszczone postępowanie legalizacyjne (PB-15) w postaci elektronicznej można złożyć począwszy od 1 lipca 2021 r. Kto składa wniosek PB-15? W jakim terminie? Jakie są opłaty?

Kredyty frankowe. Wyrok w sprawie wakacji kredytowych

Kredyty frankowe. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok zakazujący Santander Bank Polska S.A. stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych, polegających na stosowaniu klauzuli salda i klauzuli niesporności w aneksach dot. „wakacji kredytowych”. Orzeczenie dotyczy tzw. kredytów frankowych. Zdaniem Rzecznika Finansowego, klauzule stosowane przez bank w aneksach pozwalających klientom na odroczenie spłaty kredytu z powodu pandemii COVID-19, mogły utrudniać lub zniechęcać posiadaczy kredytów frankowych do dochodzenia ewentualnych roszczeń od banku.

Jak zadbać o bezpieczeństwo mieszkania w czasie urlopu?

Bezpieczeństwo domu. Mniej stresu, więcej wygody i poczucia bezpieczeństwa na co dzień – to tylko kilka największych zalet systemów automatyki mieszkaniowej, zwanych również systemami smart home. Kolejną z nich jest oczywiście możliwość kontrolowania i sterowania swoim mieszkaniem z dowolnego miejsca na świecie. Które inteligentne rozwiązania pozwolą cieszyć się urlopem, a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo domu na odległość?

Program „Mój prąd” 3.0 - wnioski od 1 lipca 2021 r.

Program „Mój prąd” 3.0 ruszy od 1 lipca 2021 r., a do rozdysponowania będzie ok. 500 mln zł – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Wnioski w programie będzie można złożyć jedynie elektronicznie, a dofinansowanie wyniesie maksymalnie do 3 tys. zł. Jak skorzystać z programu „Mój prąd” 3.0?

Numery ksiąg wieczystych są danymi osobowymi

Numer księgi wieczystej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w uzasadnieniu do wyroku z 5 maja 2021 r., którym oddalił skargę Głównego Geodety Kraju na decyzję Prezesa UODO, potwierdził, że numery ksiąg wieczystych są danymi osobowymi. Stwierdził również, że GGK nie miał podstaw prawnych do ujawniania tych numerów w serwisie Geoportal2 i umyślnie naruszał przepisy o ochronie danych osobowych, dlatego kara pieniężna w wysokości 100 tys. zł, jaką Prezes UODO nałożył na GGK jest uzasadniona.

Pozwolenie na budowę - wniosek przez internet od 1 lipca 2021 r.

Pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym będzie można od 1 lipca składać online w serwisie e-budownictwo. Na stronie e-budownictwo.gunb.gov.pl znajdą się też inne formularze, w tym wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego. W sumie online będzie można złożyć już 23 formularze.

Program „Czyste Powietrze” - będzie łatwiej o dotacje

Program „Czyste Powietrze” z gwarancjami BGK. Oznacza to, że osoby starające się o dofinansowanie z „Czystego Powietrza” nie będą musiały finansować z własnych środków wymiany tzw. kopciucha lub termomodernizacji domu, aby otrzymać dotację, która spłaci część kapitału kredytu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie elektronarzędzi?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, na co zwracać uwagę przy zakupie elektronarzędzi. O czym powinny pamiętać osoby, które obrabiają drewno czy przycinają gałęzie?

Kadry w budownictwie - kompetencje pracowników na wagę złota

Kadry w budownictwie. Brak wykwalifikowanych pracowników budowlanych, niska renoma zawodu, dynamiczne zmiany w zakresie technologii budowlanych i ciągła konieczność doszkalania. Branżę budowlaną w najbliższych latach czeka prawdziwa rewolucja na rynku pracy, wynika z raportu PARP „Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego – branża budowlana”. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą odholowywać pojazdów ani zakładać blokad

Spółdzielnie mieszkaniowe a parkowanie pojazdów. Po pozwie skierowanym przez prokuraturę sąd unieważnił zapisy umowy, które zezwalały firmie współpracującej z jedną z katowickich spółdzielni mieszkaniowych usuwać na koszt kierowców pojazdy zaparkowane na jej terenie niezgodnie z zapisami regulaminu i bez jej zezwolenia.

Kim jest polski najemca?

Kim jest polski najemca? Rynek najmu jest dużo większy i zdecydowanie bardziej aktywny niż wskazywałyby na to oficjalne statystki. Tak wynika z badania wykonanego przez firmę badawczą SW Research na zlecenie Cushman & Wakefield na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast.

Deklaracje dot. źródeł ciepła i spalania paliw do CEEB od 1 lipca 2021 r.

Deklaracje dot. źródeł ciepła i spalania paliw. Od 1 lipca 2021 r. każdy właściciel lub zarządca budynku będzie zobowiązany do złożenia w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw. Jak złożyć deklarację? Jakie informacje trzeba ująć w deklaracji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dot. deklaracji i CEEB udzielił Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Fotowoltaika - nadchodzą zmiany

Fotowoltaika. Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, moc zainstalowana w fotowoltaiki w Polsce podwoi się w ciągu najbliższych dwóch lat. W 2025 roku może osiągnąć nawet 15 GW. Rynek OZE swój dynamiczny wzrost zawdzięczał dotąd przede wszystkim prosumentom, którzy korzystali z programu „Mój Prąd”. Jednak proporcje zaczynają się zmieniać – miejsce mikroinstalacji zajmują farmy, a energia słoneczna „goni” wiatrową.

REKLAMA