REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja kopciuchów. Kary za stary piec

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Nie wszyscy zdążą z wymianą pieca. Posypią się grzywny
Nie wszyscy zdążą z wymianą pieca. Posypią się grzywny
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Grzywna za kopciucha. Na rynku brakuje pomp ciepła, kotłów. Na realizację zamówienia trzeba czekać nawet kilka miesięcy, a zakazy używania nieekologicznych urządzeń wchodzą w życie w dwóch województwach już z początkiem przyszłego roku.

Pierwsze informacje z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) potwierdzają to, o czym wiadomo od dawna: do ogrzewania domów na masową skalę wykorzystujemy przestarzałe kotły. To między innymi one odpowiadają za szkodliwy smog, który pojawia się co roku wraz z pierwszymi przymrozkami.

REKLAMA

Co pokazują zebrane dotychczas dane? Prawie połowa (49,1 proc.) zarejestrowanych dotąd w bazie źródeł ciepła na paliwa stałe to kotły poniżej trzeciej klasy (lub bez informacji na temat klasy), czyli tzw. kopciuchy. W dodatku w 53,8 proc. przypadków spalany jest w nich węgiel lub paliwa węglopochodne. Pozostałe paliwa to drewno kawałkowe, pellet drzewny i inny rodzaj biomasy.

Zakazy dla kopciuchów

REKLAMA

Wyniki te nie dziwią ekologów. Jak bowiem wskazują, z programów ochrony powietrza wynika, że do wymiany jest około 3 mln urządzeń pozaklasowych w domach jednorodzinnych. Do nich należałoby jeszcze doliczyć piece w budynkach wielomieszkaniowych.

Niestety proces zastępowania trucicieli ekologicznymi urządzeniami jest powolny. Mimo tego, że problem smogu stał się głośny już kilka lat temu i w tym czasie uruchomiono programy wsparcia wymiany źródeł ciepła, w tym „Czyste powietrze” i „Stop smog”, to mapa Polski z gęsto usianymi fioletowymi i czerwonymi punktami, czyli miejscowościami z przekroczonymi normami jakości powietrza, co roku na jesieni niezmiennie przypomina, że stoimy w miejscu.

Proces ten przyśpieszyć mają zakazy, które sukcesywnie będą wchodzić w życie w kolejnych województwach. Pierwsze, zgodnie z przyjętymi uchwałami antysmogowymi, zaczną obowiązywać już 1 stycznia 2022 r. w województwach śląskim i podkarpackim (patrz: infografika). Od nowego roku nie będzie można w tych regionach stosować kotłów starszych niż 10 lat lub bez tabliczki znamionowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brakuje kotłów

Ci, którzy czekali na ostatnią chwilę z inwestycją, mogą nie zdążyć. Na rynku brakuje bowiem obecnie kotłów gazowych, pomp ciepła, ale i wysokiej klasy kotłów węglowych - mówią nasi rozmówcy.

- Na realizację zamówienia trzeba czekać w niektórych przypadkach od kilku do nawet 20 tygodni - informuje Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

Na pniu schodzi wszystko, co trafi na rynek. Powodem są zakłócone przez pandemię dostawy półprzewodników i mikroprocesorów. To problem, który dotknął wielu branż, w tym producentów urządzeń grzewczych. Portal ŚląskiBiznes.pl cytuje przedstawicieli firm zajmujących się sprzedażą, którzy mówią, że to sytuacja precedensowa. Zaskakujące zapotrzebowanie na kupno nowego kotła tłumaczą rosnącym zainteresowaniem termomodernizacją, coraz lepiej działającymi programami dofinansowań i rosnącą świadomością szkodliwości smogu. I podkreślają: brakuje nie tylko urządzeń, ale i fachowców do ich montażu.

Grzywna za kopciucha

REKLAMA

Mieszkańcy województw śląskiego i podkarpackiego, którym nie uda się do końca roku wymienić kopciucha, muszą liczyć się z karami. Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1219 ze zm.) osobie nieprzestrzegającej przepisów uchwały antysmogowej grozi bowiem grzywna. W postępowaniu mandatowym jest to kwota do 500 zł, a w postępowaniu sądowym - do 5 tys. zł.

A takich osób jest niemało. Piotr Kuczera, przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, prezydent Rybnika, przyznaje, że w mieście do wymiany jest około 18,5 tys. pieców w domach jednorodzinnych. Do tej pory mieszkańcy pozbyli się około 3-4 tys. źródeł ciepła.

Czy brak kotłów na rynku powinien być okolicznością łagodzącą? Łukasz Gmurczyk, aktywista antysmogowy (Smog Wawerski), uważa, że nie. Podkreśla, że mieszkańcy na wymianę kopciucha mieli pięć lat i już wtedy dostępne były dotacje na ten cel. Zaznacza przy tym, że obecnie brakuje urządzeń, także dlatego, że wiele osób czekało z inwestycją na ostatnią chwilę. - Przepisy są po to, żeby ich przestrzegać. Nie byłbym za tym, aby zakazy odraczać, bo wówczas nigdy nie poprawimy jakości powietrza - dodaje.

Gmina wyśledzi kopciucha

Łukasz Gmurczyk zauważa przy tym, że same gminy czekają na wejście w życie zakazów przewidzianych w uchwałach antysmogowych, bo obecnie często nie są skuteczne w nakłanianiu mieszkańców do wymiany źródła ogrzewania. Potwierdzają to samorządowcy. - Uchwała antysmogowa daje nam narzędzia do egzekwowania jakości urządzeń służących do ogrzewania domu. Po 1 stycznia będzie to kwestia zero-jedynkowa: albo ktoś wymienił kocioł, albo nie - mówił Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego, podczas konferencji dotyczącej wdrażania uchwały antysmogowej w tym województwie.

Samorządy bardzo też liczą na całościowe dane z CEEB. Przypomnijmy, że wpływają do bazy od lipca, a na złożenie deklaracji właściciele i zarządcy budynków mają rok. Z informacji opublikowanych w poniedziałek przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB), który prowadzi ten rejestr, wynika, że wpłynęło ponad 340 tys. deklaracji, z czego blisko 160 tys. dotyczyło kotłów na paliwa stałe.

Dane z bazy umożliwią gminom wyśledzenie kopciuchów na swoim terenie, skuteczne docieranie do mieszkańców z ofertą wymiany źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne, a także kontrole i egzekwowanie przepisów uchwał antysmogowych. ©℗

Namierzanie kopciuchów

Namierzanie kopciuchów

Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe

Katarzyna Nocuń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA