REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Właściciele nieruchomości nie wymieniają kopciuchów

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Właściciele nieruchomości nie wymieniają kopciuchów
Właściciele nieruchomości nie wymieniają kopciuchów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana kopciuchów. Mimo programów dopłat do wymiany pieców wciąż wielu z nas jest skazanych na wdychanie szkodliwych substancji. Właściciele nieruchomości nie mają motywacji, by wymienić trujący kocioł.

Wymiana kopciuchów

Chociaż mapa Polski jak co roku rozświetliła się czerwonymi i fioletowymi punktami, które alarmują o przekroczonych normach jakości powietrza, w większości przypadków wytwarzający smog mogą spać spokojnie. Tam, gdzie nie ma straży miejskich lub gminnych, mieszkańcy w praktyce nie mają możliwości skutecznego zgłoszenia interwencji. Trzy lata temu w całym kraju było 490 straży miejskich lub gminnych, czyli funkcjonowały one w co piątej gminie.

REKLAMA

REKLAMA

- Mieszkańcy mogą zgłaszać problem także w gminnym wydziale ochrony środowiska. Często jednak odchodzą z kwitkiem, bo urzędnicy zasłaniają się brakiem czasu i natłokiem innych spraw. Policja podobnie - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Problem w tym, że nawet w tych miejscowościach, gdzie jest straż, trucie powietrza często uchodzi płazem. Dlaczego, skoro kontrole są? Rozpoczynają się z pierwszymi przymrozkami. W dodatku strażnicy posługują się coraz bardziej specjalistycznym sprzętem pomiarowym. W większości przypadków inspekcje kończą się jednak upomnieniem.

Grożenie palcem zamiast nakładania kar

W Rzeszowie w ubiegłym sezonie grzewczym (2020/2021) straż miejska podjęła 886 interwencji po zgłoszeniu przez mieszkańców lub na podstawie własnych obserwacji. Efekt? Pouczono 159 osób, a zaledwie cztery ukarano mandatami. Sporządzono też jeden wniosek o ukaranie do sądu.

- Straż miejska w Rzeszowie najwyraźniej nie ma świadomości tego, co unosi się z komina, gdy spalane są odpady. Niektóre z nich emitują te same gazy, które znajdowały się w gazach bojowych w czasie I wojny światowej - podkreśla Piotr Siergiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na szczęście w Krakowie, który jest liderem w zmaganiach o czyste powietrze, statystyki dotyczące interwencji strażników przedstawiają się inaczej. W sezonie 2020/2021 funkcjonariusze skontrolowali 2249 domów. Ujawnili 94 wykroczenia, nałożyli 37 mandatów karnych, przygotowali 41 notatek pod wniosek o ukaranie do sądu, pouczyli 16 osób.

Warszawa jest pośrodku. Już w pierwszych dwóch tygodniach października przeprowadzono prawie 300 kontroli. Strażnicy nałożyli pięć mandatów za spalanie odpadów. W 10 przypadkach mieszkańcy otrzymali pouczenie (lub polecenie). W 2020 r. warszawscy strażnicy miejscy nałożyli 672 mandaty, pouczyli 910 mieszkańców i sporządzili dziewięć wniosków o ukaranie.

Brak pobłażania i wyższe mandaty

Jak surowa jest straż miejska w innych miejscowościach? Edmund Nowocień, komendant straży miejskiej w Radomiu, podkreśla, że w tym sezonie strażnicy przeprowadzili już 250 kontroli spalania odpadów. - Należy rozważyć podniesienie wysokości mandatów, bo obecnie zgodnie z taryfikatorem jest to maksymalnie 500 zł. Tymczasem w grę wchodzą nasze zdrowie i życie - zaznacza.

Nadzieję na restrykcyjne podejście do kwestii smogu dają działania Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. W tym województwie 1 stycznia 2022 r. wchodzi w życie zakaz używania pozaklasowych kotłów i starszych niż 10 lat. Samorządowcy ustalili w ubiegłym tygodniu, że nie będzie pobłażania dla tych, którzy nie wymienili kopciuchów i nie podjęli w tym kierunku żadnych działań. Straże gminne i miejskie mają wystawiać mandaty.

Ratunkiem interwencje obywatelskie

Tam, gdzie nie ma straży gminnych ani miejskich, a działania lokalnych władz są nieskuteczne, lukę wypełniły organizacje społeczne. Mieszkańcy mogą zgłaszać przypadki trucia powietrza przez sąsiadów przez stronę www.karnykopciuch.pl. Zgłoszenia te przejmuje Fundacja 360! W marcu tego roku w efekcie zainicjowanego przez nią postępowania administracyjnego w sprawie negatywnego oddziaływania na środowisko wójt gminy Godów (powiat wodzisławski) nakazał mieszkańcowi usunięcie kopciucha.

- Obecnie toczy się 12 takich spraw - mówi Zdzisław Kuczma z Fundacji 360!

Gdy zgłoszenie trafia do fundacji, składa ona do odpowiedniego organu (w przypadku osoby fizycznej - do wójta, burmistrza, prezydenta miasta, w przypadku przedsiębiorcy - do starosty) wnioski o przesłuchanie świadków, dopuszczenie dowodów, opinii rzeczoznawcy dotyczącej kotła stosowanego w budynku i jego stanu technicznego. Chce też ustalenia, czy eksploatacja pieca nie zagraża życiu i mieniu.

- Z takiego wniosku organowi trudno się wymigać, bo ma on kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia. Oznacza to, że musi przyjść biegły i sprawdzić kocioł - podkreśla Zdzisław Kuczma.

Fundacja wnosi także o dopuszczenie dowodu z pomiaru zanieczyszczeń podczas eksploatacji kotła. - Mamy przypadki, że postępowanie dotyczy nawet kilkudziesięciu stron, bo taki był zasięg emisji zanieczyszczeń - podkreśla ekolog.

Dodaje, że często jeszcze w trakcie postępowania niektórzy mieszkańcy truciciele decydują się na usunięcie kopciucha. ©℗

Połowa zgłoszonych do CEEB pieców to kopciuchy

Połowa zgłoszonych do CEEB pieców to kopciuchy

Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe

Katarzyna Nocuń

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA