REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Właściciele nieruchomości nie wymieniają kopciuchów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Właściciele nieruchomości nie wymieniają kopciuchów
Właściciele nieruchomości nie wymieniają kopciuchów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana kopciuchów. Mimo programów dopłat do wymiany pieców wciąż wielu z nas jest skazanych na wdychanie szkodliwych substancji. Właściciele nieruchomości nie mają motywacji, by wymienić trujący kocioł.

Wymiana kopciuchów

Chociaż mapa Polski jak co roku rozświetliła się czerwonymi i fioletowymi punktami, które alarmują o przekroczonych normach jakości powietrza, w większości przypadków wytwarzający smog mogą spać spokojnie. Tam, gdzie nie ma straży miejskich lub gminnych, mieszkańcy w praktyce nie mają możliwości skutecznego zgłoszenia interwencji. Trzy lata temu w całym kraju było 490 straży miejskich lub gminnych, czyli funkcjonowały one w co piątej gminie.

REKLAMA

REKLAMA

- Mieszkańcy mogą zgłaszać problem także w gminnym wydziale ochrony środowiska. Często jednak odchodzą z kwitkiem, bo urzędnicy zasłaniają się brakiem czasu i natłokiem innych spraw. Policja podobnie - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Problem w tym, że nawet w tych miejscowościach, gdzie jest straż, trucie powietrza często uchodzi płazem. Dlaczego, skoro kontrole są? Rozpoczynają się z pierwszymi przymrozkami. W dodatku strażnicy posługują się coraz bardziej specjalistycznym sprzętem pomiarowym. W większości przypadków inspekcje kończą się jednak upomnieniem.

Grożenie palcem zamiast nakładania kar

W Rzeszowie w ubiegłym sezonie grzewczym (2020/2021) straż miejska podjęła 886 interwencji po zgłoszeniu przez mieszkańców lub na podstawie własnych obserwacji. Efekt? Pouczono 159 osób, a zaledwie cztery ukarano mandatami. Sporządzono też jeden wniosek o ukaranie do sądu.

- Straż miejska w Rzeszowie najwyraźniej nie ma świadomości tego, co unosi się z komina, gdy spalane są odpady. Niektóre z nich emitują te same gazy, które znajdowały się w gazach bojowych w czasie I wojny światowej - podkreśla Piotr Siergiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na szczęście w Krakowie, który jest liderem w zmaganiach o czyste powietrze, statystyki dotyczące interwencji strażników przedstawiają się inaczej. W sezonie 2020/2021 funkcjonariusze skontrolowali 2249 domów. Ujawnili 94 wykroczenia, nałożyli 37 mandatów karnych, przygotowali 41 notatek pod wniosek o ukaranie do sądu, pouczyli 16 osób.

Warszawa jest pośrodku. Już w pierwszych dwóch tygodniach października przeprowadzono prawie 300 kontroli. Strażnicy nałożyli pięć mandatów za spalanie odpadów. W 10 przypadkach mieszkańcy otrzymali pouczenie (lub polecenie). W 2020 r. warszawscy strażnicy miejscy nałożyli 672 mandaty, pouczyli 910 mieszkańców i sporządzili dziewięć wniosków o ukaranie.

Brak pobłażania i wyższe mandaty

Jak surowa jest straż miejska w innych miejscowościach? Edmund Nowocień, komendant straży miejskiej w Radomiu, podkreśla, że w tym sezonie strażnicy przeprowadzili już 250 kontroli spalania odpadów. - Należy rozważyć podniesienie wysokości mandatów, bo obecnie zgodnie z taryfikatorem jest to maksymalnie 500 zł. Tymczasem w grę wchodzą nasze zdrowie i życie - zaznacza.

Nadzieję na restrykcyjne podejście do kwestii smogu dają działania Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. W tym województwie 1 stycznia 2022 r. wchodzi w życie zakaz używania pozaklasowych kotłów i starszych niż 10 lat. Samorządowcy ustalili w ubiegłym tygodniu, że nie będzie pobłażania dla tych, którzy nie wymienili kopciuchów i nie podjęli w tym kierunku żadnych działań. Straże gminne i miejskie mają wystawiać mandaty.

Ratunkiem interwencje obywatelskie

Tam, gdzie nie ma straży gminnych ani miejskich, a działania lokalnych władz są nieskuteczne, lukę wypełniły organizacje społeczne. Mieszkańcy mogą zgłaszać przypadki trucia powietrza przez sąsiadów przez stronę www.karnykopciuch.pl. Zgłoszenia te przejmuje Fundacja 360! W marcu tego roku w efekcie zainicjowanego przez nią postępowania administracyjnego w sprawie negatywnego oddziaływania na środowisko wójt gminy Godów (powiat wodzisławski) nakazał mieszkańcowi usunięcie kopciucha.

- Obecnie toczy się 12 takich spraw - mówi Zdzisław Kuczma z Fundacji 360!

Gdy zgłoszenie trafia do fundacji, składa ona do odpowiedniego organu (w przypadku osoby fizycznej - do wójta, burmistrza, prezydenta miasta, w przypadku przedsiębiorcy - do starosty) wnioski o przesłuchanie świadków, dopuszczenie dowodów, opinii rzeczoznawcy dotyczącej kotła stosowanego w budynku i jego stanu technicznego. Chce też ustalenia, czy eksploatacja pieca nie zagraża życiu i mieniu.

- Z takiego wniosku organowi trudno się wymigać, bo ma on kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia. Oznacza to, że musi przyjść biegły i sprawdzić kocioł - podkreśla Zdzisław Kuczma.

Fundacja wnosi także o dopuszczenie dowodu z pomiaru zanieczyszczeń podczas eksploatacji kotła. - Mamy przypadki, że postępowanie dotyczy nawet kilkudziesięciu stron, bo taki był zasięg emisji zanieczyszczeń - podkreśla ekolog.

Dodaje, że często jeszcze w trakcie postępowania niektórzy mieszkańcy truciciele decydują się na usunięcie kopciucha. ©℗

Połowa zgłoszonych do CEEB pieców to kopciuchy

Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe

Katarzyna Nocuń

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA