REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny materiałów budowlanych w 2022 roku - będzie drożej

Ceny materiałów budowlanych w 2022 roku
Ceny materiałów budowlanych w 2022 roku

REKLAMA

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych w 2022 roku. Drewno i materiały budowlane będą prawdopodobnie drożeć także w przyszłym roku, ale już nie z takim natężeniem, jakie obserwowaliśmy w pierwszej połowie 2021 r. - przewiduje Kamil Mikołajczyk, dyrektor ds. sektora produkcji przemysłowej w banku Santander.

Materiały budowlane coraz droższe

Według podanej 20 października 2021 r. informacji GUS, średnia cena sprzedaży drewna w pierwszych trzech kwartałach tego roku obliczona według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa wyniosła 212,26 zł za metr sześc. wobec 196,84 zł za metr sześc. w analogicznym okresie poprzedniego roku.

REKLAMA

REKLAMA

W ocenie Kamila Mikołajczyka z banku Santander utrzymujący się trend wzrostu cen drewna na polskim rynku to przede wszystkim efekt połączenia spadku podaży drewna z Lasów Państwowych ze wzrostem popytu ze strony sektora budowlanego i innych istotnych sektorów przetwarzających na dużą skalę drewno, jak np. branża meblarska. Co więcej - wskazuje ekspert - ogólnoświatowy wzrost popytu na drewno (jako efekt dynamicznego odrabiania strat spowodowanych pandemią COVID) powoduje, że drewna brakuje też na sąsiadujących rynkach, nie ma więc jak zbilansować rynku lokalnego.

Podobnie, rosnące ceny materiałów budowlanych na polskim rynku to - zdaniem ekonomisty - efekt bardzo dobrej koniunktury na rynku budownictwa mieszkaniowego utrzymującej się już od kilku lat.

REKLAMA

"Jest mnóstwo mieszkań do wykończenia, a popyt z każdym rokiem bije rekordy. Trzeba natomiast zaznaczyć, że wzrost cen do pandemii i obecnie to dwa różne światy. O ile wcześniej (przed pandemią) ceny materiałów budowlanych rosły niewiele, ale w stabilnym tempie, to bardzo duży wzrost zainteresowania remontami i kupnem/budową własnego domu (obecnie) spowodowały bardzo dynamiczny wzrost popytu w stosunkowo krótkim czasie. Do tego trzeba dołożyć gwałtowny wzrost cen energii, która jest istotnym składnikiem kosztowym w produkcji wielu materiałów budowlanych" - wskazał dyrektor ds. sektora produkcji przemysłowej w banku Santander.

Według Mikołajczyka istotne znaczenie w bieżącym roku mają również trendy na rynkach surowcowych, tj. bardzo gwałtowny wzrost cen metali, tworzyw sztucznych od końca ubiegłego roku do maja bieżącego roku. "Od tego czasu obserwujemy stopniową stabilizację lub trend spadkowy w niektórych kategoriach, ale wciąż są to istotnie wyższe poziomy w ujęciu rok do roku" - podkreślił. Dodał, iż podobną sytuację co do drożenia materiałów obserwujemy na większości rynków Europy Środkowo-Wschodniej.

W ocenie ekonomisty Santandera na wzrost cen nadal wpływ ma także pandemia COVID. "Przynajmniej na jakiś czas pandemia zmieniła stosunek do mieszkania – w momencie upowszechnienia pracy zdalnej, zdalnego nauczania w szkołach, czy nie mogąc wykluczyć kolejnych lockdownów w przyszłości, konsumenci zaczęli przywiązywać znacznie większą wagę do warunków mieszkaniowych, przestrzeni, terenów zielonych, ale też wyposażenia, czego efekt widzimy m.in. w boomie na sprzęt AGD" - zauważył.

W 2022 roku materiały budowlane będą dalej drożeć, ale już nie tak gwałtownie

Zdaniem eksperta trend wzrostu cen będzie prawdopodobnie kontynuowany w 2022 r., chociaż zapewne nie z takim natężeniem, jakie obserwowaliśmy w pierwszej połowie tego roku. "Trendy, które to uruchomiły (inflacja kosztów, istotny wzrost popytu i zainteresowania lepszym lokum) pozostaną w przyszłym roku aktualne, być może obecna podwyżka stóp procentowych lub cały cykl podwyżek nieco schłodzą popyt inwestycyjny w sektorze nieruchomości, co powinno osłabić dynamikę cen, chociaż po stronie kosztów można spodziewać się wciąż wysokich cen energii elektrycznej" - ocenił.

Według Mikołajczyka drożejące materiały budowlane nie wpłyną jednak na zahamowanie boomu na rynku budowlanym w Polsce. "Średni koszt budowy budynków mieszkalnych w Polsce jest w trendzie wzrostowym w zasadzie nieustannie od pięciu lat, przy czym bardzo przyspieszył on w bieżącym roku. Dlatego trudno mówić o tym, żeby wzrost cen miał istotnie wyhamować rynek. Być może część inwestorów indywidualnych podejmie decyzję o przełożeniu inwestycji, natomiast biorąc pod uwagę silny popyt, wciąż duże pole do rozbudowy parku mieszkaniowego w Polsce i prognozy wysokiej inflacji również w przyszłym roku, to nie spodziewamy się, żeby miało to zahamować obecny boom. Prawdopodobnie dynamika wzrostu rynku mieszkaniowego nieco spowolni, ale raczej utrzyma się na plusie" - ocenił. (PAP)

Małgorzata Werner-Woś
mww/ mk/

Rynek budowlany 2022

Czy ceny materiałów budowlanych spadną w 2022 roku - zastanawia się wiele osób, które w 2021 roku zrezygnowały z budowy domu widząc galopujące ceny tych materiałów. Wielu ekspertów zauważa, że choćby z uwagi na wysoką inflację, która pojawiła się w II połowie 2021 roku i nie spadnie w 2022 roku tak szybko, ceny materiałów budowlanych będą nadal rosły. Choć nie tak bardzo jak w bieżącym roku. Zatem prognoza cen materiałów budowlanych na 2022 rok nie jest optymistyczna.

Eksperci prognozują że ceny materiałów budowlanych wzrosną średnio w 2022 roku o ok. 20-25%. W 2021 roku najbardziej podrożały płyty OSB. W niektórych miesiącach 2021 roku wzrost cen płyt OSB przekraczał 100% w porównaniu do analogicznego miesiąca sprzed roku. W listopadzie bieżącego roku ceny płyt OSB wzrosły o 80% rok do roku. Także w 2022 roku ceny płyt OSB będą drożały ale już nie w takim stopniu jak w bieżącym roku.

Jednym z liderów wzrostu cen są obecnie izolacje termiczne (w tym styropiany oraz wełny mineralne /skalne i szklane/). Przykładowo w listopadzie ceny tych materiałów wzrosły o 57% r/r. W 2022 roku materiały termoizolacyjne również będą drożeć bardziej niż np. chemia budowlana, ale nie aż tak jak w 2021 roku.

Pewną zagadką są ceny izolacji wodochronnych w 2022 roku. W 2021 roku wzrost cen materiałów hydroizolacyjnych był umiarkowany. Przykładowo w listopadzie 2021 r. ceny tych materiałów wzrosły o 17% r/r. Również w 2022 roku ta grupa asortymentowa nie powinna bardzo drożeć.

Kiedy zatem spadną ceny materiałów budowlanych? Wydaje się, że może się to stać najwcześniej pod koniec 2022 roku.

Ceny materiałów budowlanych - dynamika wzrostu r/r w latach 2019-2021

Ceny materiałów budowlanych - dynamika wzrostu r/r w latach 2019-2021

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Micke
    2021-11-02 00:40:50
    To już od tej powodzi w niemczech rosły. Może i opłacało się inwestować, ale dobrze, że zdążyłem z remontem tarasu już w czercu. Bruk bet miał promocję akurat wtedy, rzadko się teraz widzi te promki, ale różnie to bywa.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

REKLAMA

Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

Ile zapłacisz za kredyt? Sprawdzamy oprocentowanie i marże

Jesienna odwilż — tak obrazowo można by określić sytuację kredytobiorców we wrześniu 2023. U progu jesieni oprocentowanie kredytów wreszcie wyraźnie spadło, oczywiście za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po raz pierwszy od jesieni 2021, a więc po dwóch latach, w czasie których stopy procentowe tylko rosły, wreszcie zdecydowała się na ich cięcie —  i to mocno, bo aż o 75 punktów bazowych. Jak kształtują się więc obecnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i marże? Eksperci portalu GetHome.pl postanowili to sprawdzić.  

REKLAMA