REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny materiałów budowlanych w 2022 roku - będzie drożej

Ceny materiałów budowlanych w 2022 roku
Ceny materiałów budowlanych w 2022 roku

REKLAMA

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych w 2022 roku. Drewno i materiały budowlane będą prawdopodobnie drożeć także w przyszłym roku, ale już nie z takim natężeniem, jakie obserwowaliśmy w pierwszej połowie 2021 r. - przewiduje Kamil Mikołajczyk, dyrektor ds. sektora produkcji przemysłowej w banku Santander.

Materiały budowlane coraz droższe

Według podanej 20 października 2021 r. informacji GUS, średnia cena sprzedaży drewna w pierwszych trzech kwartałach tego roku obliczona według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa wyniosła 212,26 zł za metr sześc. wobec 196,84 zł za metr sześc. w analogicznym okresie poprzedniego roku.

REKLAMA

REKLAMA

W ocenie Kamila Mikołajczyka z banku Santander utrzymujący się trend wzrostu cen drewna na polskim rynku to przede wszystkim efekt połączenia spadku podaży drewna z Lasów Państwowych ze wzrostem popytu ze strony sektora budowlanego i innych istotnych sektorów przetwarzających na dużą skalę drewno, jak np. branża meblarska. Co więcej - wskazuje ekspert - ogólnoświatowy wzrost popytu na drewno (jako efekt dynamicznego odrabiania strat spowodowanych pandemią COVID) powoduje, że drewna brakuje też na sąsiadujących rynkach, nie ma więc jak zbilansować rynku lokalnego.

Podobnie, rosnące ceny materiałów budowlanych na polskim rynku to - zdaniem ekonomisty - efekt bardzo dobrej koniunktury na rynku budownictwa mieszkaniowego utrzymującej się już od kilku lat.

REKLAMA

"Jest mnóstwo mieszkań do wykończenia, a popyt z każdym rokiem bije rekordy. Trzeba natomiast zaznaczyć, że wzrost cen do pandemii i obecnie to dwa różne światy. O ile wcześniej (przed pandemią) ceny materiałów budowlanych rosły niewiele, ale w stabilnym tempie, to bardzo duży wzrost zainteresowania remontami i kupnem/budową własnego domu (obecnie) spowodowały bardzo dynamiczny wzrost popytu w stosunkowo krótkim czasie. Do tego trzeba dołożyć gwałtowny wzrost cen energii, która jest istotnym składnikiem kosztowym w produkcji wielu materiałów budowlanych" - wskazał dyrektor ds. sektora produkcji przemysłowej w banku Santander.

Według Mikołajczyka istotne znaczenie w bieżącym roku mają również trendy na rynkach surowcowych, tj. bardzo gwałtowny wzrost cen metali, tworzyw sztucznych od końca ubiegłego roku do maja bieżącego roku. "Od tego czasu obserwujemy stopniową stabilizację lub trend spadkowy w niektórych kategoriach, ale wciąż są to istotnie wyższe poziomy w ujęciu rok do roku" - podkreślił. Dodał, iż podobną sytuację co do drożenia materiałów obserwujemy na większości rynków Europy Środkowo-Wschodniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ocenie ekonomisty Santandera na wzrost cen nadal wpływ ma także pandemia COVID. "Przynajmniej na jakiś czas pandemia zmieniła stosunek do mieszkania – w momencie upowszechnienia pracy zdalnej, zdalnego nauczania w szkołach, czy nie mogąc wykluczyć kolejnych lockdownów w przyszłości, konsumenci zaczęli przywiązywać znacznie większą wagę do warunków mieszkaniowych, przestrzeni, terenów zielonych, ale też wyposażenia, czego efekt widzimy m.in. w boomie na sprzęt AGD" - zauważył.

W 2022 roku materiały budowlane będą dalej drożeć, ale już nie tak gwałtownie

Zdaniem eksperta trend wzrostu cen będzie prawdopodobnie kontynuowany w 2022 r., chociaż zapewne nie z takim natężeniem, jakie obserwowaliśmy w pierwszej połowie tego roku. "Trendy, które to uruchomiły (inflacja kosztów, istotny wzrost popytu i zainteresowania lepszym lokum) pozostaną w przyszłym roku aktualne, być może obecna podwyżka stóp procentowych lub cały cykl podwyżek nieco schłodzą popyt inwestycyjny w sektorze nieruchomości, co powinno osłabić dynamikę cen, chociaż po stronie kosztów można spodziewać się wciąż wysokich cen energii elektrycznej" - ocenił.

Według Mikołajczyka drożejące materiały budowlane nie wpłyną jednak na zahamowanie boomu na rynku budowlanym w Polsce. "Średni koszt budowy budynków mieszkalnych w Polsce jest w trendzie wzrostowym w zasadzie nieustannie od pięciu lat, przy czym bardzo przyspieszył on w bieżącym roku. Dlatego trudno mówić o tym, żeby wzrost cen miał istotnie wyhamować rynek. Być może część inwestorów indywidualnych podejmie decyzję o przełożeniu inwestycji, natomiast biorąc pod uwagę silny popyt, wciąż duże pole do rozbudowy parku mieszkaniowego w Polsce i prognozy wysokiej inflacji również w przyszłym roku, to nie spodziewamy się, żeby miało to zahamować obecny boom. Prawdopodobnie dynamika wzrostu rynku mieszkaniowego nieco spowolni, ale raczej utrzyma się na plusie" - ocenił. (PAP)

Małgorzata Werner-Woś
mww/ mk/

Rynek budowlany 2022

Czy ceny materiałów budowlanych spadną w 2022 roku - zastanawia się wiele osób, które w 2021 roku zrezygnowały z budowy domu widząc galopujące ceny tych materiałów. Wielu ekspertów zauważa, że choćby z uwagi na wysoką inflację, która pojawiła się w II połowie 2021 roku i nie spadnie w 2022 roku tak szybko, ceny materiałów budowlanych będą nadal rosły. Choć nie tak bardzo jak w bieżącym roku. Zatem prognoza cen materiałów budowlanych na 2022 rok nie jest optymistyczna.

Eksperci prognozują że ceny materiałów budowlanych wzrosną średnio w 2022 roku o ok. 20-25%. W 2021 roku najbardziej podrożały płyty OSB. W niektórych miesiącach 2021 roku wzrost cen płyt OSB przekraczał 100% w porównaniu do analogicznego miesiąca sprzed roku. W listopadzie bieżącego roku ceny płyt OSB wzrosły o 80% rok do roku. Także w 2022 roku ceny płyt OSB będą drożały ale już nie w takim stopniu jak w bieżącym roku.

Jednym z liderów wzrostu cen są obecnie izolacje termiczne (w tym styropiany oraz wełny mineralne /skalne i szklane/). Przykładowo w listopadzie ceny tych materiałów wzrosły o 57% r/r. W 2022 roku materiały termoizolacyjne również będą drożeć bardziej niż np. chemia budowlana, ale nie aż tak jak w 2021 roku.

Pewną zagadką są ceny izolacji wodochronnych w 2022 roku. W 2021 roku wzrost cen materiałów hydroizolacyjnych był umiarkowany. Przykładowo w listopadzie 2021 r. ceny tych materiałów wzrosły o 17% r/r. Również w 2022 roku ta grupa asortymentowa nie powinna bardzo drożeć.

Kiedy zatem spadną ceny materiałów budowlanych? Wydaje się, że może się to stać najwcześniej pod koniec 2022 roku.

Ceny materiałów budowlanych - dynamika wzrostu r/r w latach 2019-2021

Ceny materiałów budowlanych - dynamika wzrostu r/r w latach 2019-2021

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA