REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mieszkanie Plus: nabór wniosków o najem prawie 500 mieszkań

Mieszkanie Plus. Od 10 maja 2021 r. rusza nabór wniosków o najem prawie 500 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus - poinformowała 8 maja 2021 r. spółka PFR Nieruchomości. Rekrutacja dotyczy lokali powstających w trzech miastach: Mińsku Mazowieckim, Dębicy i Radomiu.

Kredyty frankowe. Uchwała SN wytyczną dla sądów powszechnych

Kredyty frankowe - kolejne ważne rozstrzygnięcie. Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego będzie ważną wytyczną dla sądów powszechnych. Jakie konsekwencje prawne wynikają z uchwały?

Sąd Najwyższy wydał decyzję ws. kredytów frankowych

Kredyty frankowe. Sąd Najwyższy uznał, że roszczenia banku i konsumenta są niezależne, nie ulegają automatycznie wzajemnej kompensacji. W opinii sądu bank może żądać zwrotu świadczenia od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna, co wyznacza bieg przedawnienia.

Jaka jest stopa zwrotu z wynajmu mieszkań?

Wynajem mieszkania. W ostatnich latach popyt na rynku mieszkaniowym istotnie napędzały osoby, które chciały zainwestować w wynajem. Stopy zwrotu z takiego zakupu były znacznie wyższe niż oprocentowanie lokat, a rosnące dynamicznie ceny mieszkań zachęcały do inwestycji.

REKLAMA

Drewniane konstrukcje szkieletowe coraz popularniejsze

Drewniane konstrukcje szkieletowe to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród polskich inwestorów. Eksperci nie mają wątpliwości, że drewno na dobre wróciło do łask.

Wyrok SN ws. kredytów frankowych a sektor bankowy

Umowy kredytu frankowego. Zdaniem Związku Banków Polskich niekorzystne dla banków rozstrzygnięcia SN ws. kredytów frankowych oznaczałyby upadek części sektora bankowego. Banki nie byłyby w stanie finansować bieżących potrzeb gospodarki.

Ceny mieszkań wzrosły od 7 do 13 proc.

Ceny mieszkań. W ciągu roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły od 7 do 13 proc., najwyższe wzrosty odnotowano w Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu, najniższe w Warszawie - wynika z Barometru Metrohouse i Gold Finance. W dalszym ciągu duży jest udział zakupów w celach inwestycyjnych.

Instalacja fotowoltaiczna - co warto wiedzieć?

Fotowoltaika. Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Gdzie montować panele? Jak sprawdza się instalacja w zależności od pogody? Jakie formalności trzeba spełnić, z jakimi kosztami się liczyć?

REKLAMA

Pieniądze z KPO na termomodernizację budynków na wsi

Termomodernizacja budynków na wsi. Z budżetu Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą wspierane inwestycje mieszkańców wsi m.in. w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, termomodernizację budynków szkół, bibliotek i domów kultury.

Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów – co zmienia?

Kredyty frankowe - kolejne orzeczenia TSUE. Z wielkiej chmury mały deszcz”, „rozczarowanie”, „remis bez zwycięzcy” – to wybrane nagłówki z komunikatów medialnych. Zaskoczenie? Bynajmniej.

Pierwszy całkowicie wydrukowany dom

Wydrukowany domu. Holenderskie małżeństwo zamieszkało w pierwszym domu, który został w pełni wydrukowany na drukarce 3D. Jego twórcy wierzą, że może wyznaczyć trend w budownictwie mieszkalnym - poinformował "The Guardian".

Jak duże są największe mieszkania deweloperskie?

Duże mieszkania deweloperskie. Jaką powierzchnię mają największe mieszkania w ofercie deweloperów? W których projektach je znajdziemy? Ile kosztują? Oto sonda przeprowadzona wśród deweloperów.

Nasiona i kompost w zamian za elektrośmieci

Elektrośmieci. Nasiona łąk kwietnych i kompost można otrzymać w zamian ze elektrośmieci w Katowicach. Akcję współorganizują władze miasta i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, aby ograniczyć ilość takich odpadów wyrzucanych w nieprzeznaczonych do tego miejscach.

Gdzie kupimy mieszkania z ogródkami?

Mieszkania z ogródkiem. W których osiedlach znajdziemy mieszkania z ogródkami? Jaką powierzchnię mają największe? W jakich cenach oferowane są takie lokale? Oto sonda przeprowadzona wśród deweloperów.

Kredyty frankowe. TSUE zweryfikował wiele mitów

Kredyty frankowe. Wyrok TSUE nie przyniósł przełomu w sprawach kredytów frankowych, a tylko potwierdził dotychczasowe orzecznictwo. Trybunał nie rozstrzygnął jednej z najważniejszych kwestii, dotyczącej możliwości żądania przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz przedawnienia roszczeń banku w przypadku unieważnienia umowy, i odsyła w nich do sądów krajów.

Reforma planowania przestrzennego - likwidacja tzw. wuzetek

Planowana reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego wyeliminuje tzw. wuzetki, czyli wydawanie decyzji o warunkach zabudowy - podkreśliła w piątek 30 kwietnia 2021 r. wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Dla kogo będą budować deweloperzy?

Wynajem instytucjonalny mieszkań (PRS). Globalny kapitał inwestycyjny, poszukujący bezpiecznych opcji na rynkach nieruchomości stawia dziś na mieszkaniówkę. Polska jest na celowników największych, światowych graczy inwestujących w sektorze PRS.

Nieruchomości - kupować, sprzedawać czy czekać na lepszy moment?

Decyzji o zakupie mieszkania czy domu nie warto odkładać na później, gdyż ich ceny będą stale rosnąć, zaś bardzo niskie stopy procentowe stwarzają obecnie wyjątkowo korzystne warunki dla kredytobiorców – stwierdzili uczestnicy debaty „Nieruchomości - kupować, sprzedawać czy czekać na lepszy moment?”, zorganizowanej przez PAP.

Plan miejscowy - na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Plan miejscowy, czyli lektura obowiązkowa każdego amatora własnego M. Niezależnie od tego, czy mieszkanie kupujemy na własne potrzeby, dla dorastających dzieci, czy też w celach zarobkowo-lokacyjnych pod wynajem, zawsze stanowi to inwestycję. Tymczasem jak wiadomo, jakakolwiek jej odmiana ma to do siebie, że można na niej nie tylko zarobić, ale również stracić. Czy staranna lektura planu miejscowego poprzedzająca ostateczną decyzją transakcyjną może uchronić nabywcę przed niefortunną wpadką inwestycji mieszkaniowej?

Kredyty frankowe - zawiniły nie tylko banki

Kredyty frankowe. W sprawie kredytów frankowych zawiniły nie tylko banki, ale także instytucje nadzoru, a nawet klienci, dlatego potrzebne jest porozumienie w tej sprawie, by polski system bankowy pozostał silny i innowacyjny - uważa dr Urszula Wysocka z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Co dla frankowiczów zmienia wyrok TSUE z 29 kwietnia 2021 r.?

Kredyty frankowe. W dniu 29 kwietnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział w wyroku na pytania w tzw. sprawie kredytu frankowego, które pod koniec 2019 roku zadał Sąd Okręgowy w Gdańsku (wyrok w sprawie C-19/20). Co wynika z tego wyroku TSUE dla polskich frankowiczów?

Jak deweloperzy oceniają bon mieszkaniowy?

Bon mieszkaniowy. Czy bon mieszkaniowy, który ma pomóc kupującym mieszkania w pokryciu wkładu własnego do kredytu w formie dopłat lub gwarancji jest dobrym pomysłem? Czy nowa inicjatywa rządu okaże się wsparciem dla nabywców? Oto sonda przeprowadzona wśród deweloperów.

Niższe opłaty za wywóz śmieci - będą nowe przepisy

Niższe opłaty za wywóz śmieci Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało 29 kwietnia 2021 r., że w najbliższym czasie do Sejmu trafią kolejne zmiany zaakceptowane przez stronę samorządową, mające m.in. obniżyć koszty funkcjonowania systemu odpadowego dla mieszkańców.

Kredyty frankowe podlegają przepisom prawa krajowego - wyrok TSUE

Kredyty frankowe. 29 kwietnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok, w którym orzekł, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie dotyczącej kredytu indeksowanego we franku szwajcarskim podlegają przepisom prawa krajowego, przy czym kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy.

Co z zebraniami wspólnoty mieszkaniowej w czasie epidemii?

Zebrania wspólnoty mieszkaniowej. Czy zebranie wspólnoty mieszkaniowej jest spotkaniem służbowym w rozumieniu rozporządzenia RM o nakazach i zakazach i czy może zostać zorganizowane. Jeden z dzwoniących na infolinię Rzecznika Praw Obywatelskich poinformował, że zarząd jego wspólnoty odmawia zorganizowania spotkania, bo w rozporządzeniu nie jest wymienione.

Nowy rekord sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym

Sprzedaż nowych mieszkań. Nowy kwartalny rekord sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym. W I kwartale 2021 r. sprzedaż nowych mieszkań była wyższa o 40 proc. kwartał do kwartału.

Obniżka czynszu dla najemców w galeriach handlowych

Obniżka czynszu dla najemców w galeriach handlowych. Najemcy sklepów w galeriach handlowych w czasie lockdownu otrzymają obniżkę czynszu w wysokości 80 proc., a przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne pomoc finansową - zakłada projekt ustawy przyjęty przez rząd - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Pomoc obejmie także branżę turystyczną.

Mieszkanie na wynajem - czego szukają najemcy?

Mieszkanie na wynajem. Metraż, bliskość centrum i dogodny dojazd do pracy – to trzy najważniejsze i wszystkim dobrze znane czynniki, które ostatecznie wpływają na decyzję o wynajmie danego mieszkania. Sprawdźmy jednak, czy przedłużająca się izolacja społeczna, ograniczenie czasu przebywania na świeżym powietrzu i zachwiania na rynku pracy zweryfikowały potrzeby mieszkaniowe Polaków?

Sprzedaż nieruchomości w jeden dzień?

Sprzedaż mieszkania zajmuje w Polsce średnio trzy miesiące. Często jest to proces żmudny i czasochłonny, a ostatecznie uzyskana kwota niższa niż ta, której początkowo oczekiwaliśmy. Ciekawym rozwiązaniem może być nowy sposób sprzedaży, który jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, a w naszym kraju stawia dopiero pierwsze kroki.

Inteligentne ciepłomierze i wodomierze - obowiązek montażu do 1 stycznia 2027 r.

Inteligentne ciepłomierze i wodomierze. 26 kwietnia 2021 r. Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta przewiduje m.in. nałożenie na właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych obowiązku montażu do 1 stycznia 2027 r. inteligentnych ciepłomierzy i wodomierzy.

Rozszerzona odpowiedzialność producentów a system odpadów komunalnych w Polsce

ROP a system odpadów komunalnych. Wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) nie sfinansuje całego systemu odpadów komunalnych w Polsce - podkreślono w raporcie Deloitte dla Konfederacji Lewiatan. Dodano, że wkład biznesu w system powinien zależeć m.in. od rodzaju wprowadzanego opakowania.

Roboty budowlane w centrach dużych miast - problemy

Roboty budowlane w centrach dużych miast. Centra dużych miast to potencjalna żyła złota dla Inwestorów. Puste działki, na których można wybudować nowy obiekt stanowią rzadkość i łakomy kąsek. Podobnie jest z obiektami przeznaczonymi do rewitalizacji i remontów. Jednak prowadzenie budowy w betonowym gąszczu nie należy do najprostszych zagadnień pod kątem organizacyjnym.

Czy dodatki mieszkaniowe podlegają egzekucji?

Dodatki mieszkaniowe a egzekucja. Dodatki mieszkaniowe oraz dodatki energetyczne zostały wyłączone spod egzekucji komorniczej.

Polacy wybierają domy za miastem

Dom za miastem. Nieruchomości położone poza największymi metropoliami cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Trend ten utrzymuje się już od kilku lat, koronawirus jedynie nieznacznie zwiększyła liczbę wniosków kredytowych na zakup domów za miastem.

Jak zmienia się rynek powierzchni biurowych?

Biurowce premium. Zwiększanie liczby metrów kwadratowych na jednego pracownika, a także podniesienie standardu inwestycji, wyznacza nowy trend projektowania i aranżacji powierzchni biurowych.

Działki budowlane (i inne) coraz droższe

Działki budowlane. Polacy chętnie kupują działki gruntu wszelkiego typu. Szukamy działek budowlanych, rekreacyjnych, siedliskowych, a nawet gruntów rolnych czy leśnych. Niestety dla kupujących - rosnące zainteresowanie przekłada się na coraz wyższe ceny.

Ugody z frankowiczami. PKO BP pokryje koszty ugód

Ugody z frankowiczami. Akcjonariusze PKO BP zgodzili się na utworzenie przez największy polski bank funduszu na pokrycie kosztów ugód z klientami spłacającymi walutowe kredyty hipoteczne

Zielony Ład. Zyska cała europejska branża stolarki

Zielony Ład. Dzięki Europejskiemu Zielonemu Ładowi i związanej z tym przewidywanej większej skali renowacji budynków, w najbliższych latach podwoi się potencjał sprzedaży okien w Europie - spodziewa się Centrum Analiz Branżowych (CAB).

Deweloperzy w Polsce biją rekordy

Budownictwo mieszkaniowe. Najwięcej mieszkań w historii – tyle deweloperzy budują, oddają do użytkowania czy planują na przyszłość – takie są efekty podsumowania przygotowanego przez GUS za marzec 2021 r. Wyraźnie wzrosła też liczba domów, którą Polacy zaczęli budować na własne potrzeby.

Sektor mieszkaniowy - jaki będzie w kolejnych 2-3 latach?

Sektor mieszkaniowy. Jaki kierunek rozwoju przyjmie sektor mieszkaniowy w nadchodzących 2-3 latach? Czy spadnie podaż mieszkań? Czy utrzyma się popyt? Od czego będzie zależało utrzymanie równowagi rynkowej?

Kryzys szansą dla inwestycji w nieruchomości

Kryzys jest szansą dla inwestorów w nieruchomości, bo to wciąż jedna z najbezpieczniejszych lokat kapitału. Dlaczego warto inwestować na rynku nieruchomości?

O ile wzrosły ceny nowych mieszkań? Czy nadal rosną?

Ceny nowych mieszkań. Ile średnio podrożały mieszkania deweloperskie od marca 2020 roku? Gdzie ceny wzrosły najbardziej? Czy nadal idą w górę? Jaki jest powód podwyżek?

Ekologiczne magazyny zmniejszają koszty

Rynek powierzchni magazynowych. Pomimo pandemii, zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej wzrosły o blisko 10 proc., między innymi za sprawą intensywnego rozwoju e-commerce. Jakie są nowe trendy w projektowaniu powierzchni magazynowych?

Apartamenty w chmurach, czyli gdzie są najdroższe adresy w Polsce

Najwyższe budynki mieszkalne w Polsce – Sky Towers, Sea Towers, Złota 44 i Cosmopolitan. Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za możliwość podziwiania panoramy miasta z okien swojego apartamentu.

Wyniki budownictwa w marcu 2021 r.

Wyniki budownictwa w marcu 2021 r. GUS zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w marcu 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 34,2% wyższa niż w lutym i jednocześnie niższa niż przed rokiem o 10,8%. Miesiąc wcześniej, w lutym roczna dynamika produkcji również była ujemna i wyniosła -16,9%.

Zakaz sprzedaży państwowej ziemi do 30 kwietnia 2026 r.

Sprzedaż nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu zostanie wstrzymana na kolejne lata. Zakaz sprzedaży państwowej ziemi będzie obowiązywał do 30 kwietnia 2026 r.

Droższe materiały budowlane windują ceny mieszkań

Materiały budowlane. W kolejnych miesiącach prognozowane są wzrosty cen nieruchomości na rynku pierwotnym. Powodem są m.in. podwyżki cen materiałów budowlanych, wykorzystywanych w procesie inwestycyjnym. W 2020 roku w grupie towarowej 20 materiałów, aż 19 odnotowało wzrost cen w skali rok do roku. W tym roku będzie podobnie.

Wycena nieruchomości na podstawie emocji

Wycena nieruchomości na podstawie emocji. Zespół naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli dopasować oferty mieszkań na podstawie emocji kupującego.

Jaka cena za wodę i ścieki w Warszawie?

Cena za wodę i ścieki w Warszawie. Złożymy odwołanie do prezesa Wód Polskich od decyzji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie o odmowie zatwierdzenia taryf za wodę i ścieki - poinformowało w środę 21 kwietnia 2021 r. stołeczne MPWiK. Spółka podkreśla, że utrzymując stawki na tym samym poziomie, realnie je obniżyła.

Nieruchomości luksusowe ("premium") w cenie

Nieruchomości luksusowe. Pomimo pandemii i niepewności wynikającej z obecnej sytuacji na świecie, na rynku nieruchomości luksusowych w Polsce panuje wzmożona aktywność. Inwestorzy lokują wolne środki w nieruchomości chcąc zabezpieczyć ich wartość wobec rosnącej inflacji. Z podobnych powodów wielu zamożnych klientów przyspieszyło swoje decyzje zakupowe. W efekcie zainteresowanych zakupem luksusowych nieruchomości jest obecnie więcej niż dostępnych ofert. To stwarza unikalną okazję na wyjątkowo korzystną sprzedaż nieruchomości premium.

REKLAMA