REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkania spod lady. Jak kupować nieruchomości, których jeszcze nie ma na rynku

Agata Stradomska
Menedżer agencji nieruchomości
Białe Lwy - Nieruchomości
Agencja nieruchomości
Mieszkania spod lady. Jak kupować nieruchomości, których jeszcze nie ma na rynku
Mieszkania spod lady. Jak kupować nieruchomości, których jeszcze nie ma na rynku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupno mieszkania. Dziś rynek nieruchomości sprzyja sprzedającym. Często, kiedy pojawia się ciekawa oferta mieszkania trzeba dziś działać szybko. Jeśli nie dotrzemy do interesującej nas nieruchomości w pierwszym możliwym terminie, może się okazać że zniknie ona z rynku, zanim będziemy się mogli z nią zapoznać.

Decydują się Państwo?

Sporym dyskomfortem dla osób, kupujących nieruchomość może się okazać konieczność podjęcia wiążącej decyzji w krótkim terminie, czasem od razu po obejrzeniu lokalu. W przeciwnym razie w kolejce czeka następna zainteresowana osoba.

REKLAMA

Jak dotrzeć do oferty przed innymi?

Dlatego osoby poszukujące nieruchomości, szczególnie z segmentu popularnych kawalerek czy dwupokojowych mieszkań zastanawiają się czy można dowiedzieć się o nieruchomości na sprzedaż zanim trafi ona na rynek? Oczywiście, są na to sposoby. Poniżej kilka z nich.

Rodzina i znajomi mogą być dobrym źródłem wiadomości

W pierwszym kroku warto rozpuścić wieści wśród ludzi, których znamy. Być może oni lub ich znajomi szykują się właśnie do sprzedaży. Jeśli tak i dostaniemy takie wieści, możemy na spokojnie zapoznać się z ofertą nieruchomości, której nie ma jeszcze na rynku. Zaletą jest to, że zazwyczaj mamy chwilę czasu, aby podjąć decyzję, bo jeszcze konkurencja nie wie o tej ofercie. Minusem jednak jest to, że będziemy częściej oglądać mieszkania, które nie spełniają naszych oczekiwań i potrzeb. I będzie nam niezręcznie odmówić znajomym, którzy tak bardzo się dla nas zaangażowali…. więc możemy stracić wiele czasu na rozmowach o niewłaściwych ofertach.

Kasia i Tomek chcą kupić w tym bloku

“Kupimy mieszkanie w tym bloku”, “Szukamy mieszkania na tym osiedlu” - takie karteczki dosłownie wysypują się ze skrzynek pocztowych. Czasem w tygodniu potrafi być ich kilka, napisanych w sposób naśladujący odręczne pismo, nieraz kolorowych czy opatrzonych infantylnymi rysunkami. Ma to zwiększyć wiarygodność przekazu. Za takimi karteczkami w większości stoją osoby handlujące mieszkaniami, które chcą kupić w dobrej cenie i właśnie w ten sposób próbują dotrzeć do osób rozważających możliwość sprzedaży. Czy warto powielać ten model? To zależy, jak bardzo aktywnie w naszej okolicy działa “Kasia i Tomek”. Jeśli jest ich wielu, nasza ulotka trafi od razu do śmieci, bo “sąsiedzi” już rozgryźli ten model. Można jednak nawiązać kontakt z firmą zarządzającą (administracją), spółdzielnią mieszkaniową, ekspedientką ze sklepu osiedlowego czy poszukać lokalnych grup mieszkańców w mediach społecznościowych. Być może w ten sposób będzie łatwiej nam dotrzeć do osób planujących sprzedaż nieruchomości w interesującej nas okolicy.

Media społecznościowe

W mediach społecznościowych funkcjonuje wiele grup tematycznych przeznaczonych na ogłoszenia o sprzedaży i zakupie nieruchomości. Czasem pojawiają się tam też informacje o propozycjach, których nie ma jeszcze na rynku.  Może być także odwrotnie - ogłaszając własne poszukiwania można otrzymać informacje o mieszkaniach, które dopiero są planowane do wystawienia na rynku. Oczywiście spora część informacji na grupie jest powielaną np. z portali ogłoszeniowych, dlatego konieczna jest tu cierpliwość i systematyczność, która może pozwolić na wyłowienie prawdziwej “perełki”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inwestorzy i fliperzy

Na rynku działają mniejsze lub większe firmy, które specjalizują się w docieraniu do ciekawych ofert nieruchomości, po to aby je kupić, wyremontować i sprzedać z zyskiem. Ponieważ czas to pieniądz - im szybciej lokum zostanie sprzedane, tym korzystniej będzie dla inwestora. Dlatego warto poszukać takich przedsiębiorców i trzymać rękę na pulsie, gdyż regularnie w ich portfelach pojawiają się atrakcyjne nowości. Jeżeli uda się zarezerwować lokal jeszcze przed zakończeniem remontu, to być może będzie można porozumieć się w kwestii indywidualnego wykończenia mieszkania np. koloru płytek, rodzaju parkietu itp. Ponieważ inwestorzy dokonują zakupów regularnie można ich szukać poprzez ogłoszenia publikowane na portalach ogłoszeniowych albo na przykład podczas szkoleń dla tej grupy zawodowej. Jest możliwe aby docierać do takich osób przez socialmedia np. grupy dla inwestorów gdzie często zaglądają.

Biura nieruchomości mogą mieć “oferty spod lady”

Warto wiedzieć, że zanim nieruchomość trafi na portale ogłoszeniowe jest przez kilka dni (a czasem dłużej) jest przygotowywana do sprzedaży. Wykonywane mogą być w niej pewne prace poprawiające wygląd, konieczne naprawy czy potrzebny jest czas na zgromadzenie i sprawdzenie dokumentów albo zrealizowanie sesji zdjęciowej przez fotografa. Dlatego biura nieruchomości mogą posiadać wiedzę o ofertach mieszkań zanim pojawią się oficjalnie na rynku. I warto z tej wiedzy korzystać. W szczególności, jeśli biura współpracują ze sobą (m.in poprzez specjalne systemy wymiany ofert MLS) to również wymieniają się informacjami o nowych propozycjach, które nie są jeszcze publicznie znane. Dlatego szukając ofert “spod lady” opłacić się może skontaktowanie z pośrednikiem działającym w terenie, gdzie planujemy kupić nieruchomość, współpracującym także z szerszą siecią agencji. Do takiej osoby trafiają też ludzie rozważający sprzedaż, czasem na wiele miesięcy wcześniej - dlatego może mieć wiedzę nie tylko o propozycjach, które pojawią się w sieci niebawem, ale też i o takich, które być może będą dostępne za dłuższy czas.

Cierpliwość i refleks

Poszukiwanie nieruchomości, szczególnie gdy dysponujemy ograniczonym budżetem jest dziś trudnym zadaniem. Ogromny popyt na mieszkania sprawia, że ceny rosną a kupujący muszą działać szybko. Dlatego zainteresowanie się możliwościami, jakie daje poszukiwanie ofert niedostępnych jeszcze na rynku wydaje się ciekawą opcją, z której można skorzystać, bo nie każdy wie jak to zrobić. Aby jednak odnieść sukces warto uzbroić się w cierpliwość. I warto pamiętać, że atrakcyjne oferty, które się pojawiają nie są podpisane “okazja”, trzeba je rozpoznać i nie zwlekać z działaniem.

Agata Stradomskamenedżer agencji nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie czy dom 2024 - co wybrać?

    Mieszkanie czy dom za miastem - co wybrać w 2024 roku? Co wybierają Polacy? Jakie są plusy mieszkania i jakie domu?

    Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

    Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    REKLAMA

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    REKLAMA

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA