REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długi firm z rynku nieruchomości komercyjnych

Długi firm z rynku nieruchomości komercyjnych
Długi firm z rynku nieruchomości komercyjnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nieruchomości komercyjne - długi. O blisko jedną czwartą do ok. 208 mln zł wzrosło w pandemii zadłużenie firm z rynku nieruchomości komercyjnych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. W większości to zobowiązania wobec banków, dostawców energii i ciepła.

Jakie firmy działają na rynku nieruchomości komercyjnych?

W sektorze obsługi rynku nieruchomości działają firmy zajmujące się wynajmem oraz zarządzaniem nieruchomościami na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, a także kupnem, sprzedażą i pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA

Większe zadłużenie

Według Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej od marca 2020 r. zadłużenie firm obsługujących rynek nieruchomości komercyjnych zwiększyło się o prawie jedną czwartą (24 proc.). Łącznie wszyscy przedstawiciele tej branży wpisani do KRD (3263 podmioty) zalegają na 207,6 mln zł.

Kto czeka na pieniądze?

REKLAMA

W większości są to zobowiązania wobec banków, dostawców energii i ciepła oraz wtórnych wierzycieli. Następne w kolejce po zapłatę należności czekają firmy doradcze i konsultingowe oraz leasingowe. W podobnym stopniu swoich płatności nie regulują najmniejsze podmioty - jednoosobowe działalności gospodarcze (69,8 mln zł długu), jak i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (64,8 mln zł).

Największe zaległości firmy zajmujące się obsługą rynku nieruchomości mają na Mazowszu (71,7 mln zł) - przede wszystkim w Warszawie, gdzie rynek nieruchomości komercyjnych jest największy, a wiele biur, lokali handlowych czy usługowych w pandemii opustoszało. Kolejne miejsca zajmują firmy z branży w województwach śląskim (40,8 mln zł) i łódzkim (26,6 mln zł).

Gorsza koniunktura na rynku nieruchomości firmowych

REKLAMA

Eksperci zwrócili uwagę, że w pandemii koniunktura na rynku nieruchomości firmowych pogorszyła się. Według szacunków CBRE, na które powołuje się KRD, w 2020 r. np. wartość inwestycji spadła o ok. 30 proc. r/r. Trend spadkowy widoczny jest też w bieżącym roku. W pierwszym półroczu zainwestowane środki były o 9 proc. niższe niż w podobnym okresie rok wcześniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zauważył w rozmowie z PAP prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki, w ostatnich latach wzrost wartości długu w sektorze obsługi rynku nieruchomości firmowych nie przekraczał kilku procent rocznie; pandemia to zmieniła. "Od początku marca 2020 r. do końca lipca tego roku zadłużenie branży zwiększyło się w sumie o jedną czwartą" – wskazał. Według Jakuba Kosteckiego prezesa firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, partnera KRD, branża wynajmu nieruchomości komercyjnych jest dotknięta konsekwencjami pandemii, wynikającymi m.in. z długotrwałego zamknięcia galerii handlowych. "Opłata za dzierżawę lokalu jest jedną z podstawowych w prowadzonej działalności gospodarczej, dlatego podmioty niepłacące za powierzchnię muszą już mieć znaczne problemy finansowe. Widzimy to po natężeniu spływających do nas zleceń odzyskania należności" – stwierdził.

Z danych KRD wynika, że wśród firm zajmujących się obsługą rynku nieruchomości największe zaległości wobec kontrahentów (130 mln zł) mają przedsiębiorstwa wynajmujące lub dzierżawiące lokale użytkowe innym firmom. Według Łąckiego ich dług wobec wierzycieli wzrósł w pandemii o 22 proc. Szef KRD zwrócił uwagę na efekt pandemii widoczny też w innych gałęziach gospodarki, gdy problemy jednej branży odbijają się na kolejnych i tworzy się łańcuch zatorów płatniczych. "Wielu najemców, którzy znaleźli się w kryzysowej sytuacji, rozwiązało lub negocjowało swoje umowy. Jednak nie zawsze było to możliwe. Nie mając jak zarobić, nie byli w stanie zapłacić wynajmującemu, a ten z kolei bez dochodów z najmu sam wpadał w kłopoty finansowe" - zauważył.

Firmy specjalizujące się w obsłudze rynku nieruchomości dla firm same też mają swoich dłużników, którzy zalegają im z płatnością ponad 96,5 mln zł. Największe problemy z odzyskaniem należności sektor obsługi nieruchomości komercyjnych ma od firm zajmujących się handlem i naprawą pojazdów (prawie 23 mln zł). Inni dłużnicy to m.in. przedsiębiorstwa działące w budownictwie, zakwaterowaniu i żywieniu; czy związane z kulturą i rozrywką oraz opieką zdrowotną.(PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ drag/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

Mieszkanie lokatorskie: realna szansa na własne mieszkanie bez kredytu. Ile to kosztuje?

Polski rynek mieszkaniowy od lat zmaga się z problemem dostępności mieszkań dla szerokiej grupy społeczeństwa. Z powodu nielicznych programów wsparcia, wiele osób wciąż nie może sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania. Aby sprostać różnorodnym potrzebom mieszkaniowym, krajowy system mieszkaniowy powinien odpowiednio wspierać pozyskanie mieszkania w trzech głównych sektorach rynku. Wsparcie każdej z grup powinno być dostosowane do ich specyficznych potrzeb i możliwości finansowych, w zamian oferując adekwatne udogodnienia, produkty i prawa. 

Czy będzie dalszy wzrost cen nieruchomości? Raport NBP

Czy można się spodziewać dalszego wzrostu cen nieruchomości? Co może wpłynąć na dynamikę cen? Narodowy Bank Polski w czerwcowym raporcie o stabilności finansowej systemu finansowego podaje informacje. 

REKLAMA

Nowy pomysł Lewicy na mieszkania. Będzie taniej?

Kandydaci Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego postulują utworzenie Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego z budżetem 100 mld euro. Polska powinna otrzymać z tej puli 10 mld euro. "Celem jest stworzenie tanich mieszkań na wynajem, co przyczyni się do obniżenia cen na całym kontynencie" - mówi Krzysztof Śmiszek.

Czy dużo obcokrajowców kupuje w Polsce mieszkania?

Jak dużo mieszkań kupują w Polsce obcokrajowcy? Czy jest ich zauważalnie więcej? Kto najczęściej nabywa mieszkania w Polsce? 

REKLAMA