REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deweloperzy chcą opóźnienia Polskiego Ładu - dlaczego?

Deweloperzy chcą opóźnienia Polskiego Ładu - dlaczego?
Deweloperzy chcą opóźnienia Polskiego Ładu - dlaczego?

REKLAMA

REKLAMA

Polski Ład w budownictwie mieszkaniowym. Polski Związek Firm Deweloperskich postuluje opóźnienie zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu co najmniej do 1 stycznia 2023 r. - poinformowała 1 września 2021 r. organizacja. PZFD sprzeciwia się też wyłączeniu z kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych.

Polski Związek Firm Deweloperskich postuluje opóźnienie Polskiego Ładu

Organizacja przekazała resortowi finansów stanowisko ws. planowanych zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu.

REKLAMA

Według PZFD proponowany termin wejścia w życie nowych przepisów (1 stycznia 2022 r.) jest rażąco krótki, biorąc pod uwagę kompleksowość wprowadzanych zmian. Nawet przy ekspresowym tempie uchwalenia przepisów podatnicy nie będą w stanie przygotować się na zmiany ani dostosować systemów księgowych - zauważa związek i postuluje, aby wejście w życie zmian podatkowych zostało przesunięte co najmniej do 1 stycznia 2023 r.

PZFD negatywnie ocenia też skutki proponowanych rozwiązań w stosunku do branży deweloperskiej, zwłaszcza sektora Private Rent Sector (PRS).

Problem z amortyzacją podatkową i kosztami w PIT i CIT

REKLAMA

"PZFD w piśmie wysłanym do ministerstwa odniósł się przede wszystkim do problemu amortyzacji w spółkach nieruchomościowych. Chodzi o nieruchomości komercyjne na wynajem oraz nieruchomości inwestycyjne. W obydwu przypadkach są to wieloletnie i kosztowne przedsięwzięcia, których stopa zwrotu kalkulowana jest w ujęciu wieloletnim. Z tego względu PZFD nie ma wątpliwości, że wdrożenie proponowanych regulacji zachwieje rynkiem nieruchomości komercyjnych i inwestycyjnych, gdyż ograniczenie podatkowej amortyzacji nie było uwzględniane w planach inwestycyjnych" – podkreślił prawnik PZFD Sebastian Juszczak.

Jego zdaniem proponowana zmiana w najszerszym zakresie dotknie podmioty posiadające amortyzowania budynków i lokali mieszkalnych. Projekt zakłada wyłączenie z kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych zarówno na gruncie PIT, jak i CIT. Wydatki poniesione na nabycie budynków i lokali mieszkalnych będą stanowić koszt uzyskania przychodów dopiero w momencie ich zbycia (podobnie jak w przypadku nieruchomości gruntowych) – wskazuje związek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawnik PZFD zauważył, że proponowana zmiana obejmie nie tylko "przeciętnego Kowalskiego", ale też silnie będzie oddziaływać na sektor PRS. "W sektorze PRS celem jest wybudowanie inwestycji mieszkaniowej, aby ją następnie wynająć. Ponieważ przedsięwzięcia PRS-owe nie są przeznaczone do sprzedaży dla klientów finalnych – więc amortyzacja dla klientów będzie utrudniona" – ocenił.

Zmiana opodatkowania przychodów z najmu lub dzierżawy

REKLAMA

W ramach Polskiego Ładu wprowadzone mają być też zmiany opodatkowania przychodów osiąganych z najmu lub dzierżawy. Według PZFD regulacja odbiera podatnikom dotychczasową swobodę decydowania o najkorzystniejszym sposobie opodatkowania w danej konkretnej sytuacji, tj. uniemożliwia rozliczenie przychodów osiąganych m.in. z najmu i dzierżawy w ramach skali podatkowej na rzecz konieczności rozliczenia ryczałtowego.

"W praktyce na rozliczenie skalą podatkową decydowali się najczęściej podatnicy, którzy rozważali remonty wynajmowanych wydzierżawianych lokali, a rozliczenie w ten sposób dawało możliwość podatkowego aktywowania wydatków na ten cel. Proponowana regulacja może negatywnie wpłynąć na stan lokali podlegających najmowi" – uważa Juszczak.

Ograniczenie ukrytej dywidendy

Ministerstwo planuje również wprowadzenie przepisów ograniczających generowanie sztucznych kosztów uzyskania przychodu w postaci wypłaty tzw. "ukrytej dywidendy". Wypłaty dokonywane na rzecz udziałowca lub podmiotu powiązanego z udziałowcem, które są generowane w sposób sztuczny i mogą być postrzegane jako ukryta dywidenda, nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodu.

W ocenie związku to rozwiązanie daje nieuprawnioną kompetencję organom podatkowym, które mogą się doszukiwać wypłat "ukrytej dywidendy" przy transakcjach o charakterze rzeczywistym.

Grupa VAT

W stanowisku przekazanym ministerstwu organizacja zaznaczyła też, że zaproponowane wymogi dla polskiej grupy VAT w zakresie powiązania finansowego są zbyt restrykcyjne. Zasugerowała, by wprowadzić przepis, że powiązanie ekonomiczne w grupie VAT istnieje, jeżeli podmioty działają w tej samej branży lub na tym samym rynku danego produktu.

Koniec konsultacji. Czy będą zmiany w Polskim Ładzie?

W poniedziałek 30 sierpnia 2021 r. zakończyły się konsultacje społeczne przepisów podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Pakiet podatkowy składa się z trzech obszarów: reformy podatkowej przewidującej podwyższenie kwoty wolnej od podatku i inne powiązane z nią rozwiązania, zmiany w rozliczeniu składki zdrowotnej i w uproszczonych formach opodatkowania; pakietu rozwiązań i zachęt podatkowych skierowanych do biznesu oraz pakietu uszczelnień systemu podatkowego.

Rzecznik rządu Piotr Müller 1 września 2021 r. w Polskim Radiu24 potwierdził, że z końcem sierpnia zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące Polskiego Ładu.

Według niego obecnie analizowane są zgłoszone poprawki, które mogłyby być wprowadzone do zmian podatkowych. Jak podkreślił, zmiany te zasadniczo podążają "w tym samym kierunku" co plan rządu, czyli: "stworzenie sprawiedliwego systemu podatkowego, obniżenie podatku dla 18 mln obywateli, emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł i sprawiedliwy system płacenia składek zdrowotnych".

Przyznał, że rząd nie jest zamknięty na konstruktywne uwagi. "Korekty niektórych rozwiązań na pewno się pojawią" - powiedział Müller.

"Liczę na to, że w tym tygodniu zespół zakończy już takie robocze prace nad tymi uwagami" - dodał. "Bacznie będziemy przyglądać się tym uwagom, które zostały zgłoszone i nie wykluczam, że część z tych uwag oczywiście zostanie uwzględniona" - mówił.

Rzecznik rządu zaznaczył, że premier Mateusz Morawiecki ws. proponowanych zmian spotykał się ze związkami przedsiębiorców. Zapewnił, że przedstawione propozycje nie doprowadzą do bankructw przedsiębiorców. (PAP)

Karolina Mózgowiec
kmz/ mk/
Rafał Białkowski
rbk/ ann/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA