REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Propozycje Polskiego Ładu a ceny nieruchomości

Propozycje Polskiego Ładu a ceny nieruchomości
Propozycje Polskiego Ładu a ceny nieruchomości
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Propozycje Polskiego Ładu dotyczące budownictwa, jak dom do 70 mkw. bez formalności czy gwarancja wkładu własnego, pomogą uboższym rodzinom zdobyć lokum, ale nie zahamują wzrostu cen nieruchomości, bo zwiększają popyt - ocenia dr Krzysztof Kandefer z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Propozycje Polskiego Ładu dotyczące budownictwa

Według eksperta, jednymi z najważniejszych propozycji w Polskim Ładzie nastawionych na ułatwienia w zdobyciu własnego lokum są: budowa domu do 70 mkw. bez formalności oraz gwarancje wkładu własnego.

REKLAMA

"W Polsce mamy ciągle duże braki mieszkań, zwłaszcza w większych miastach. Polska struktura mieszkalnictwa jest taka, że większość mieszka w domach jednorodzinnych. Dlatego propozycja budowy domu do 70 mkw. stanowi istotne ułatwienie i obniżenie kosztów budowy dla wielu osób, które mieszkają poza dużymi aglomeracjami miejskimi" - wskazał.

Dom bez pozwolenia 70m2

REKLAMA

Według projektu ustawy, przedstawionego w zeszłym tygodniu przez MRPiT, nowe przepisy wprowadzą możliwość budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Oczywiście ważnym elementem jest projekt takiego domu, który należy nabyć. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przewiduje się wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla tego typu obiektów, w nieprzekraczalnym terminie 30 dni. Już na etapie zgody na realizację, przedmiotem zgłoszenia, do którego trzeba będzie dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany, ma być budynek o powierzchni zabudowy do 70 mkw. z poddaszem o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 mkw.

Projekt przewiduje również, że budowane domy do 70 mkw. mają być budynkami wolnostojącymi i określa dopuszczalną gęstość zabudowy wskazując, iż może powstać jeden taki budynek na działce o powierzchni co najmniej 1000 mkw. Oznacza to, że na działce o powierzchni 500 mkw. nie będzie możliwe wybudowanie jednego takiego domu, zaś budowa dwóch takich domów wymaga posiadania działki o powierzchni 2000 mkw.

Jak zauważył ekspert, budowa takiego domu to rozwiązanie dla osób, które już mają własną działkę budowlaną, czyli zainteresuje głównie mieszkańców mniejszych miast i wsi. Oczywiście istnieje również możliwość zakupienia odpowiedniej działki na rynku i wybudowanie na niej domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polski Ład. Mieszkanie bez wkładu własnego

REKLAMA

"Głód mieszkaniowy dotyczy jednak przede wszystkim większych miast, m.in. ze względu na to, iż łatwiej tam o pracę. Mieszkanie w mieście to, w polskich warunkach, zazwyczaj mieszkanie w budownictwie wielorodzinnym. Te osoby będą mogły skorzystać z propozycji gwarancji wkładu własnego." - zauważył Krzysztof Kandefer.

Według propozycji Polskiego Ładu, osoby posiadające zdolność kredytową, ale nieposiadające oszczędności na pokrycie wymaganego przez banki wkładu własnego, będą mogły starać się o udzielenie gwarancji przez Bank Gospodarstwa Krajowego, która zastąpi wymagany przez bank wkład własny. Przewiduje się, że gwarantowana kwota nie będzie mogła przekroczyć 20 proc. wartości nabywanej nieruchomości oraz kwoty 100 000 zł.

"W tej chwili zgromadzenie wkładu własnego w wysokości 10 czy 20 proc. wartości mieszkania dla wielu młodych ludzi jest barierą nie do przekroczenia, zwłaszcza przy szybko rosnących cenach mieszkań we wszystkich największych polskich miastach" - podkreślił ekspert. Zwrócił też uwagę, że przy rekordowo niskich stopach procentowych wzięcie kredytu wydaje się atrakcyjne, ale kredytobiorcy muszą mieć świadomość, iż wskutek rosnącej presji inflacyjnej, stopy prędzej czy później zaczną rosnąć, więc wzrosną także raty kredytu.

W ocenie Kandefera, zaproponowane w Polskim Ładzie sumy gwarancji kredytów wsparcia są wystarczające, nawet przy rosnących cenach nieruchomości. "Państwo powinno pomóc w zapewnieniu ludziom dachu nad głową, ale nie ma powodu, by wspierało zakupy w drogich lokalizacjach." - ocenił.

Polski Ład a cen mieszkań

"Jednocześnie, niestety, rozwiązania dotyczące budownictwa proponowane w Polskim Ładzie nie wpłyną na spadek cen mieszkań, przeciwnie - więcej osób będzie mogło pozwolić sobie na zakup mieszkania, bo dziś hamuje ich np. brak wkładu własnego. Jeśli popyt wzrośnie, to cena też wzrośnie" - zauważył.

Dodał, że zahamowanie wzrostu cen nieruchomości, zwłaszcza w atrakcyjnych lokalizacjach, jest bardzo trudne. Po pierwsze dlatego, że w miastach jest coraz mniej atrakcyjnych lokalizacji, a po drugie są one traktowane również jako lokata kapitału - bezpieczna i zyskowna.

"Miasta przyciągają m.in. ze względu na rynek pracy, dobrą infrastrukturę edukacyjną, zdrowotną, kulturalną, handlową czy transportową. Ludzie ciągną do miast, bo tam się pod wieloma względami łatwiej żyje. Działek w centrach brakuje, dlatego bardzo szybko +puchną+ też obrzeża miast" - wskazał Krzysztof Kandefer.

W jego ocenie, dla rozwiązania problemu mieszkalnictwa, kluczowe znaczenie będzie miało wyrównywanie różnic między poszczególnymi regionami oraz miastem i wsią.

"Ludzie chcą mieszkać w tych miejscach, w których mają pracę i są zaspokojone ich najważniejsze potrzeby. Jeśli obszary mniej zurbanizowane i obszary wiejskie będą wspierane w zakresie rozwoju rynku pracy, edukacji, opieki nad dziećmi, to będzie łatwiej tam mieszkać, dzięki czemu nie będzie potrzeby przeprowadzki do miast" - podkreślił.

autorka: Małgorzata Werner - Woś

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA