REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupno mieszkania - jaka forma zapłaty jest najbezpieczniejsza

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agata Stradomska
Menedżer agencji nieruchomości
Białe Lwy - Nieruchomości
Agencja nieruchomości
Kupuję mieszkanie. Jak bezpiecznie płacić cenę nabywanej nieruchomości?
Kupuję mieszkanie. Jak bezpiecznie płacić cenę nabywanej nieruchomości?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupno mieszkania. Jak bezpiecznie płacić cenę nabywanej nieruchomości? Czy lepiej płacić przy podpisaniu aktu notarialnego, przed, czy po podpisaniu umowy sprzedaży? Czym jest depozyt notarialny? Wyjaśnia Agata Stradomska, menedżer agencji nieruchomości.

Zapłata za nieruchomość - gdzie jest problem

Kupując nieruchomość w chwili podpisania aktu notarialnego umowy sprzedaży stajemy się jej właścicielem, a równocześnie sprzedający traci swoją własność. Chwilę później Notariusz składa odpowiednie wnioski do Sądu wieczystoksięgowego, a ten po jakimś czasie, w zależności od obciążenia pracą danego wydziału sądu zazwyczaj wynoszącym od kilku tygodni do kilku miesięcy, ujawnia w księdze wieczystej prawa nowego właściciela.
Jednakże pomimo braku prawomocnego wpisu w księdze wieczystej już samo zawarcie aktu notarialnego umowy sprzedaży powoduje, że zmienił się właściciel nieruchomości, który następnego dnia (a nawet jeszcze tego samego!) może swoją własność zbyć (sprzedać, zamienić, darować). Z tego powodu wielu sprzedających chciałoby mieć już pieniądze w kieszeni zanim podpiszą umowę w kancelarii. Natomiast dla kupującego sytuacja wygląda odwrotnie. Nabywający chciałby zapłacić wtedy, gdy jest pewien, że sprzedający przeniesie na niego własność (lub nawet już przeniósł).

Ponieważ obrót nieruchomościami związany jest ze znacznymi wartościami pieniężnymi, nie ma się co dziwić, że ten element transakcji wywołuje tak wiele emocji. Poniżej kilka porad dla kupujących, jak bezpiecznie i bez stresu płacić cenę nieruchomości, aby obie strony transakcji były spokojne o swoje pieniądze.

REKLAMA

Płatność przy podpisaniu aktu notarialnego

Zapłata przy podpisaniu aktu notarialnego, wydaje się być dobrym dla obu stron rozwiązaniem. Jednakże z punktu widzenia logistyki procesu jest to praktycznie niemożliwe. To jakby jedną ręką podpisywać umowę a drugą płacić lub przyjmować pieniądze. Najczęściej więc takie rozliczenie odbywa się chwilę po podpisaniu umowy, w czasie kiedy strony oczekują na wypisy aktu.

Taka płatność możliwa jest gotówką lub przelewem bankowym:

REKLAMA

Płatność gotówką – przekazanie tak znacznych środków finansowych w gotówce jest w przypadku osób fizycznych dopuszczalne, ale rzadko stosowane. Transakcje w obrocie nieruchomościami to znaczne kwoty, a płatność gotówką niesie za sobą niebezpieczeństwo kradzieży, zagubienia, zniszczenia, pomyłki w liczeniu lub otrzymania fałszywych banknotów. W dzisiejszych czasach gotówka może być mniej bezpieczna niż przelew bankowy.

Płatność przelewem - dokonanie elektronicznego przelewu poprzez internet lub infolinię. Należy jednak pamiętać, że w niektórych bankach złożoną elektronicznie dyspozycję przelewu można w określonym czasie odwołać (do najbliższej sesji). Rozwiązaniem może być skorzystanie z tzw. "szybkiego przelewu" (SORBNET), ale nie wszystkie banki oferują tą płatność albo jeśli oferują mogą mieć ograniczenie co do wysokości kwoty przelewu. Trudności w zrealizowaniu zapłaty przelewem mogą się pojawić kiedy nie będzie w danym miejscu działać internet lub bank akurat będzie mieć awarię systemu elektronicznego albo też kiedy strony zapomną (zdenerwowanie, stres) istotnego elementu koniecznego do wykonania przelewu (np. hasła). Dodatkowo w przypadku przelewów z aplikacji bankowej można natknąć się na ustawione limity transakcyjne, których nie da się przekroczyć. W niektórych bankach transakcje powyżej pewnej wartości są dodatkowo potwierdzane np. telefonicznie, przez pracownika banku. Nieodebranie telefonu (który jest wyciszony w kieszeni) może spowodować brak realizacji przelewu. Każdorazowo, przed wykonaniem operacji w kwocie zdecydowanie przekraczającej zwyczajowe przelewy, osoba planująca jej wykonanie powinna wcześniej skonsultować się ze swoim bankiem, by wiedzieć jak będzie przebiegała procedura (i być na nią przygotowanym).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konto w tym samym banku - w przypadku, gdy obie strony transakcji mają konto w tym samym banku, zazwyczaj przelew realizowany jest w czasie rzeczywistym i środki pojawiają się od razu na koncie zbywcy, co może od razu sprawdzić. W niektórych bankach założenie i prowadzenie konta internetowego jest bezpłatne, dlatego strony bez dodatkowych kosztów mogą usprawnić realizację przepływu środków finansowych zakładając po prostu dodatkowy rachunek bankowy dla tej transakcji.

Płatność przed podpisaniem umowy sprzedaży

REKLAMA

Zapłata całej ceny na konto sprzedającego przed podpisaniem umowy sprzedaży - to rzadko stosowane rozwiązanie. Teoretycznie możliwe,  jeśli w umowie przedwstępnej w ten sposób określimy sposób zapłaty ceny. Z uwagi jednak na obawę, że sprzedający zniknie z naszymi pieniędzmi przed wizytą u notariusza niewiele osób się na to decyduje. Choć bardzo często pewna część ceny (jako zaliczka lub zadatek) jest zapłacona przed zawarciem finalnej umowy. W tej sytuacji, kiedy nabywca posiada już na swoim koncie środki od kupującego potwierdza je i kwituje w akcie notarialnym.

Zapłata całości przed aktem notarialnym umowy sprzedaży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem dla kupującego, który wpłacając cenę przed podpisaniem umowy nie ma pewności, że do oczekiwanej przez niego czynności dojdzie. W tej sytuacji nabywca powinien dodatkowo się zabezpieczyć, a zabezpieczenie powinno być adekwatne do wpłacanej wartości (np. zawarta uprzednio umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego, wpis roszczeń wynikających z umowy przedwstępnej w księdze wieczystej).

Płatność poprzez depozyt notarialny

Alternatywą dla tego rozwiązania jest skorzystanie z depozytu notarialnego.

Rozwiązanie to nie może mieć zastosowania do części kwoty pochodzącej z kredytu hipotecznego uzyskanego na zakup tej nieruchomości. Banki co do zasady warunkują wypłatę środków z kredytu przedłożeniem aktu notarialnego umowy sprzedaży.

Przed podpisaniem aktu notarialnego przenoszącego własność, na podstawie uprzednio zawartej z notariuszem umowy depozytu kupujący wpłaca na wskazane przez notariusza konto ustaloną kwotę. W akcie notarialnym przenoszący własność wpisuje się warunki i termin zgodnie z którymi notariusz dokona późniejszego przelewu. Zapłata sprzedającemu nastąpi po przeniesieniu własności, ale środki na chwilę sporządzania umowy będą znajdować się na koncie depozytowym notariusza, co notariusz potwierdzi w umowie. Do niedawna unikano tej formy zapłaty, bo choć jest ona bardzo bezpieczna dla obu stron transakcji, to maksymalne taksy notarialne wynikające z przepisów są całkiem wysokie.

Przykładowo - złożenie w depozycie notarialnym kwoty 500.000 zł to może być wydatek około 1700 zł brutto. Natomiast minimalizując ryzyko transakcji można ten koszt traktować jako “ubezpieczenie” płatności. W niektórych kancelariach przy indywidualnym ustalaniu kosztów całej transakcji można uzyskać zniżki na tą czynność, na tyle, że finalnie będzie o kilkaset złotych drożej, niż sama umowa sprzedaży bez depozytu. Ponieważ coraz więcej notariuszy wychodzi naprzeciw swoim klientom ta forma staje się coraz bardziej popularna. 

Płatność po podpisaniu umowy sprzedaży

Zapłata po podpisaniu umowy sprzedaży jest obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w transakcjach obrotu nieruchomościami. Tutaj większe ryzyko ponosi sprzedający, dlatego przy tym sposobie zapłaty ceny lub jej części powinien mieć on dodatkowe zabezpieczenia.

Płatność przelewem następuje we wskazanym terminie, po umowie sprzedaży, na konto bankowe wskazane przez Sprzedającego w akcie notarialnym.

Notariusz zabezpiecza tą przyszłą zapłatę dobrowolnym poddaniem się egzekucji nabywcy, co do zapłaty tej części ceny (tzw. poddanie się egzekucji na podstawie artykułu 777 kodeksu postępowania cywilnego).

Wydanie nieruchomości (przekazanie kluczy) może nastąpić również po zapłacie ceny - co bardziej motywuje nabywców do szybkiej zapłaty. Również kupujący może oczekiwać od sprzedającego analogicznego poddania się egzekucji, tylko co wydania nieruchomości w określonym terminie.

Zastosowanie tej formuły daje większy komfort stronom umowy, które nie są poddawane presji liczenia czy bezpiecznego przewozu środków finansowych.

Jeśli jedna ze stron nie wykona swojego zobowiązania w terminie, druga może przymusić ją w taki sposób, że po nadaniu klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu może rozpocząć windykację z udziałem komornika.

Płatność w przypadku zakupu na kredyt

W przypadku płatności środkami pochodzącymi z kredytu bankowego – stosowana jest formuła zabezpieczająca płatność zgodnie z art. 777 kodeksu postępowania cywilnego. Bank przelewa środki na konto zbywcy, po otrzymaniu odpisu aktu notarialnego umowy sprzedaży oraz wypełnieniu ewentualnych dodatkowych warunków nałożonych w umowie kredytowej.

Jak więc najbezpieczniej zrealizować płatność?

Kupując nieruchomość chcemy mieć pewność, że kiedy nasze pieniądze trafią do sprzedającego my będziemy mieli własność wybranej nieruchomości. Ponieważ zgodnie z polskim prawem nie ma możliwości zastrzeżenia własności do czasu zapłaty ceny, bez względu na fakt czy środki zostały przekazane sprzedającemu czy nie, z chwilą podpisania aktu notarialnego stajemy się jej właścicielem.

Najbardziej korzystną dla nabywcy formą płatności jest zapłata po umowie sprzedaży, jednak nie każdy właściciel zaakceptuje takie rozwiązanie, a nawet jeśli to będzie oczekiwał wprowadzenia zabezpieczenia wynikającego “z trzech siódemek”.

Równowagę pomiędzy interesami sprzedającego i kupującego zabezpieczyć może zapłata z wykorzystaniem depozytu notarialnego. Większość pośredników nieruchomości mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo swoich klientów będzie rekomendować taki sposób zapłaty. Ponieważ wiązać się będzie z dodatkowym kosztem warto zapoznać się z propozycją kilku kancelarii lub skorzystać z rekomendacji swojego agenta. Można także wynegocjować ze sprzedającym, aby np. pokryć koszt depozytu po połowie. Kupując nieruchomość, przekazując kilkaset tysięcy złotych innej osobie warto zainwestować w bezpieczeństwo tej operacji.

Agata Stradomskamenedżer agencji nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA