REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strażak pomoże zamontować czujkę tlenku węgla

Strażak pomoże zamontować czujkę tlenku węgla
Strażak pomoże zamontować czujkę tlenku węgla
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poleciłem, aby każdy strażak jeśli będzie taka potrzeba udzielał pomocy przy zamontowaniu czujki tlenku węgla - powiedział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak podczas inauguracji kampanii "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" w związku z rozpoczętym sezonem grzewczym.

Ruszył sezon grzewczy

W czwartek 20 października 2021 r. w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej nr 5 w przy ul. Marcinkowskiego 2 w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca rozpoczętego sezonu grzewczego oraz kampanii Państwowej Straży Pożarnej "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa". Udział w konferencji wziął komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak i członek zarządu Krajowej Izby Kominiarzy Mirosław Antos.

REKLAMA

Czyszczenie kominów i wentylacji - śmiertelnie ważne

REKLAMA

Podczas konferencji komendant główny PSP przypomniał, że bardzo istotnym elementem jest czyszczenie wentylacji i kominów. "Nawet kiedy nie palimy drewnem czy węglem ale też gazem to pamiętajmy, że te czyszczenia muszą nastąpić" - podkreślił nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

"Apeluje i proszę, bo sam wielokrotnie jeździłem do takich akcji. To są często tragedie rodzinne. Wtedy, kiedy jest najbardziej zimno wtedy dokładamy do pieca najwięcej. Wtedy dochodzi do pęknięć kominów i nie daj Boże nie zauważmy tego i jak śpimy i ten tlenek węgla nas +dopadnie+ i jeżeli nie mamy czujki w domu i nikt na czas nas nie obudzi to możemy zapłacić najwyższą cenę" - powiedział.

Strażak pomoże zamontować czujkę tlenku węgla

Poinformował również, że wydał polecenie, aby każdy strażak, jeśli będzie taka potrzeba, udzielał pomocy przy zamontowaniu czujki tlenku węgla. "Jeżeli będą jakieś kłopoty, albo jeżeli czegoś się nie wie, jak jest problem z zamontowaniem czujki zawsze możecie zgłosić się do PSP czy do OSP. Nikt pomocy nie odmówi. A jeśli będzie trzeba to znajdzie się funkcjonariusz, który przyjedzie i pomoże zamontować czujkę" - dodał szef PSP.

Z kolei członek zarządu Krajowej Izby Kominiarzy Mirosław Antos podkreślił, że najwięcej zdarzeń śmiertelnych i zatruć tlenkiem węgla dotyczy domów i mieszkań. "Musimy zadbać o własne bezpieczeństwo w domu. Najprościej systematycznie zapraszając kominiarza na kontrole i czyszczenie przewodów kominowych" - powiedział Antos.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Zwracajmy uwagę na to, żeby to był kominiarz z uprawnieniami. Instalujmy czujniki tlenku węgla" - zaznaczył.

REKLAMA

Podkreślił też, że w każdym domu, w każdym mieszkaniu kominiarz powinien być minimum raz w roku. I o to musi zadbać właściciel nieruchomości. "W budynkach wielorodzinnych mamy prostsze rozwiązania, bo dbają o to administratorzy" - ocenił.

"Niestety w Polsce - jak szacujemy - tylko ok. 30 proc. właścicieli domów dba o stan techniczny urządzeń grzewczych i przewodów kominowych, stąd dochodzi do tak wielu pożarów w efekcie emisji tlenku węgla, zatruć, a czasami i śmierci" - dodał członek zarządu Krajowej Izby Kominiarzy.

Według danych statystycznych przekazanych przez Państwową Straż Pożarną od początku roku doszło do 25 696 pożarów w obiektach mieszkalnych, w których 310 osób zginęło a 1447 osób odniosło obrażenia. "Strażacy odnotowali 3303 interwencje związane z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, w których 31 osób straciło życie a 981 uległo podtruciu" - poinformowała PSP.

Ponadto, strażacy odnotowali 12 590 pożarów sadzy w kominach, w wyniku których trzy osoby zginęły a 79 zostało rannych.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ mark/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA