REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strażak pomoże zamontować czujkę tlenku węgla

Subskrybuj nas na Youtube
Strażak pomoże zamontować czujkę tlenku węgla
Strażak pomoże zamontować czujkę tlenku węgla
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poleciłem, aby każdy strażak jeśli będzie taka potrzeba udzielał pomocy przy zamontowaniu czujki tlenku węgla - powiedział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak podczas inauguracji kampanii "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" w związku z rozpoczętym sezonem grzewczym.

Ruszył sezon grzewczy

W czwartek 20 października 2021 r. w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej nr 5 w przy ul. Marcinkowskiego 2 w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca rozpoczętego sezonu grzewczego oraz kampanii Państwowej Straży Pożarnej "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa". Udział w konferencji wziął komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak i członek zarządu Krajowej Izby Kominiarzy Mirosław Antos.

REKLAMA

Czyszczenie kominów i wentylacji - śmiertelnie ważne

REKLAMA

Podczas konferencji komendant główny PSP przypomniał, że bardzo istotnym elementem jest czyszczenie wentylacji i kominów. "Nawet kiedy nie palimy drewnem czy węglem ale też gazem to pamiętajmy, że te czyszczenia muszą nastąpić" - podkreślił nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

"Apeluje i proszę, bo sam wielokrotnie jeździłem do takich akcji. To są często tragedie rodzinne. Wtedy, kiedy jest najbardziej zimno wtedy dokładamy do pieca najwięcej. Wtedy dochodzi do pęknięć kominów i nie daj Boże nie zauważmy tego i jak śpimy i ten tlenek węgla nas +dopadnie+ i jeżeli nie mamy czujki w domu i nikt na czas nas nie obudzi to możemy zapłacić najwyższą cenę" - powiedział.

Strażak pomoże zamontować czujkę tlenku węgla

Poinformował również, że wydał polecenie, aby każdy strażak, jeśli będzie taka potrzeba, udzielał pomocy przy zamontowaniu czujki tlenku węgla. "Jeżeli będą jakieś kłopoty, albo jeżeli czegoś się nie wie, jak jest problem z zamontowaniem czujki zawsze możecie zgłosić się do PSP czy do OSP. Nikt pomocy nie odmówi. A jeśli będzie trzeba to znajdzie się funkcjonariusz, który przyjedzie i pomoże zamontować czujkę" - dodał szef PSP.

Z kolei członek zarządu Krajowej Izby Kominiarzy Mirosław Antos podkreślił, że najwięcej zdarzeń śmiertelnych i zatruć tlenkiem węgla dotyczy domów i mieszkań. "Musimy zadbać o własne bezpieczeństwo w domu. Najprościej systematycznie zapraszając kominiarza na kontrole i czyszczenie przewodów kominowych" - powiedział Antos.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Zwracajmy uwagę na to, żeby to był kominiarz z uprawnieniami. Instalujmy czujniki tlenku węgla" - zaznaczył.

REKLAMA

Podkreślił też, że w każdym domu, w każdym mieszkaniu kominiarz powinien być minimum raz w roku. I o to musi zadbać właściciel nieruchomości. "W budynkach wielorodzinnych mamy prostsze rozwiązania, bo dbają o to administratorzy" - ocenił.

"Niestety w Polsce - jak szacujemy - tylko ok. 30 proc. właścicieli domów dba o stan techniczny urządzeń grzewczych i przewodów kominowych, stąd dochodzi do tak wielu pożarów w efekcie emisji tlenku węgla, zatruć, a czasami i śmierci" - dodał członek zarządu Krajowej Izby Kominiarzy.

Według danych statystycznych przekazanych przez Państwową Straż Pożarną od początku roku doszło do 25 696 pożarów w obiektach mieszkalnych, w których 310 osób zginęło a 1447 osób odniosło obrażenia. "Strażacy odnotowali 3303 interwencje związane z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, w których 31 osób straciło życie a 981 uległo podtruciu" - poinformowała PSP.

Ponadto, strażacy odnotowali 12 590 pożarów sadzy w kominach, w wyniku których trzy osoby zginęły a 79 zostało rannych.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ mark/

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA