REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najem instytucjonalny – czym jest i kto może z niego skorzystać

Agata Stradomska
Menedżer agencji nieruchomości
Białe Lwy - Nieruchomości
Agencja nieruchomości
Najem instytucjonalny – czym jest i kto może z niego skorzystać
Najem instytucjonalny – czym jest i kto może z niego skorzystać
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Najem instytucjonalny to stosunkowo nowe rozwiązanie, które pojawiło się w przestrzeni prawnej w 2017 r. Jest on podobny do wprowadzonego kilka lat wcześniej najmu okazjonalnego, ale zdecydowanie korzystniejszy dla właścicieli lokali pod względem bezpieczeństwa inwestycji. Na czym polega najem instytucjonalny, kto może z niego skorzystać i jakie mogą być zastosowane warunki najmu przy najmie instytucjonalnym - o tym poniżej.

Przepisy dotyczące najmu w Polsce

Ponieważ prawo dotyczące najmu chroniło głównie lokatorów to wraz z rozwojem rynku najmu pojawiła się konieczność aby wprowadzić rozwiązania dające także zabezpieczenie właścicielom. Główne obawy wynajmujących dotyczyły sytuacji, gdy zamieszkujący lokal nie płaci uzgodnionego czynszu i też nie chce go opuścić. Długoterminowe batalie sądowe, a później kolejne miesiące czy lata w oczekiwaniu na eksmisję mogłyby zniechęcać kolejne osoby do inwestycji na wynajem. A rynek najmu może dostarczać wielu mieszkań, na które było i jest zapotrzebowanie. Stąd wprowadzenie najpierw najmu okazjonalnego, a  kilka lat później, gdy na rynku pojawiać zaczęło się coraz więcej przedsiębiorstw i instytucji inwestujących w lokale pod wynajem - także najmu instytucjonalnego.

REKLAMA

Najem instytucjonalny - dla kogo?

REKLAMA

Aby skorzystać z możliwości jakie daje najem instytucjonalny trzeba przede wszystkim być przedsiębiorcą - osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą czy np. spółką prawa handlowego - który prowadzi działalność w zakresie najmu lokali.

Art. 19 f. 1. Ustawy o ochronie praw lokatorów:
Umową najmu instytucjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego zawierana przez osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali.

Oznacza to, że ten rodzaj najmu nie jest dostępny dla osób, które wynajmują mieszkania w ramach tzw. najmu prywatnego (poza działalnością gospodarczą). Takie osoby mogą stosować wyłącznie najem okazjonalny.

Drugą kwestią jest to, że przedmiotem najmu może być jedynie lokal mieszkalny, czyli lokal służący do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a nie np. wykorzystywany do celów turystycznych lub wypoczynkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego aby skorzystać z najmu instytucjonalnego konieczne jest prowadzenie działalności gospodarczej, a co za tym idzie traktowanie tego źródła dochodu w sposób zorganizowany i ciągły. Zazwyczaj nie będzie to wykorzystywane przez osoby posiadające jedno mieszkanie na wynajem, z uwagi na konieczne do poniesienia przy prowadzonej działalności koszty jak na przykład opłaty na ubezpieczenia społeczne czy wynagrodzenie księgowej. Choć wiele korzyści jakie niesie ta forma najmu powoduje, że warto rozważyć przeniesienie najmu lokali mieszkalnych do działalności gospodarczej.

Wymogi dla najmu instytucjonalnego

Podpisując umowę najmu instytucjonalnego należy pamiętać, aby została zawarta w formie pisemnej i na czas oznaczony. Przepisy nie określają maksymalnego czasu trwania takiej umowy.

Ponadto załącznikiem do umowy najmu instytucjonalnego lokalu jest oświadczenie najemcy, koniecznie w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu instytucjonalnego. W tym oświadczeniu najemca przyjmuje do wiadomości, że w razie konieczności takiej wyprowadzki nie przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego ani pomieszczenia tymczasowego.

Oczywiście wynajmujący może uzależnić zawarcie umowy najmu instytucjonalnego od wpłaty kaucji, która nie może jednak przekraczać kwotowo sześciokrotności czynszu najmu.

Jakie są korzyści z umowy najmu instytucjonalnego

REKLAMA

Największą korzyścią z zawarcia umowy najmu w formie najmu instytucjonalnego jest możliwość szybszej wyprowadzki najemcy po zakończonym wynajmie. Gdyby lokator nie chciał dobrowolnie opuścić mieszkania, właściciel może skorzystać z otrzymanego aktu notarialnego, składając do sądu wniosek o nadanie temu dokumentowi klauzuli wykonalności. Przyspiesza to zdecydowanie eksmisję, dzięki czemu lokal będzie mógł szybko trafić w ręce kolejnego najemcy. I choć w czasie pandemii wykonanie eksmisji zostało ograniczone, to jest to czas przejściowy po którym przepisy wrócą do normalnego stosowania.

Warto zwrócić uwagę, że ta forma umowy jest też korzystna dla najemcy. Przede wszystkim dlatego, że wynajmujący jest profesjonalnym podmiotem zajmującym się najmem lokali. Zna przepisy i zasady dotyczące najmu i ochrony najemcy i będzie je respektować. Najemca może czuć się bezpiecznie w lokalu planując wieloletnie zamieszkiwanie. Czas najmu może być długi a i prawdopodobieństwo, że wynajmujący zmieni zdanie i będzie chciał przeznaczyć mieszkanie na inne cele (“bo córka wychodzi za mąż i potrzebne mieszkanie” itp.) będzie niewielkie. Dlatego taka forma najmu powinna być więc preferowana przez najemców poszukujących lokum na wynajem na dłużej.

Agata Stradomska, menedżer agencji nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

REKLAMA

Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

Schron lub miejsce doraźnego schronienia pod każdym nowym blokiem? Deweloperzy: ceny wzrosną o kilkaset złotych na 1 metrze kw.

Jest całkiem możliwe, że w tzw. ustawie schronowej (ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej), nad projektem której toczą się właśnie prace legislacyjne, zostanie wprowadzony obowiązek, że każda inwestycja wielorodzinna będzie musiała 
posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronieniach. W takim przypadku - zdaniem deweloperów - wzrost ceny metra kwadratowego nowych mieszkań będzie sięgać kilkuset złotych. Realizacja inwestycji budowlanej, którą w drodze decyzji administracyjnej trzeba będzie wyposażyć w schrony, będzie o 30 proc. droższe niż standardowego projektu. Tak wynika z szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych. To pomysł ministerstwa ds. polityki senioralnej. Budowę zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, trwają prace nad odpowiednim programem.

Do końca 2025 r. każda gmina przygotuje plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Są na to środki z KPO

Każda gmina będzie musiała przygotować i uchwalić plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Na ich przygotowanie zarezerwowano 870 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.

REKLAMA

O ile droższe jest mieszkanie z widokiem?

Jak dużo trzeba dopłacić za atrakcyjny widok z okna? Czy mieszkania na wyższych kondygnacjach są dużo droższe? Co jeszcze sprawia, że cena za metr jest wyższa? 

Każdy budynek dostanie ocenę od A+ do G - klasę charakterystyki energetycznej. Od kiedy ten obowiązek i kontrole na miejscu? Jest już projekt rozporządzenia

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało 3 lipca 2024 r. o rozpoczęciu konsultacji publicznych projektu rozporządzenia w sprawie zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Rozporządzenie to wprowadzi klasy charakterystyki energetycznej budynków (w skali od A+ do G), co ma być - jak tłumaczy MRiT - ułatwieniem dla właścicieli, kupujących oraz najemców budynków i lokali. Nowe przepisy mają wejść w życie od 2026 roku.

REKLAMA