REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najem instytucjonalny – czym jest i kto może z niego skorzystać

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agata Stradomska
Menedżer agencji nieruchomości
Białe Lwy - Nieruchomości
Agencja nieruchomości
Najem instytucjonalny – czym jest i kto może z niego skorzystać
Najem instytucjonalny – czym jest i kto może z niego skorzystać
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Najem instytucjonalny to stosunkowo nowe rozwiązanie, które pojawiło się w przestrzeni prawnej w 2017 r. Jest on podobny do wprowadzonego kilka lat wcześniej najmu okazjonalnego, ale zdecydowanie korzystniejszy dla właścicieli lokali pod względem bezpieczeństwa inwestycji. Na czym polega najem instytucjonalny, kto może z niego skorzystać i jakie mogą być zastosowane warunki najmu przy najmie instytucjonalnym - o tym poniżej.

Przepisy dotyczące najmu w Polsce

Ponieważ prawo dotyczące najmu chroniło głównie lokatorów to wraz z rozwojem rynku najmu pojawiła się konieczność aby wprowadzić rozwiązania dające także zabezpieczenie właścicielom. Główne obawy wynajmujących dotyczyły sytuacji, gdy zamieszkujący lokal nie płaci uzgodnionego czynszu i też nie chce go opuścić. Długoterminowe batalie sądowe, a później kolejne miesiące czy lata w oczekiwaniu na eksmisję mogłyby zniechęcać kolejne osoby do inwestycji na wynajem. A rynek najmu może dostarczać wielu mieszkań, na które było i jest zapotrzebowanie. Stąd wprowadzenie najpierw najmu okazjonalnego, a  kilka lat później, gdy na rynku pojawiać zaczęło się coraz więcej przedsiębiorstw i instytucji inwestujących w lokale pod wynajem - także najmu instytucjonalnego.

REKLAMA

Najem instytucjonalny - dla kogo?

REKLAMA

Aby skorzystać z możliwości jakie daje najem instytucjonalny trzeba przede wszystkim być przedsiębiorcą - osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą czy np. spółką prawa handlowego - który prowadzi działalność w zakresie najmu lokali.

Art. 19 f. 1. Ustawy o ochronie praw lokatorów:
Umową najmu instytucjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego zawierana przez osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali.

Oznacza to, że ten rodzaj najmu nie jest dostępny dla osób, które wynajmują mieszkania w ramach tzw. najmu prywatnego (poza działalnością gospodarczą). Takie osoby mogą stosować wyłącznie najem okazjonalny.

Drugą kwestią jest to, że przedmiotem najmu może być jedynie lokal mieszkalny, czyli lokal służący do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a nie np. wykorzystywany do celów turystycznych lub wypoczynkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego aby skorzystać z najmu instytucjonalnego konieczne jest prowadzenie działalności gospodarczej, a co za tym idzie traktowanie tego źródła dochodu w sposób zorganizowany i ciągły. Zazwyczaj nie będzie to wykorzystywane przez osoby posiadające jedno mieszkanie na wynajem, z uwagi na konieczne do poniesienia przy prowadzonej działalności koszty jak na przykład opłaty na ubezpieczenia społeczne czy wynagrodzenie księgowej. Choć wiele korzyści jakie niesie ta forma najmu powoduje, że warto rozważyć przeniesienie najmu lokali mieszkalnych do działalności gospodarczej.

Wymogi dla najmu instytucjonalnego

Podpisując umowę najmu instytucjonalnego należy pamiętać, aby została zawarta w formie pisemnej i na czas oznaczony. Przepisy nie określają maksymalnego czasu trwania takiej umowy.

Ponadto załącznikiem do umowy najmu instytucjonalnego lokalu jest oświadczenie najemcy, koniecznie w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu instytucjonalnego. W tym oświadczeniu najemca przyjmuje do wiadomości, że w razie konieczności takiej wyprowadzki nie przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego ani pomieszczenia tymczasowego.

Oczywiście wynajmujący może uzależnić zawarcie umowy najmu instytucjonalnego od wpłaty kaucji, która nie może jednak przekraczać kwotowo sześciokrotności czynszu najmu.

Jakie są korzyści z umowy najmu instytucjonalnego

REKLAMA

Największą korzyścią z zawarcia umowy najmu w formie najmu instytucjonalnego jest możliwość szybszej wyprowadzki najemcy po zakończonym wynajmie. Gdyby lokator nie chciał dobrowolnie opuścić mieszkania, właściciel może skorzystać z otrzymanego aktu notarialnego, składając do sądu wniosek o nadanie temu dokumentowi klauzuli wykonalności. Przyspiesza to zdecydowanie eksmisję, dzięki czemu lokal będzie mógł szybko trafić w ręce kolejnego najemcy. I choć w czasie pandemii wykonanie eksmisji zostało ograniczone, to jest to czas przejściowy po którym przepisy wrócą do normalnego stosowania.

Warto zwrócić uwagę, że ta forma umowy jest też korzystna dla najemcy. Przede wszystkim dlatego, że wynajmujący jest profesjonalnym podmiotem zajmującym się najmem lokali. Zna przepisy i zasady dotyczące najmu i ochrony najemcy i będzie je respektować. Najemca może czuć się bezpiecznie w lokalu planując wieloletnie zamieszkiwanie. Czas najmu może być długi a i prawdopodobieństwo, że wynajmujący zmieni zdanie i będzie chciał przeznaczyć mieszkanie na inne cele (“bo córka wychodzi za mąż i potrzebne mieszkanie” itp.) będzie niewielkie. Dlatego taka forma najmu powinna być więc preferowana przez najemców poszukujących lokum na wynajem na dłużej.

Agata Stradomska, menedżer agencji nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA