REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ceny mieszkań w Polsce - październik 2022. Sprzedawcy prawie nie obniżają cen

Jakie ceny mieszkań (ofertowe i transakcyjne) są stosowane w październiku 2022 roku w Polsce? Jeszcze w 2019 roku różnica między ceną ofertową, a transakcyjną w sześciu największych miastach Polski na rynku wtórnym wynosiła 13 proc., obecnie jest to raptem 2 proc. wynika z danych NBP. To oznaki kryzysu na rynku nieruchomości.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu, energii elektrycznej i innych opłatach?

Ogrzewanie - jak oszczędzać? Jak ograniczyć wysokość rachunków za energię elektryczną? Jak zaoszczędzić na eksploatacji samochodu? Podpowiadamy!

Ogrzewanie i niedogrzanie mieszkań i domów w Polsce – porównanie na tle Europy

7% Europejczyków nie jest w stanie właściwie ogrzać swojego domu. Najbardziej niedogrzane lokale znajdziemy w Albanii, Bułgarii, na Litwie czy Cyprze. Polska należy natomiast do grona krajów o najlepiej ogrzanych nieruchomościach.

Maksymalne ceny prądu w 2023 r. - jakie są założenia?

Celem projektu ustawy o środkach nadwyczajnych mających na celu ograniczenie cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 roku jest m.in. zwiększenie ochrony gospodarstw domowych przed drastycznym wzrostem rachunków za energię elektryczną.

REKLAMA

Wynajem mieszkania – co obejmuje polisa ubezpieczeniowa?

Wynajem mieszkania. Rata kredytu hipotecznego w niektórych regionach kraju rata kredytu pochłania nawet 80 proc. średniej pensji netto. Jest to efekt stale przyspieszającej inflacji. Polacy coraz częściej decydują się na najem. W Warszawie rata kredytu jest aż o 1 504 zł wyższa niż koszt najmu i to przy maksymalnym (35 lat) okresie spłaty.

Kawalerki premium zyskują na znaczeniu

Jaką kawalerkę możemy określić mianem „premium”? Dla kogo powstają takie mieszkania? Czy mogą one stanowić lokatę kapitału?

Nadpłacanie kredytów hipotecznych a inwestycje w nieruchomości. Czy zawsze opłaca się nadpłacić kredyt?

W pierwszym półroczu 2022 roku kredytobiorcy nadpłacili prawie 25 mld złotych. To więcej niż przez cały zeszły, rekordowy pod tym względem rok. Czy to dobry znak dla inwestorów?

Koszty utrzymania mieszkania w Polsce wzrosły przez rok o 23 proc.

Z danych Eurostatu wynika, że od sierpnia 2021 do sierpnia 2022 r. przeciętne koszty utrzymania i prowadzenia domu (mieszkania) w Polsce wzrosły o 23%. To o kilka punktów procentowych więcej niż średnia europejska. W niektórych krajach Europy koszty mieszkań wzrosły znacznie bardziej niż w Polsce.

REKLAMA

Nowe limity cen mieszkań w programie Kredyt bez wkładu własnego

Od października obowiązują nowe, zwykle wyższe, limity cen mieszkań w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego, potocznie zwanego Kredyt bez wkładu własnego. Z punktu widzenia potencjalnych uczestników programu kluczowe jest jednak to, jak nowy limit wygląda na tle cen obowiązujących w danym regionie.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - kogo chroni a kogo nie

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG) działa i chroni nabywców mieszkań od deweloperów od 1 lipca 2022 r. DFG nie ochroni nabywcy nowego mieszkania z drugiej ręki ani przedsiębiorcy, który kupi nowy lokal pod działalność gospodarczą - mówi PAP Renata Mentlewicz z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zaległości w opłatach za mieszkanie - skutki prawne. Kiedy licytacja mieszkania za długi?

Rośnie liczba osób, które mają problem z terminowym regulowaniem czynszów i opłat za mieszkanie. Jakie są skutki prawne zaległości czynszowych? Kiedy możne dojść do licytacji mieszkania za długi? Czy można sprzedać mieszkanie mając długi czynszowe?

Rynek mieszkaniowy w 7 największych miastach Polski we wrześniu 2022

We wrześniu w większości największych miast wzrosła sprzedaż nowych mieszkań. Jednak jak wskazuje najnowszy raport ekspertów portalu RynekPierwotny.pl cały trzeci kwartał był pod tym względem gorszy od poprzedniego. Zmalał również zapał inwestycyjny firm deweloperskich.

Jak oszczędzać energię w biurze?

Ogromny wzrost cen energii elektrycznej oraz gazu staje się faktem i stawia przed właścicielami biurowców i zarządcami nieruchomości niemałe wyzwanie budżetowe na 2023 r. Tego rodzaju koszty w niektórych przypadkach mogą się zwiększyć nawet ośmiokrotnie. Są jednak sposoby, aby je zoptymalizować.

Mieszkania w dawnych biurowcach i hipermarketach

Przygotowywana przez rząd ustawa ma znacznie uprościć przekształcanie obiektów biurowych oraz centrów handlowych o powierzchni powyżej 2000 mkw. w budynki mieszkalne Czy niefunkcjonujące budynki biurowe i centra handlowe przejmować będzie mieszkaniówka? Racje za i przeciw.

Wysokość rat kredytów hipotecznych, a decyzja RPP o poziome stóp procentowych w październiku 2022

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, ale WIBOR wzrósł, więc raty kredytów hipotecznych i tak wzrosną.

Ceny najtańszych mieszkań od deweloperów

Jaką kwotą trzeba dysponować, żeby kupić najmniejsze mieszkania oferowane przez deweloperów w poszczególnych miastach? W których inwestycjach są dostępne? Jaki mają metraż? Kiedy będą gotowe? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl

Biura przyszłości - samowystarczalne energetycznie i dążące do zeroemisyjności

Globalne zmiany mocno kształtują trendy, które obserwujemy w projektach nowoczesnych nieruchomości biurowych. Rozwój technologii, zwiększenie zainteresowania ekologicznymi certyfikatami i troska o środowisko odzwierciedlają zapotrzebowanie na przestrzenie, które sprostają współczesnym potrzebom.

Trendy mieszkaniowe Polaków w 2022 roku

Mamy za sobą pandemiczny boom na nieruchomości z kawałkiem własnej ziemi. Był to czas poszukiwań mieszkań z ogródkiem, bliźniaków z kawałkiem zieleni lub domów za miastem. Jak prezentuje się rok 2022? Jakie są aktualne trendy mieszkaniowe Polaków?

Cesja umowy deweloperskiej - rozliczenie VAT

W czasach dobrej koniunktury branży budowlanej wielu przedsiębiorców postanowiło zarabiać na odsprzedaży umowy deweloperskiej jednak pojawiły się problemy w rozliczeniach VAT. Kiedy i w jakiej stawce naliczyć podatek?

Budowa domu jednorodzinnego ponad 70 mkw. bez pozwolenia na budowę - zmiany w Prawie budowlanym od 2023 roku

Domy jednorodzinne powyżej 70 mkw. będą zwolnione z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Podobnie (budowa bez pozwolenia - tylko na podstawie zgłoszenia) będzie z przydomowymi schronami do 35 mkw., niewielkimi kioskami i pawilonami sprzedaży ulicznej, budynkami gospodarczymi i wiatami związane z produkcją rolną - wynika z projektu noweli Prawa budowlanego zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Większość zapisów planowanej nowelizacji miałaby wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

Polski rynek magazynowy z obiecującymi widokami na przyszłość

Polska, która jest piątym rynkiem magazynowym w UE ma szansę na przejęcie sporej części inwestycji i produkcji oraz procesów logistycznych przenoszonych z Azji

Światowy Dzień Mieszkalnictwa w cieniu spadku dostępności mieszkań i wzrostu kosztów ich utrzymania

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wyznaczyła pierwszy poniedziałek października każdego roku jako Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Eksperci GetHome.pl zwracają uwagę, że w naszym kraju jest on obchodzony w minorowych nastrojach. Poprawiające się od lat wskaźniki obrazujące sytuację mieszkaniową najpewniej wyraźnie się pogorszą.

Inflacja nie zatrzymuje inwestorów zagranicznych na polskim rynku nieruchomości

Mimo inflacji i rosnących stóp procentowych polskie nieruchomości komercyjne wciąż cieszą się zainteresowaniem inwestorów, zwłaszcza tych zagranicznych – ponad 90% z nich to duże fundusze inwestycyjne. Rodzimy kapitał stanowi w Polsce rzadkość, m.in. ze względu na brak inwestorów instytucjonalnych.

Parki handlowe i centra convenience w Polsce z dużym przyrostem sprzedaży

Tylko w pierwszej połowie roku parki handlowe i centra convenience urosły o ponad 183 000 mkw. Będzie kolejny rekord?

Chińczycy na polskim rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości w Polsce. Chiny rosną w siłę pod względem gospodarczym i mocno stawiają na ekspansję zagraniczną. Tamtejsi przedsiębiorcy bardzo chętnie inwestują pieniądze w projekty i start-upy, również w naszym kraju. Rosnącym powodzeniem cieszą się wśród nich polskie nieruchomości.

Ceny materiałów budowlanych w 2023 roku. Ile wzrosną?

Ceny materiałów budowlanych w 2023 r. na kluczowych rynkach w Europie wzrosną średnio o 4-8 proc., a w Polsce wzrost cen powinien ustabilizować się na poziomie około 8 proc.- wynika z szacunków CBRE. Firma doradcza ocenia, że wyhamowanie wzrostu cen może sprawić, że wznowione zostaną wstrzymane inwestycje.

Inwestujesz w apartamenty hotelowe? 10 kwestii, na które warto zwrócić uwagę

Branża hotelarska w Polsce może cieszyć się powrotem do dobrej formy, rośnie liczba gości i organizowanych imprez. Na znaczeniu rośnie też rynek condo i aparthoteli. Inwestycja w apartamenty hotelowe, którymi zarządza wiarygodny i solidny partner, może być bardzo korzystną formą ulokowania kapitału. Jest jednak jeden kluczowy warunek — musimy to zrobić z głową, solidnie sprawdzając rzetelność ofert i stojących za nimi firm.

Sierpniowe ceny mieszkań w dół [Raport]

Ceny mieszkań spadają. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy mieszkania staniały w 13 z 17 badanych miast. W tym okresie najmocniejsze przeceny miały miejsce w Częstochowie (-9%), Sosnowcu (-8%) i Bydgoszczy (-5%).

Handel idzie w lokalność

W mniejszych miejscowościach rosną parki handlowe, w dużych miastach powierzchni pod handel dostarczają obiekty wielofunkcyjne i nowe osiedla mieszkaniowe

Oprocentowanie lokat w 2022 roku

Nominalne oprocentowanie lokat jest obecnie dużo wyższe niż jeszcze na początku roku. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy to wystarczyło, aby przyciągnąć oszczędności Polaków.

Jak zabezpieczyć budynek przed ulatnianiem się tlenku węgla, czyli czadu? Obowiązki zarządcy

Najczęstszymi przyczynami zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem oraz wybuchów gazu i pożarów są: brak szczelności i sprawności urządzeń spalających paliwa, instalacji kominowych i gazowych oraz brak drożności i właściwego ciągu przewodów wentylacyjnych.

Cyfrowe wsparcie dla paneli słonecznych

Coraz więcej energii zasilającej polskie gospodarstwa domowe pochodzi ze słońca. Agencja Rynku Energii latem raportowała, że moc z fotowoltaiki zainstalowanej w Polsce przekroczyła 10 GW. To blisko dwa razy więcej niż rok temu. Elektrownie słoneczne to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów rynku. Aby mógł rozwijać się jeszcze szybciej, potrzebuje wsparcia IT. Duże doświadczenie na tym polu mają firmy z Polski.

Deweloperzy rozpoczynają coraz mniej inwestycji mieszkaniowych [Komentarz do danych GUS]

Wrześniowa informacja GUS, komunikująca wstępne wyniki budownictwa mieszkaniowego w sierpniu oraz w okresie ośmiu miesięcy bieżącego roku, w pełni potwierdziła obawy o rozwojowy charakter procesu hamowania inwestycji rynku mieszkaniowego w odpowiedzi na załamanie statystyk sprzedażowych lokali deweloperskich.

W jakich cenach wybierają teraz mieszkania kupujący

Jak zmieniły się decyzje nabywców mieszkań po drastycznym ograniczeniu dostępu do kredytów? W jakim stopniu kupujący zweryfikowali swoje oczekiwania? Na jakie mieszkania jest popyt? W jakich cenach?

Wymiana kopciuchów spowolniła

Przez wysoką inflację i kryzys energetyczny mieszkańcy nie chcą inwestować w wymianę kopciuchów na nowe źródła ogrzewania. Wprowadzony dodatek węglowy również nie zachęca do tego działania.

Sezon grzewczy 2022. Kampania edukacyjna „Stopień mniej znaczy więcej”

Sezon grzewczy 2022. W Poznaniu ruszyła kampania edukacyjna „Stopień mniej znaczy więcej”. Celem akcji jest uświadomienie mieszkańców, że już prosta zmiana nawyków korzystania z ogrzewania przekłada się na ograniczenie zużycia paliw, zmniejszenie wydatków i poprawę jakości powietrza.

Wspólnota mieszkaniowa a koszty ogrzewania. Podwyżki opłat już teraz

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 7 grudnia 2021 r. potwierdza, że koszty ogrzewania mieszkań powinny być dzielone na 12 miesięcy. Podwyżka kosztów dotyczących nieruchomości wspólnej również jest przesłanką do podniesienia opłat pobieranych od właścicieli lokali i posiadaczy spółdzielczych praw (własnościowego i lokatorskiego). Wspólnota lub spółdzielnia zarządzająca budynkiem powinna dążyć do tego, aby po podsumowaniu sezonu grzewczego nie powstały duże nadpłaty albo niedopłaty. Zatem uzasadnione jest, by podwyżki cen za ogrzewanie już teraz zostały uwzględnione w comiesięcznych opłatach członków wspólnoty mieszkaniowej.

Mieszkanie dla seniora. Budownictwo senioralne - perspektywy

Niestety wciąż mało mówi się o lawinowo rosnących potrzebach mieszkaniowych seniorów. Choć trend jest zauważalny w Polsce od lat, to z jego skutkami zmierzymy się po raz pierwszy w naszej historii. Polska starzeje się coraz szybciej i już w nadchodzącej dekadzie czeka nas wiele nowych wyzwań oraz koniecznych zmian. Dane demograficznie nie napawają optymizmem. Żyjemy coraz dłużej, a liczba osób w wieku produkcyjnym stale spada — do 2070 roku zmniejszy się o co najmniej jedną trzecią. W tym czasie populacja kraju spadnie niemal o 20 proc.

Najemcy biurowi wracają do aktywności sprzed pandemii

Aktywność najemców na rynku biurowym dynamicznie rośnie. Od stycznia do końca czerwca eksperci Colliers z pionów Reprezentacji Najemcy i Właściciela doradzali w transakcjach najmu prawie 160 tys. mkw. – to niespełna o 60 tys. mkw. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Czy są chętni na lokale usługowe w nowych osiedlach

Jak dużym zainteresowaniem cieszą się lokale usługowe oferowane w inwestycjach mieszkaniowych? W których projektach są dostępne? Ile kosztują?

Jak Polacy oceniają okolicę, w której mieszkają?

Lubimy swoją najbliższą okolicę – ponad 61% Polaków czuje się szczęśliwa w swoim sąsiedztwie. Nasze samopoczucie na co dzień poprawia bliskość natury (32,3%) oraz co ciekawe sklepów (29%). Czy istnieje jeden przepis na idealną okolicę, która spełni oczekiwania wszystkich mieszkańców? Po przeanalizowaniu szczęścia w miastach i dzielnicach, Otodom i ThinkCo biorą na tapet najbliższą okolicę i odkrywają zaskakujące wnioski.

Coraz droższe biura, a chętnych nie brakuje

Rosną opłaty czynszowe i eksploatacyjne, wydłużają się okresy najmu, a umowy podlegają coraz wyższej, corocznej indeksacji stawek. Mimo to biura na wszystkich rynkach w Polsce cieszą się nadal rekordowo dużym zainteresowaniem

Podwyżki cen materiałów budowlanych - ile wyniosły w sierpniu 2022?

Po wiosennych rekordowych wzrostach cen materiałów budowlanych o średnio 34 proc. r/r w sierpniu tempo dynamiki wyhamowało do 25 proc. Oznacza to przyspieszanie spadków parametrów uciążliwej dla budowlanki hossy do 4 pp. miesięcznie. Choć to za wcześnie na świętowanie powrotu rynku do normalności, to jednak sytuacja zdaje się powoli zmierzać w pożądanym kierunku.

Wakacje kredytowe - Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Ustawowe wakacje kredytowe umożliwiły osobom ze złotówkowym kredytem hipotecznym zawieszenie płatności rat. Jednak przepisy te przyniosły wiele wątpliwości i pytań, które banki często próbują interpretować na swoją korzyć, próbując zniechęcić kredytobiorców do skorzystania z tego narzędzia. Dlatego Rzecznik Finansowy odpowiedział na te najważniejsze i najczęstsze pytania.

Ceny mieszkań na świecie a inflacja 2022

Nawet o ponad 180% wzrosły w ciągu roku ceny nieruchomości w Stambule – sugeruje najnowszy raport firmy Knight Frank. Poza Turcją wzrosty cen były już mniej imponujące, ale i tak w większości lokalizacji ostatni rok przyniósł wzrost stawek za metr. Ceny rosną szczególnie szybko tam, gdzie mamy do czynienia z wysoką inflacją.

Jak zmienić sprzedawcę prądu elektrycznego?

Na decyzję o zmianie sprzedawcy wpływa kilka istotnych czynników, m.in.: stopień świadomości klientów i ich motywacja do zmiany, a także sama łatwość dokonania takiej zmiany (brak skomplikowanych procedur) oraz dostępność konkurencyjnych ofert na rynku.

Pierwszy dzień jesieni w 2022 r.

Kiedy wypada pierwszy dzień kalendarzowej jesieni w 2022 r.? Czym jest równonoc jesienna? Jak wygląda jesień w sadzie i ogrodzie?

Obowiązkowy przegląd drzwi przeciwpożarowych przynajmniej raz w roku

Według raportu Państwowej Straży Pożarnej z roku 2021, aż 2236 interwencji dotyczyło budynków użyteczności publicznej. Dlatego też ustawodawca wymaga od administratorów i zarządców nieruchomości szeregu czynności określonych w prawie budowlanym – między innymi obowiązkowych przeglądów przeciwpożarowych. Kontrole te obejmują nie tylko systemy gaśnicze, lecz także instrukcje BHP i drzwi przeciwpożarowe.

O ile wzrosły ceny nieruchomości na całym świecie w ciągu roku? [Raport]

Na koniec II kw. br. ceny nieruchomości w największych miastach świata wzrosły o 11,7 proc. w ujęciu rok do roku; na 72 miejscu zestawienia znalazła się Warszawa, gdzie nieruchomości zdrożały o 9,4 proc. - podała w czwartek firma Knight Frank. O ile zdrożały w innych krajach?

Mateusz Bonca: Rynek mocno hamuje, był wsparty mocno kredytem hipotecznym

O tym, jakie są największe wyzwania dla uczestników rynku nieruchomości mówi Mateusz Bonca prezes JLL Polska w rozmowie z Sonią Sobczyk z Dziennika Gazety Prawnej.

REKLAMA