REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt 2 procent - czy wpłynie na wzrost cen mieszkań?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Oprac. Paulina Karpińska
Kredyt 2 procent a ceny mieszkań
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd pracuje nad programem Pierwsze Mieszkanie, na który składa się Bezpieczny Kredyt 2 procent i Konto Mieszkaniowe. Mają one umożliwić zakup mieszkania osobom, które takiego lokum jeszcze nie posiadają na znacznie atrakcyjniejszych warunkach finansowych, niż te które są obecnie dostępne na rynku kredytów hipotecznych. Jednak eksperci wieszczą ciemną stronę tej koncepcji. Mianowicie obawiają się wywindowania cen nieruchomości. Dlaczego?

Kredyt 2 procent to obecnie najczęściej podejmowany temat pomiędzy osobami zainteresowanymi zakupem mieszkania, a agentami nieruchomości i pośrednikami finansowymi. Choć nie ma jeszcze finalnego kształtu ustawy regulującej program, już teraz wpływa on na rynek nieruchomości i kredytów.

REKLAMA

 

Zainteresowanie programem Bezpieczny Kredyt 2 %

Ankieta przeprowadzona wśród pośredników działających w agencji Metrohouse pokazuje, że doniesienia medialne dotyczące zbliżającej się premiery programu Pierwsze Mieszkanie, którego częścią jest Bezpieczny Kredyt 2%, ma wpływ na ożywienie na rynku mieszkań. 77 proc. ankietowanych pośredników twierdzi, że ogłoszenie programu wpłynęło na większy ruch ze strony potencjalnych kupujących. Wśród ankietowanych, którzy widzą to przełożenie prawie co trzeci uważa, że ożywienie to jest znaczące. 

 

 

 

Materiały prasowe

 

Czy Kredyt 2 procent wpłynie na wzrost cen mieszkań?

REKLAMA

Jednocześnie pośrednicy pytani o to, czy Bezpieczny Kredyt 2% będzie miał wpływ na wzrost cen mieszkań, w znakomitej większości potwierdzają tę tezę. Tak twierdzi 68 proc. wszystkich ankietowanych, a jedynie 15 proc. jest przeciwnego zdania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mogłoby się zatem wydawać, że na rynku będziemy mieć do czynienia z lawiną klientów, którzy swój zakup nieruchomości uzależniają od przyznania preferencyjnego kredytu. Jak się okazuje, wcale tak nie jest. Na pytanie „Jaki odsetek Twoich klientów warunkuje zakup przyznaniem Bezpiecznego Kredytu 2%” najczęściej pojawiającą się odpowiedzią było „poniżej 25% klientów”, co może jednak świadczyć o tym, że obecne ożywienie na rynku nie jest wcale dziełem klientów upatrujących swojej szansy w tańszym pozyskaniu finansowania, ale na rynek wkroczyła część popytu, która dotychczas z różnych powodów nie była na nim aktywna. 

 

 

 

Materiały prasowe

 

Wiosenne ożywienie na rynku mieszkaniowym widoczne jest zarówno pod względem liczby klientów rozpoczynających proces poszukiwania nieruchomości, jak i wolumenu obrotu pośredników. Według danych Metrohouse, w porównaniu do lutego br., w marcu o 31 proc. wzrosła liczba nowych klientów zgłaszających zapotrzebowanie na nieruchomość. Należy jednak pamiętać, że zwykle to dopiero kolejne wiosenne miesiące stanowią szczyt zainteresowania transakcjami na rynku. Wiele więc wskazuje, że klienci coraz bardziej interesują się zakupami mieszkań. Dużym znakiem zapytania jest to, czy wzrost ich aktywności będzie miał przełożenie na liczbę sprzedanych lokali w najbliższych miesiącach. 

Zdolność kredytowa Polaków

Podobną odwilż widać na rynku kredytów mieszkaniowych. Kalendarze pośredników finansowych wypełniają się terminami spotkań z klientami, którzy chcą skorzystać z preferencyjnego kredytu.

REKLAMA

Dziś mamy do czynienia z zagregowanym popytem po ponad roku zamrożenia rynku kredytów i nieruchomości. Co więcej, część klientów jest przekonana, że nowy program to rozwiązanie dla osób, które nie mają mieszkania i otrzymają kredyt z automatu. Bez potrzeby wcześniejszego zbadania zdolności kredytowej i spełnienia innych wymogów polityki kredytowej banków. Nie biorą także pod uwagę faktu, że specjalna dopłata możliwa jest przez okres 10 lat i nakłada na nich liczne ograniczenia przez ten czas.  – zauważa Andrzej Łukaszewski, ekspert finansowy Credipass z Warszawy.

Nie tylko konieczność posiadania zdolności kredytowej jest kluczowa, aby móc skorzystać z tego rozwiązania. Wielu klientów przekonanych jest także, że samo oprocentowanie kredytu wyniesie 2%. Myląca jest bowiem sama nazwa projektu. Zgodnie z projektem ustawy oprocentowanie kredytu będzie wynosiło 2% plus dodatkowe koszty banku, a kredyty ma być spłacany w ratach malejących. Ostateczną wysokość raty będziemy mogli poznać dopiero po zapoznaniu się z finalną treścią ustawy.

Dobrą informacją dla rynku jest to, że niezależnie od programu, już dziś wzrosła zdolność kredytowa klientów. Przykładowo rodzina z 1 dzieckiem i miesięcznymi zarobkami 7 tys. netto może aktualnie otrzymać kredyt w wysokości nawet 403 tys. zł, gdzie jeszcze 2 miesiące temu mogła dostać jedynie 320 tys. zł. 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

REKLAMA

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA