REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkania w kamienicach przeżywają prawdziwy renesans! Oto 3 powody, dla których warto je teraz kupić.

Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Jak wynika z danych zgromadzonych podczas ostatniego Spisu Powszechnego, w Polsce jest ponad milion mieszkań, które mają więcej niż 100 lat! Sporą część z nich stanowią lokale w kamienicach. Szczególnie „bogatymi” w kamienice miastami są Wrocław (około 6 tysięcy) i Łódź (podobna liczba). Kolejne kilka tysięcy jest w Krakowie i Warszawie oraz w Poznaniu. Coraz częściej klimatyczna, kamieniczna zabudowa staje się „konkurencją” dla nowych osiedli, a deweloperzy i kupujący dostrzegają ich ogromny potencjał. Oto 3 powody, dla których warto kupić teraz mieszkanie w kamienicy!

REKLAMA

Najlepsza lokalizacja w mieście

REKLAMA

Kamienice zazwyczaj znajdują się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach: otaczają rynki miast lub usytuowane są wzdłuż najbardziej reprezentacyjnych ulic. To świetny wybór dla tych, którzy lubią mieć blisko wszelkie atrakcje kulturalne i turystyczne: teatry, galerie, muzea, a także dobre restauracje. Co ważne, o wolne działki do zabudowy w centrach dużych miast jest coraz trudniej, a to sprawia, że z roku na rok coraz więcej deweloperów decyduje się inwestować w odnowienie starych kamienic. Co to oznacza dla kupującego? Przede wszystkim to, że jeśli kupi takie mieszkanie, z roku na rok jego wartość będzie szybko rosła:

Kamienice w Polsce wciąż mają ogromny potencjał inwestycyjny. Z perspektywy dewelopera trudność polega na tym, że często są obiektami wpisanymi do rejestru zabytków, a wtedy wymagają szczególnej troski i wiedzy o procesie rewitalizacji, pracy z archeologiem, konserwatorem, samorządem lokalnym. Ale dla nabywcy, kupno mieszkania w dobrze zrewitalizowanej kamienicy to dobra lokata kapitału. Przykładem może być kamienica przy Kolberga 16. To Stare Miasto, do Rynku jest stąd tylko 15 minut piechotą. Mieszkańcy wiedzą, że dzięki temu położeniu, wartość kupionych lokali rośnie z każdym rokiem. Przykładowo, wartość mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych, kupionego tu w 2021 roku wynosiła 720.000 zł, a dziś jest warte już 960.000 zł. Łatwo policzyć, że to wzrost o 33% – komentuje Dariusz Jagusiak, członek zarządu Money Square Investment.

Tego nie mają nowoczesne apartamenty!

REKLAMA

Mieszkanie w kamienicy to łakomy kąsek dla każdego konesera budownictwa. Wysoki sufit: zazwyczaj ponad 3 metry, (a czasem nawet około 5m!), duże okna, które zapewniają bardzo dobry dopływ dziennego światła  to daje nabywcy szerokie możliwości aranżacyjne. Ale przestronne pomieszczenia to nie wszystko:

Miłośnicy klimatycznych wnętrz doceniają w kamienicach takie elementy jak oryginalna stolarka okienna i drzwiowa, w tym charakterystyczne dwuskrzydłowe drzwi. Zwracają uwagę na gipsowe stiuki, fasety, a także intarsjowane parkiety. Dla wielu takimi „perełkami” w wystroju są też rzeźbione piece kaflowe, których w polskich kamienicach zachowało się całkiem sporo i które często są prawdziwymi dziełami sztuki rzemieślniczej. Ale dla kupujących liczą się też walory czysto praktyczne: ściany w kamienicach mają tę przewagę, że są zazwyczaj znacznie grubsze niż te w nowym budownictwie – a więc finalnie dają większy akustyczny komfort i wyciszenie lokalu – komentuje Dariusz Jagusiak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odnowione kamienice mogą zaskoczyć udogodnieniami

Wiele osób przed kupnem mieszkania w kamienicy powstrzymuje kwestia braku windy, co przy 4-5 wysokich kamienicznych piętrach może być nie lada utrudnieniem: dla osób niepełnosprawnych, starszych, czy rodziców z małymi dziećmi. Ale i to się zmienia: pojawiają się inwestycje, które oprócz przywrócenia kamienicom ich najpiękniejszego historycznego rysu, dostosowują je też do współczesnych wymagań mieszkańców:

Dziś kamienice wcale nie muszą być reliktami przeszłości pod względem udogodnień technicznych: przykładem jest kamienica przy reprezentacyjnej ulicy Wrocławia: Kołłątaja 23, gdzie w budynku z 1859 roku zostanie zamontowana winda. Uzyskanie zgody konserwatora musiało być poprzedzone szczegółową rewizją stanu konstrukcyjnego budynku: instalacji, szkieletu i samej cegły. Operacja jest kosztowna, ale podniesie komfort życia mieszkańców. Każdy z apartamentów zostanie również wyposażony w kompletny system klimatyzacji. Te udogodnienia sprawiają, że mieszkania staną się jeszcze cenniejsze w tym sektorze rynku, bo nie są to powszechne praktyki przy rewitalizacji kamienic – podsumowuje Dariusz Jagusiak.

Zobacz także: Amfilada

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA