REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkania w kamienicach przeżywają prawdziwy renesans! Oto 3 powody, dla których warto je teraz kupić.

Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Jak wynika z danych zgromadzonych podczas ostatniego Spisu Powszechnego, w Polsce jest ponad milion mieszkań, które mają więcej niż 100 lat! Sporą część z nich stanowią lokale w kamienicach. Szczególnie „bogatymi” w kamienice miastami są Wrocław (około 6 tysięcy) i Łódź (podobna liczba). Kolejne kilka tysięcy jest w Krakowie i Warszawie oraz w Poznaniu. Coraz częściej klimatyczna, kamieniczna zabudowa staje się „konkurencją” dla nowych osiedli, a deweloperzy i kupujący dostrzegają ich ogromny potencjał. Oto 3 powody, dla których warto kupić teraz mieszkanie w kamienicy!

REKLAMA

Najlepsza lokalizacja w mieście

REKLAMA

Kamienice zazwyczaj znajdują się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach: otaczają rynki miast lub usytuowane są wzdłuż najbardziej reprezentacyjnych ulic. To świetny wybór dla tych, którzy lubią mieć blisko wszelkie atrakcje kulturalne i turystyczne: teatry, galerie, muzea, a także dobre restauracje. Co ważne, o wolne działki do zabudowy w centrach dużych miast jest coraz trudniej, a to sprawia, że z roku na rok coraz więcej deweloperów decyduje się inwestować w odnowienie starych kamienic. Co to oznacza dla kupującego? Przede wszystkim to, że jeśli kupi takie mieszkanie, z roku na rok jego wartość będzie szybko rosła:

Kamienice w Polsce wciąż mają ogromny potencjał inwestycyjny. Z perspektywy dewelopera trudność polega na tym, że często są obiektami wpisanymi do rejestru zabytków, a wtedy wymagają szczególnej troski i wiedzy o procesie rewitalizacji, pracy z archeologiem, konserwatorem, samorządem lokalnym. Ale dla nabywcy, kupno mieszkania w dobrze zrewitalizowanej kamienicy to dobra lokata kapitału. Przykładem może być kamienica przy Kolberga 16. To Stare Miasto, do Rynku jest stąd tylko 15 minut piechotą. Mieszkańcy wiedzą, że dzięki temu położeniu, wartość kupionych lokali rośnie z każdym rokiem. Przykładowo, wartość mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych, kupionego tu w 2021 roku wynosiła 720.000 zł, a dziś jest warte już 960.000 zł. Łatwo policzyć, że to wzrost o 33% – komentuje Dariusz Jagusiak, członek zarządu Money Square Investment.

Tego nie mają nowoczesne apartamenty!

REKLAMA

Mieszkanie w kamienicy to łakomy kąsek dla każdego konesera budownictwa. Wysoki sufit: zazwyczaj ponad 3 metry, (a czasem nawet około 5m!), duże okna, które zapewniają bardzo dobry dopływ dziennego światła  to daje nabywcy szerokie możliwości aranżacyjne. Ale przestronne pomieszczenia to nie wszystko:

Miłośnicy klimatycznych wnętrz doceniają w kamienicach takie elementy jak oryginalna stolarka okienna i drzwiowa, w tym charakterystyczne dwuskrzydłowe drzwi. Zwracają uwagę na gipsowe stiuki, fasety, a także intarsjowane parkiety. Dla wielu takimi „perełkami” w wystroju są też rzeźbione piece kaflowe, których w polskich kamienicach zachowało się całkiem sporo i które często są prawdziwymi dziełami sztuki rzemieślniczej. Ale dla kupujących liczą się też walory czysto praktyczne: ściany w kamienicach mają tę przewagę, że są zazwyczaj znacznie grubsze niż te w nowym budownictwie – a więc finalnie dają większy akustyczny komfort i wyciszenie lokalu – komentuje Dariusz Jagusiak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odnowione kamienice mogą zaskoczyć udogodnieniami

Wiele osób przed kupnem mieszkania w kamienicy powstrzymuje kwestia braku windy, co przy 4-5 wysokich kamienicznych piętrach może być nie lada utrudnieniem: dla osób niepełnosprawnych, starszych, czy rodziców z małymi dziećmi. Ale i to się zmienia: pojawiają się inwestycje, które oprócz przywrócenia kamienicom ich najpiękniejszego historycznego rysu, dostosowują je też do współczesnych wymagań mieszkańców:

Dziś kamienice wcale nie muszą być reliktami przeszłości pod względem udogodnień technicznych: przykładem jest kamienica przy reprezentacyjnej ulicy Wrocławia: Kołłątaja 23, gdzie w budynku z 1859 roku zostanie zamontowana winda. Uzyskanie zgody konserwatora musiało być poprzedzone szczegółową rewizją stanu konstrukcyjnego budynku: instalacji, szkieletu i samej cegły. Operacja jest kosztowna, ale podniesie komfort życia mieszkańców. Każdy z apartamentów zostanie również wyposażony w kompletny system klimatyzacji. Te udogodnienia sprawiają, że mieszkania staną się jeszcze cenniejsze w tym sektorze rynku, bo nie są to powszechne praktyki przy rewitalizacji kamienic – podsumowuje Dariusz Jagusiak.

Zobacz także: Amfilada

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA