REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkania w kamienicach przeżywają prawdziwy renesans! Oto 3 powody, dla których warto je teraz kupić.

Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Jak wynika z danych zgromadzonych podczas ostatniego Spisu Powszechnego, w Polsce jest ponad milion mieszkań, które mają więcej niż 100 lat! Sporą część z nich stanowią lokale w kamienicach. Szczególnie „bogatymi” w kamienice miastami są Wrocław (około 6 tysięcy) i Łódź (podobna liczba). Kolejne kilka tysięcy jest w Krakowie i Warszawie oraz w Poznaniu. Coraz częściej klimatyczna, kamieniczna zabudowa staje się „konkurencją” dla nowych osiedli, a deweloperzy i kupujący dostrzegają ich ogromny potencjał. Oto 3 powody, dla których warto kupić teraz mieszkanie w kamienicy!

REKLAMA

Najlepsza lokalizacja w mieście

REKLAMA

Kamienice zazwyczaj znajdują się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach: otaczają rynki miast lub usytuowane są wzdłuż najbardziej reprezentacyjnych ulic. To świetny wybór dla tych, którzy lubią mieć blisko wszelkie atrakcje kulturalne i turystyczne: teatry, galerie, muzea, a także dobre restauracje. Co ważne, o wolne działki do zabudowy w centrach dużych miast jest coraz trudniej, a to sprawia, że z roku na rok coraz więcej deweloperów decyduje się inwestować w odnowienie starych kamienic. Co to oznacza dla kupującego? Przede wszystkim to, że jeśli kupi takie mieszkanie, z roku na rok jego wartość będzie szybko rosła:

Kamienice w Polsce wciąż mają ogromny potencjał inwestycyjny. Z perspektywy dewelopera trudność polega na tym, że często są obiektami wpisanymi do rejestru zabytków, a wtedy wymagają szczególnej troski i wiedzy o procesie rewitalizacji, pracy z archeologiem, konserwatorem, samorządem lokalnym. Ale dla nabywcy, kupno mieszkania w dobrze zrewitalizowanej kamienicy to dobra lokata kapitału. Przykładem może być kamienica przy Kolberga 16. To Stare Miasto, do Rynku jest stąd tylko 15 minut piechotą. Mieszkańcy wiedzą, że dzięki temu położeniu, wartość kupionych lokali rośnie z każdym rokiem. Przykładowo, wartość mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych, kupionego tu w 2021 roku wynosiła 720.000 zł, a dziś jest warte już 960.000 zł. Łatwo policzyć, że to wzrost o 33% – komentuje Dariusz Jagusiak, członek zarządu Money Square Investment.

Tego nie mają nowoczesne apartamenty!

REKLAMA

Mieszkanie w kamienicy to łakomy kąsek dla każdego konesera budownictwa. Wysoki sufit: zazwyczaj ponad 3 metry, (a czasem nawet około 5m!), duże okna, które zapewniają bardzo dobry dopływ dziennego światła  to daje nabywcy szerokie możliwości aranżacyjne. Ale przestronne pomieszczenia to nie wszystko:

Miłośnicy klimatycznych wnętrz doceniają w kamienicach takie elementy jak oryginalna stolarka okienna i drzwiowa, w tym charakterystyczne dwuskrzydłowe drzwi. Zwracają uwagę na gipsowe stiuki, fasety, a także intarsjowane parkiety. Dla wielu takimi „perełkami” w wystroju są też rzeźbione piece kaflowe, których w polskich kamienicach zachowało się całkiem sporo i które często są prawdziwymi dziełami sztuki rzemieślniczej. Ale dla kupujących liczą się też walory czysto praktyczne: ściany w kamienicach mają tę przewagę, że są zazwyczaj znacznie grubsze niż te w nowym budownictwie – a więc finalnie dają większy akustyczny komfort i wyciszenie lokalu – komentuje Dariusz Jagusiak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odnowione kamienice mogą zaskoczyć udogodnieniami

Wiele osób przed kupnem mieszkania w kamienicy powstrzymuje kwestia braku windy, co przy 4-5 wysokich kamienicznych piętrach może być nie lada utrudnieniem: dla osób niepełnosprawnych, starszych, czy rodziców z małymi dziećmi. Ale i to się zmienia: pojawiają się inwestycje, które oprócz przywrócenia kamienicom ich najpiękniejszego historycznego rysu, dostosowują je też do współczesnych wymagań mieszkańców:

Dziś kamienice wcale nie muszą być reliktami przeszłości pod względem udogodnień technicznych: przykładem jest kamienica przy reprezentacyjnej ulicy Wrocławia: Kołłątaja 23, gdzie w budynku z 1859 roku zostanie zamontowana winda. Uzyskanie zgody konserwatora musiało być poprzedzone szczegółową rewizją stanu konstrukcyjnego budynku: instalacji, szkieletu i samej cegły. Operacja jest kosztowna, ale podniesie komfort życia mieszkańców. Każdy z apartamentów zostanie również wyposażony w kompletny system klimatyzacji. Te udogodnienia sprawiają, że mieszkania staną się jeszcze cenniejsze w tym sektorze rynku, bo nie są to powszechne praktyki przy rewitalizacji kamienic – podsumowuje Dariusz Jagusiak.

Zobacz także: Amfilada

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA