REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rynek mieszkaniowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ceny mieszkań w 3 kwartale 2023 r. wzrosły o 9,3% rdr. GUS podał wskaźniki cen lokali mieszkalnych

Ceny mieszkań w 3 kwartale 2023 r. wzrosły o 9,3% w porównaniu w 3 kwartałem 2022 r. Wzrost cen na rynku pierwotnym wyniósł w tym okresie 9,8%, a na rynku wtórnym – 8,8%. W stosunku do 2 kwartału 2023 r. ceny wzrosły o 4,5%, przy wzroście na rynku pierwotnym o 4,0% i rynku wtórnym o 5%.

Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

Coraz mniej nowych i używanych mieszkań na rynku nieruchomości

Wskaźniki cen mieszkań w 2 kwartale 2023 r. GUS podał dane

Ceny lokali mieszkalnych w 2 kwartale 2023 r. wzrosły o 3,2% w stosunku do 1 kwartału 2023 r.,  przy wzroście cen na rynku pierwotnym (o 3,3%)  i na rynku wtórnym (o 3,2%). W porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 7,0% (na rynku pierwotnym o 10,4%, a na rynku wtórnym  o 4,1%). Takie dane ogłosił Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

45% mieszkań kupują inwestorzy. A potem wynajmują albo remontują i sprzedają z zyskiem

Nie spada zainteresowanie inwestycjami na rynku nieruchomości. Według Barometru Metrohouse i Credipass za prawie połową nabywanych mieszkań kryje się cel inwestycyjny. Jakie mieszkania są najbardziej pożądane?

Rynek mieszkaniowy. Znamy wskaźniki cen mieszkań w I kwartale

Ceny lokali mieszkalnych w I kwartale 2023 r. spadły o 0,1% w stosunku do IV kwartału 2022 r.  przy wzroście cen na rynku pierwotnym (o 0,1%) i spadku cen na rynku wtórnym (o  0,3%). Takie dane opublikował Główny Urząd Statystyczny.

Rynek mieszkaniowy: Co za te same pieniądze można kupić w Warszawie, a co w Katowicach

Mieszkania w Warszawie się wciąż najdroższe w porównaniu z innymi miastami wojewódzkimi. Za 700 tys. zł trzyosobowa rodzina może kupić 58-metrowe mieszkanie w Warszawie, a ponad 100-metrowe w Katowicach, Olsztynie czy Bydgoszczy 

Starsze budynki. Burzyć czy przekształcać?

Starsze budynki ustępują miejsca nowym, trend ponownego zagospodarowywania działek w centrach dużych miast w Polsce nasila się. Co więcej, w planach są nie tylko nowe projekty deweloperskie, powstające po wyburzeniach, ale również przekształcanie istniejących biurowców w projekty mieszkaniowe, w tym w formule PRS.

REKLAMA

Jakie będzie ten rok na rynku mieszkaniowym? Co mówią deweloperzy?

Jaki, w ocenie deweloperów, będzie ten rok na rynku mieszkaniowym? Jaki jest poziom popytu na nieruchomości? Czy do sprzedaży będą wchodzić nowe projekty? Czy deweloperzy będą odmrażać inwestycje? Oto sonda przeprowadzona wśród deweloperów?

Rynek mieszkaniowy. Ile kosztują mieszkania w Polsce

Cena jednego metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym wynosi w Zakopanem prawie 19  tysięcy złotych. To najwyższe stawki w kraju. Wśród miast wojewódzkich pierwsze miejsce zajmuje Warszawa, gdzie jeden metr kosztuje średnio ponad 13,2 tysiąca. Najtaniej jest w Zielonej Górze, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim. Tam kupujący płacą poniżej 7 tysięcy za metr.  

Wiosenne odbicie w budownictwie mieszkaniowym. Komentarz do danych GUS

Kwietniowa informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w marcu oraz pierwszym tegorocznym kwartale, prezentuje solidarne odbicie od dna wszystkich trzech kategorii danych. Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl jest to efekt poprawy statystyk sprzedażowych deweloperów, ale także wiosennego ożywienia w budownictwie indywidualnym. 

NBP: w IV kwartale 2022 r. oddano do użytku rekordową liczbę mieszkań. Ile?

W ostatnim kwartale 2022 r. oddano do użytkowania w Polsce rekordowo wysoką liczbę nowych mieszkań - poinformował w opublikowanym w środę 29 marca 2023 raporcie Narodowy Bank Polski. Ich liczba jest wyższa o blisko 24,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. 

Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Mieszkania w kamienicach przeżywają prawdziwy renesans! Oto 3 powody, dla których warto je teraz kupić.

Jaki będzie 2023 w mieszkaniówce?

Jak będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy w 2023 roku? Czy zapowiedziany przez rząd program mieszkaniowy, który ma przynieść kredyty z dopłatą może zmienić sytuację w sektorze? W jakim stopniu? Jaką strategię działania przyjęli deweloperzy? Jakie inwestycje wejdą do sprzedaży w tym roku? 

Ile mieszkań brakuje w Polsce?

Deficyt mieszkań wynika m.in. z konieczności ciągłego sukcesywnego odnawiania zasobu. W obecnej edycji Pulsu Nieruchomości analitycy zespołu Analizy Nieruchomości PKO PB przyjrzeli się, jak wygląda jakość warunków mieszkaniowych w Polsce.

Czy mieszkaniówka wróci na ścieżkę szybkiego wzrostu

Czy jest szansa na powrót koniunktury w sektorze mieszkaniowym? Od czego jest to najbardziej uzależnione? Jakie zdaniem deweloperów są główne przyczyny zastoju na rynku nowych mieszkań? Czy popyt wróci wraz z większym dostępem do kredytów?

Rynek mieszkaniowy w 7 największych miastach Polski we wrześniu 2022

We wrześniu w większości największych miast wzrosła sprzedaż nowych mieszkań. Jednak jak wskazuje najnowszy raport ekspertów portalu RynekPierwotny.pl cały trzeci kwartał był pod tym względem gorszy od poprzedniego. Zmalał również zapał inwestycyjny firm deweloperskich.

REKLAMA