REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

45% mieszkań kupują inwestorzy. A potem wynajmują albo remontują i sprzedają z zyskiem

45% mieszkań kupują inwestorzy. A potem wynajmują albo remontują i sprzedają z zyskiem
45% mieszkań kupują inwestorzy. A potem wynajmują albo remontują i sprzedają z zyskiem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie spada zainteresowanie inwestycjami na rynku nieruchomości. Według Barometru Metrohouse i Credipass za prawie połową nabywanych mieszkań kryje się cel inwestycyjny. Jakie mieszkania są najbardziej pożądane?

Mieszkania chętnie kupowane

REKLAMA

Wejście w życie programu Bezpieczny Kredyt 2% znacząco wzmogło zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym. W raporcie Barometr Metrohouse i Credipass Indeks Popytu w miesiącach poprzedzających wejście w życie programu osiągnął niespotykany od dłuższego czasu odczyt – ponad 100 pkt., co w praktyce oznacza, że po okresie stagnacji potencjalni nabywcy znów stali się bardzo aktywni. Beneficjenci programu muszą jednak rywalizować o najbardziej popularne segmenty mieszkań z nabywcami, którzy kupują lokale w celach inwestycyjnych. Tacy nabywcy stanowią istotny fragment rynku, bo jak pokazują statystyki Metrohouse, zakupy inwestycyjne odpowiadają obecnie za 45 proc. wszystkich transakcji na rynku.

Okres

Odsetek zakupów inwestycyjnych

I kw. 2022

38%

II kw. 2022

41%

III kw. 2022

45%

IV kw. 2022

48%

I kw. 2023

44%

II kw. 2023

45%

Dane własne Metrohouse

Jakich mieszkań poszukują inwestorzy?

Praktyka pośredników pokazuje, że najczęstszymi lokalami poszukiwanymi przez inwestorów są niewielkie mieszkania dwupokojowe, które mogą stać się następnie idealnym produktem na wynajem. Statystyki uwidaczniają jednak nieco inne podejście do zakupów inwestycyjnych. Z transakcji pośredników Metrohouse wynika, że średni metraż mieszkań nabywanych przez zadeklarowanych inwestorów znacznie przekracza 40 m kw. Największe lokale nabywane są we Wrocławiu (56 m kw.), podczas gdy w Krakowie i Łodzi średnia nie przekracza 50 m kw. Jak widać z zestawienia, prawie w każdym z miast prawidłowością jest wyraźnie niższa od średniej dla danej lokalizacji cena za m kw. To tylko potwierdza fakt, że na rynku wtórnym inwestorzy poszukują lokali często o niższym standardzie lub do remontu, które po doinwestowaniu mogą zyskać wyższą od przeciętnej rentowność. Zapewne, aby zintensyfikować zyski z nieruchomości, pewna grupa inwestorów dokonuje wyboru największych metraży – powyżej 70 m kw. Takie transakcje wśród tej grupy nabywców stanowią 8 proc. obrotu. 

 Cała PolskaWarszawaKrakówŁódźGdańskWrocław
Średnia cena transakcyjna 

378 000

552 000

497 000 

277 000 

541 000 

461 000 

Średni metraż 

48

51

48

48

53

56

Cena za m kw. 

7875

10824

10354

5771

10208

8232

Miesięczna rata kredytu

2099 

3060 

2754 

1535

2999

2555

Minimalne zarobki netto

6040

7400

6950

5150

7320

6680

Obliczenia własne Metrohouse i Credipass

Inwestycja na kredyt

Przyjęło się, że inwestorzy na rynku nieruchomości to w przeważającej części klienci gotówkowi. Jednak postanowiliśmy się przyjrzeć parametrom, jakie musiałby spełniać potencjalny kredytobiorca, który chciałby kupić takie mieszkanie za pieniądze pożyczone z banku. Na celownik wzięliśmy gospodarstwo domowe, w którym dwie osoby po 30-stym roku życia posiadają umowy o pracę na czas nieokreślony. Jest to standardowy kredyt mieszkaniowy (bez dopłat w ramach Bezpiecznego Kredytu 2%) wyliczony w oparciu o oprocentowanie na poziomie 6,8 proc. (pierwsze 60 miesięcy), a kredyt udzielony jest na 25 lat. Wkład własny wynosi 20 proc. ceny mieszkania. – W sytuacji, w której inwestor chciałby sfinansować zakup nieruchomości kredytem hipotecznym, musi liczyć się z comiesięczną ratą kredytu minimum na poziomie około 1,5 tys. zł (Łódź). W Warszawie i Gdańsku rata ta wyniesie już około 3 tys. zł.  – komentuje Marek Jackiewicz, Ekspert finansowy sieci Credipass. Dobrą informacją jest to, że rośnie zdolność kredytowa klientów. W Warszawie, aby kupić mieszkanie w najpopularniejszym segmencie dla inwestorów zakładając, że zakupu dokonuje para minimalne zarobki muszą wynosić 7,4 tys. zł na rękę miesięcznie. W Krakowie i Wrocławiu wystarczą zarobki na poziomie ok. 7 tys. zł. – dodaje Marek Jackiewicz.

Przeciętny inwestor, czyli kto?

Największą grupę inwestorów stanowią osoby między 40-stym a 50-tym rokiem życia – dane Metrohouse pokazują, że to 37% proc. wszystkich nabywców mieszkań w tym segmencie klientów. Co ciekawe, w mieszkania inwestują też osoby z pokolenia silver. Co 10-ty zakup lokalu pod inwestycję dokonywany jest przez klienta powyżej 60-tego roku życia. Chociaż mogłoby się wydawać, że inwestycje dotyczą największych miast w Polsce, to zakupy inwestycyjne wcale nie są domeną metropolii. Dla wielu inwestorów ceny w Gdańsku, Warszawie czy Krakowie osiągnęły już pułapy, które powodują potrzebę znalezienia niszy na innych lokalnych rynkach, które mogą charakteryzować się nawet wyższą rentownością niż największe polskie miasta.

Wiek 

Odsetek zakupów inwestycyjnych

20-30

6%

30-40

28%

40-50

37%

50-60

19%

60+

10%

 

 

 

 

 

 

 

 

Dane własne Metrohouse

 

 

Dokładna charakterystyka grupy inwestorów nie jest łatwym zadaniem, ponieważ nawet gdy korzystają oni z usług agencji nieruchomości, nie zawsze ujawniają swoje prawdziwe intencje co do zakupu mieszkania. Wobec powyższych można domniemywać, że poza zidentyfikowaną grupą 45% osób nabywających lokale w celach inwestycyjnych, istnieje jeszcze pewna pula osób, które nie deklarują wprost celu zakupu. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • mis
    2023-10-10 12:22:00
    Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mieszkania w Katowicach, moje serdeczne polecenie kieruje Cię w stronę Home Group Black.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

REKLAMA

Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

REKLAMA