REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile mieszkań brakuje w Polsce?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Oprac. Paulina Karpińska
Ile mieszkań brakuje w Polsce?
Ile mieszkań brakuje w Polsce?
www.pakamera.pl

REKLAMA

REKLAMA

Deficyt mieszkań wynika m.in. z konieczności ciągłego sukcesywnego odnawiania zasobu. W obecnej edycji Pulsu Nieruchomości analitycy zespołu Analizy Nieruchomości PKO PB przyjrzeli się, jak wygląda jakość warunków mieszkaniowych w Polsce.

Ile mieszkań brakuje w Polsce?

Pomimo znacznego odnowienia zasobów mieszkaniowych w Polsce w okresie międzyspisowym, w dalszym ciągu udział mieszkań wybudowanych przed 1918 w zasobach ogółem jest znaczący. W skali kraju takie mieszkania w 2021 stanowiły 6,9% zasobów ogółem (1,027 mln mieszkań). Jest to pośrednia informacja o dekapitalizacji zasobów mieszkaniowych i potrzebie ich wymiany.

REKLAMA

Wśród ponad 100-letnich mieszkań są odrestaurowane kamienice po generalnych remontach czy modernizacjach, które cieszą oko, są dumą miast, a często także przedmiotem westchnień potencjalnych kupujących, bo cena zakupu mieszkania w takiej kamienicy jest wysoka. Niemniej znaczna większość tych zasobów mieszkań jest niedoinwestowana i nadaje się prawdopodobnie do wymiany.

Zasoby mieszkaniowe w poszczególnych regionach Polski

REKLAMA

W układzie regionalnym sytuacja jest silnie zróżnicowana. W 21 powiatach najstarsze zasoby stanowią ponad 1/5 ich zasobów mieszkaniowych, w przypadku powiatu wałbrzyskiego, kamiennogórskiego i ząbkowickiego przekraczają 35%. W ujęciu absolutnym najwięcej mieszkań wybudowanych przed 1918 jest zlokalizowanych w Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu.

Z drugiej strony praktycznie nie ma takich mieszkań w powiecie zwoleńskim, Gdyni i Jastrzębiu-Zdroju. Rozmieszczenie tego zasobu w kraju ilustruje historię – wysoki udział tych mieszkań na terenach Ziem Odzyskanych, przez wiele lat niedoinwestowanych, zniszczenia wojenne w Polsce centralnej i południowo-wschodniej, słaby stan zasobów na terenach wschodnich, czy większe nasilenie budownictwa w miastach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Luka mieszkaniowa w Polsce

Wysiłek konieczny do złagodzenia luki mieszkaniowej pośrednio pokazuje rozkład mieszkań wg okresu budowy w Polsce. Przyjęty podział czasowy odpowiada w przybliżeniu historii gospodarczej ostatnich stu lat – cezury dwóch wojen światowych, powojennej odbudowy, dekady gierkowskiej, stagnacji lat 80., transformacji lat 90., wstąpienia Polski do UE i kolejnych perspektyw finansowych UE (harmonizacja ze statystyką Eurostatu), kiedy aktywność budownictwa była mocno związana z wysokością stóp procentowych.

Mieszkania według budowy oraz liczba budowanych mieszkań rocznie w danym okresie

Mieszkania według budowy oraz liczba budowanych mieszkań rocznie w danym okresie

media PKO BP

Odnotowana w spisie liczba mieszkań wybudowanych przed 1918 jest bliska liczbie mieszkań wybudowanych w ostatnich latach w okresie boomu mieszkaniowego. W objętych spisem latach 2017-2021 rocznie budowano w przybliżeniu 258 tys. mieszkań. Jak widać, wysokie nasilenie budownictwa daje szansę relatywnie szybkiej wymiany najstarszych zasobów.

Jak wygląda  jakość warunków mieszkaniowych?

  • Mieszkania zbudowane ponad 100 lat temu stanowią około 6,9% zasobu ogółem. Wśród nich są odrestaurowane kamienice, jednak większość tych starych mieszkań nadaje się prawdopodobnie do wymiany.
  • Większość istniejących mieszkań spełnia obecne standardy cywilizacyjne, ale zwłaszcza na wschodzie kraju widoczny jest znaczący odsetek mieszkań bez wodociągu, ustępu czy centralnego ogrzewania.
  • W okresie ostatnich 30 lat przeciętny standard powierzchniowy mieszkań odczuwalnie się poprawił. W 2021 przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosiła 75 m kw. Regionalnie najwyższa przeciętna powierzchnia na osobę przypada na zamożne powiaty w dużych aglomeracjach, powiaty
    w atrakcyjnych turystycznie regionach (wynajem w obszarze nadmorskim oraz miejscowościach podgórskich), a także z dochodowym rolnictwem. Przeciętnie większa powierzchnia użytkowa na osobę jest też skutkiem wyludniania się regionu (np. na Podlasiu oraz w Lubelskiem). Z kolei relatywnie niska powierzchnia na osobę w pasie powiatów w Polsce północnej może wynikać ze struktury wieku ich zasobów – relatywnie dużego udziału starszych, mniejszych mieszkań.
  • Pomimo znacznej poprawy warunków powierzchniowych w ostatnich latach, na tle innych krajów polskie mieszkania cechuje niska liczba pokoi na osobę.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PKO BP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA