REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpłatne projekty dużych domów jednorodzinnych do 120, 150 i 180 m2. Za darmo do pobrania na gunb.gov.pl za kilka miesięcy

Bezpłatne projekty dużych domów jednorodzinnych do 120, 150 i 180 m2. Za darmo do pobrania na gunb.gov.pl za kilka miesięcy
Bezpłatne projekty dużych domów jednorodzinnych do 120, 150 i 180 m2. Za darmo do pobrania na gunb.gov.pl za kilka miesięcy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minister Waldemar Buda, wiceminister Piotr Uściński oraz Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska wręczyli 14 kwietnia 2023 r. w MRiT nagrody w studenckim konkursie architektonicznym „Małe budownictwo – duże korzyści”. Konkurs dotyczył projektu domów rekreacyjnych do 70 m2. Wszyscy chętni mogą je już pobrać za darmo ze strony www GUNB. W ciągu kilku miesięcy udostępnione zostaną także projekty dużych domów o powierzchni od 120 do 180 metrów kwadratowych.

Rozstrzygnięcie konkursu na projekt domu do 70 mkw.

"Wyłonione projekty mogą być inspiracją do stworzenia sobie własnego azylu, który pozwoli uciec od codziennych trosk. Chcieliśmy jednocześnie poszerzyć wiedzę o budownictwie rekreacyjnym i przyjaznym klimatowi wśród absolwentów i studentów kierunków związanych z architekturą lub budownictwem, a w szczególności promować rozwiązania proekologiczne w budynkach rekreacyjnych" – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Uczestnicy mogli wybierać spośród trzech tematów, z których jeden związany był z pandemią i zagrożeniem geopolitycznym. Pozostałe tematy dotyczyły opracowanie projektu modelowego budynku rekreacyjnego oraz inżynierii budynków rekreacyjnych.

"Powstały projekty tradycyjne i nowoczesne, jak i domy w pełni ekologiczne" - informuje minister Buda.

REKLAMA

Jak działa „Dom bez formalności”

REKLAMA

Od stycznia 2022 r. osoby, które posiadają działki budowlane, mogą – w uproszczonej procedurze – wybudować na niej dom do 70 mkw. Przepisy do minimum ograniczają formalności. Każdy może rozpocząć budowę małego jednorodzinnego domu mieszkalnego, przejmując odpowiedzialność za kierowanie budową, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego dostępne są gotowe projekty takich domów. Każdy chętny może je bezpłatnie pobrać i wybrać spośród aż 73 koncepcji architektonicznych. Zostały one stworzone w ramach konkursu ogłoszonego przez GUNB.

Na rozpatrzenie przez Sejm czeka dalsza liberalizacja prawa budowlanego. W ramach procedury „Dom bez formalności” będzie można także stawiać domy o powierzchni większej niż 70 m2 (do dwóch kondygnacji i przy zachowanym obowiązku zatrudnienia kierownika budowy).

O konkursie

"Myślą przewodnią tegorocznego konkursu była promocja młodej, polskiej myśli architektonicznej. Przyjęte tematy konkursowe były szansą dla młodej polskiej kadry inżynierskiej na przetarcie szlaków, zdobycie pierwszych szlifów zawodowych" – wskazuje wiceszef MRiT Piotr Uściński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Nowy konkurs, w efekcie okazał się jeszcze ciekawszy. Jego rezultaty oraz kreatywność, jaką wykazali się studenci, potwierdzają, że ludzie młodzi i ich nowatorskie podejście są odpowiedzią na kluczowe wyzwania współczesnego świata" – powiedziała Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.

"Konkursy, jak ten, są wyjątkowo ważną inicjatywą, która pozwala młodej kadrze, jeszcze w trakcie studiów zdobywać tak cenne na rynku umiejętności i przecierać pierwsze szlaki na drodze zawodowej. Tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy mieć w tym swój udział. Mamy bardzo zdolne młode pokolenie i to napawa ogromnym optymizmem" – dodała.

Temat przewodni konkursu obejmował koncepcję budynku rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 70 m kw.

Bezpłatne projekty dużych domów

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie bezpłatnych projektów na domy o powierzchni 120, 150 i 180 mkw. Takie projekty także zostaną opublikowane na stronie internetowej GUNB do pobrania dla wszystkich zainteresowanych, którzy będą chcieli budować dom na własne potrzeby.

"Procedura budowy domu na zgłoszenie, bezpłatne projekty architektoniczne i uproszczone formalności przy odbiorze budynku – to wszystko znacząco obniży koszty inwestycji" – powiedział minister Waldemar Buda.

Z gotowych projektów dużych domów będzie można skorzystać już pod koniec bieżącego roku.

Laureaci konkursu

Temat 1 – Projekt modelowego budynku rekreacji indywidualnej:

I Nagroda – Piotr Wojtowicz

II Nagroda – Michał Kasper

III Nagroda – Joanna Owsiak, Magdalena Obszyńska, Aleksandra Paradysz

Wyróżnienie – Michał Sapuła

Temat 2 – Inżynieria budynków rekreacyjnych:

I Nagroda – Artur Gała

II Nagroda – Zlata Hrabtsevich

III Nagroda – Jakub Gołda

Temat 3 – Praca zdalna i sytuacja zagrożenia geopolitycznego:

I Nagroda – Alicja Pytka

II Nagroda – Matylda Grojec, Joanna Mikołajec

III Nagroda – Mateusz Binda

Wyróżnienie – Justyna Zwiernik

"Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uhonorowanym. Mamy nadzieję, że zwycięskie pomysły zaistnieją na szerszym forum i pozwolą urzeczywistnić niejedno marzenie o własnym miejscu wytchnienia" – powiedział Waldemar Buda.

Projekty są dostępne na stronie https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA