REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwracają uwagę najemcy mieszkań wybierając mieszkanie?

Na co zwracają uwagę najemcy mieszkań wybierając mieszkanie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pieniądze to nie wszystko. Długa lista pytań od lokatorów do właścicieli mieszkań na wynajem                  
rozwiń >

Na co zwracają uwagę najemcy mieszkań wybierając mieszkanie?

REKLAMA

Rynek najmu nie jest już tak rozgrzany jak w pierwszej połowie 2022 r., kiedy do Polski napłynęła fala uchodźców z Ukrainy, ale wciąż trzyma się mocno. Jak wynika z danych Nieruchomosci-online.pl, w styczniu i lutym 2023 r. poziom zainteresowania ofertami najmu na portalu był o 34 proc. wyższy niż w pierwszych dwóch miesiącach ubiegłego roku. Głównymi bodźcami wpływającymi na segment najmu są obecnie wysokie ceny zakupu mieszkań i spadek zdolności kredytowej spowodowany rekordowo wysokimi stopami procentowymi. 

REKLAMA

Właściciele mieszkań nie powinni więc narzekać, chociaż zanim wynajmą nieruchomość, często muszą odpowiedzieć na wiele pytań. Portal Nieruchomosci-online.pl przeanalizował, o co najczęściej pytają przyszli lokatorzy. 

Wysokość opłat

– Poszukujący, co zrozumiałe, w pierwszej kolejności interesują się długością wynajmu i kosztami. Szczególnie często pytają, czy proponowana stawka ofertowa uwzględnia już opłaty za media i czynsz administracyjny, czy to tylko pieniądze dla właściciela. Dopytują też o średnie rachunki za prąd i gaz. Najemcy, słysząc z każdej strony o rosnących kosztach utrzymania, upewniają się po prostu, czy na pewno wymieniono wszystkie opłaty i nic ich nie zaskoczy. To pokazuje jednak, że ogłoszeniodawcy nie zawsze wystarczająco precyzyjnie opisują też swoje oferty – mówi Rafał Bieńkowski, PR manager w portalu Nieruchomosci-online.pl. 

Jak dodaje, wiele osób już w pierwszym kontakcie próbuje negocjować stawkę i wysokość kaucji (lub rozkładać ją na raty). Dość często pada również prośba o możliwość zapewnienia gwarancji ceny przez określony czas. 

Właściciele i okolica przyjazne dla zwierząt

Drugim najczęściej poruszanym tematem po finansach są ewidentnie zwierzęta. Przyszli najemcy dopytują, czy mogą wprowadzić się z psem lub kotem, chociaż zdarzają się też posiadacze jaszczurek, papug czy królików. Bywa, że osoby poszukujące są nawet gotowe dopłacić właścicielowi, aby ten tylko zgodził się na dodatkowego lokatora. Przyszli lokatorzy nierzadko pytają też o to, czy sama okolica jest przyjazna zwierzętom. Chodzi o bliskość terenów zielonych, gabinetów weterynaryjnych czy małej infrastruktury dla zwierząt (np. wybiegów dla psów).   

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Plany właściciela względem sprzedaży mieszkania

Często pada również pytanie, czy mieszkanie będzie w przyszłości na sprzedaż.

– Wiele osób wchodzi na rynek najmu z planem, że to sposób na przeczekanie trudnej sytuacji, bo np. nie mogą zaciągnąć kredytu. Najem jest bezpieczniejszy z punktu widzenia przewidywalności kosztów i daje możliwość reagowania w momencie zmiany sytuacji materialnej. Stąd pytania o możliwość kupna po okresie wynajmowania – komentuje Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl. – Analiza zapytań kierowanych do ogłoszeniodawców na rynku najmu pokazuje jednak też, że niektórzy są gotowi kupić takie mieszkanie „od ręki”. Takie osoby prawdopodobnie szukają okazji w segmencie najmu, ponieważ podaż mieszkań na sprzedaż w wielu miastach jest ograniczona. Liczą, że właściciel być może zmieni plany. Prawdopodobnie często są to też flipperzy. 

Okoliczna infrastruktura

O co jeszcze pytają przyszli najemcy? Jak wyposażone jest lokum, czy jest miejsce parkingowe, czy właściciel akceptuje małe dzieci w mieszkaniu – to także bardzo częste tematy. 

Zdarzają się też niecodzienne kwestie. Na przykład od momentu wybuchu wojny w Ukrainie pojawia się więcej pytań dotyczących odległości mieszkań od najbliższych jednostek wojskowych, lotnisk i innych punktów strategicznych. Niektórzy poszukujący – chcąc stać się bardziej wiarygodni w oczach właściciela mieszkania – deklarują z kolei, że mogą przedstawić potwierdzenie wysokości swoich zarobków.     

Najem mieszkań uchodźcom z Ukrainy

REKLAMA

Analiza zapytań kierowanych do ogłoszeniodawców na Nieruchomosci-online.pl pokazuje również, o co najczęściej pytali uchodźcy z Ukrainy w momencie największego napływu do Polski. W oczy rzuca się przede wszystkim duża wiara większości poszukujących w to, że wojna nie potrwa długo i szybko wrócą do domów. Pod koniec lutego i w marcu 2022 r. poszukujący z Ukrainy najczęściej szukali mieszkań na 1-3 miesiące.

Uchodźcy wchodzący na nasz rynek najmu często pytali również o kwestie prawne: jakie dokumenty są wymagane przy wynajmie mieszkania w Polsce, czy jako obcokrajowcy muszą dopełnić dodatkowe formalności. Nierzadko pytano też właścicieli o zasady uzyskania meldunku tymczasowego, bo ten był np. warunkiem zapisania dzieci do szkoły.   

Z czasem zaczęło pojawiać się też coraz więcej pytań związanych z tym, czy właściciele nie mają nic przeciwko wynajmowaniu mieszkań uchodźcom. Był to prawdopodobnie efekt tego, że część ogłoszeniodawców zaczęła wpisywać w treści ogłoszeń informację, że dana oferta nie jest skierowana do obcokrajowców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

REKLAMA

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA